Wielkość A A A
Kontrast A A

Aktualności

zobacz więcej
zobacz więcej
zobacz więcej
Nominacje do nagrody Young Audience Award 2022
08-09-2022
|

 

Europejska Akademia Filmowa ogłasza nominacje do nagrody Young Audience Award (YAA) 2022.

Trzy filmy – dwa fabularne i jeden dokumentalny – wybrane przez ekspertów filmowych i nastolatków będzie walczyć o Nagrodę Młodej Widowni Europejskiej Akademii Filmowej. Młodzieżowe jury z 42 krajów w Europie obejrzy je online oraz na specjalnych pokazach w  kinach w 70 miastach w pierwszej połowie listopada i wybierze laureata w głosowaniu.

Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy jest partnerem Young Audience Award 2022.

Nagroda jest przyznawana od 2012 roku europejskim filmom dla widzów w wieku 12-14 lat.

Nominowane filmy to wysokiej jakości produkcje europejskie, prezentowane na międzynarodowych festiwalach, nominowane do prestiżowych nagród i cieszące się uznaniem publiczności. W tym roku są to:

Animal

reż. Cyril Dion, Francja 2021, 105 min., © CAPA Studio

Nastolatki Bella i Vipulan spotykają się i rozmawiają z naukowcami oraz aktywistami z całego świata, by znaleźć nowy sposób pokojowego współistnienia człowieka i innych gatunków na ziemi.

Comedy Queen

reż. Sanna Lenken, Szwecja 2022, 93 min., © Johan Paulin

13-letnia Sasha postanowiła zostać komikiem. Przede wszystkim chce, aby jej ojciec, który płacze pod prysznicem, gdy wydaje mu się, że nikt go nie słyszy, wreszcie zaczął się uśmiechać. Potajemnie pisze listę wszystkiego, co musi zrobić, aby przetrwać jego smutek.

Dreams Are Like Wild Tigers

reż. Lars Montag, Niemcy 2021, 95 min., © Wild Bunch Germany / NFP

12-letni Ranji uwielbia filmy Bollywood. Chciałby wystąpić przed kamerami wspólnie ze swoim idolem, supergwiazdą Amirem Roshanem. Jego rodzice planują jednak wyjechać do Niemiec. Czy chłopcu uda się wziąć udział w przesłuchaniu i spełnić marzenia?

Ceremonia wręczenia nagród odbędzie się 13 listopada 2022 r. w Erfurcie (Niemcy) i będzie również transmitowana na stronie YAA: yaa.europeanfilmaawards.eu. Tego samego dnia CICAE zorganizuje European Arthouse Cinema Day. Oba wydarzenia zainaugurują „Miesiąc Filmu Europejskiego”.

Wielkim finałem będzie uroczystość wręczenia Europejskich Nagród Filmowych 10 grudnia w Reykjaviku. YAA jest również częścią „Europejskiego Klubu Filmowego”, platformy filmowej i sieci na całym kontynencie, która umożliwia młodym ludziom wspólne oglądanie i dyskutowanie o europejskich filmach oraz tworzenie własnych.

Autor:
wróć do listy