„Dokumentalny Niezbędnik Filmowy dla uczniów niesłyszących” to projekt, który realizowany jest w listopadzie 2024 roku. Zakłada przeprowadzenie cyklu stacjonarnych spotkań warsztatowych w języku migowym oraz publikacja scenariuszy lekcyjnych do wykorzystania wraz z filmem, samodzielnie przez nauczycieli w szkołach specjalizujących się w edukacji dzieci niesłyszących w klasach IV-VI szkoły podstawowej. Celem projektu jest psychoedukacja wykorzystująca nowatorskie narzędzie, jakim jest film dokumentalny tworzony z myślą o dzieciach. Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy realizuje projekt we współpracy z Instytutem Głuchoniemych im. ks. Jakuba Falkowskiego oraz Fundacją Kultury Bez Barier.
W ramach projektu Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy prowadzi współpracę ze znajdującym się po sąsiedzku Instytutem Głuchoniemych im. ks. Jakuba Falkowskiego, budując tym samym lokalną społeczność. Prezentowane filmy stawiają w centrum problemy i potrzeby bohaterów będących rówieśnikami widzów, wyjaśniając problemy społeczne, podkreślając rolę dbania o zdrowie psychiczne i fizyczne, omawiając stereotypy kulturowe, wyzwania związane z niepełnosprawnością, migracją czy relacjami rodzinnymi i rówieśniczymi. Jako forma non-fiction, uczą one poznawania rzeczywistości poprzez film, w sposób pogłębiony i empatyczny, bez manipulacji i przekłamań obecnych w mediach społecznościowych czy tzw. „fake newsach”, wzmacniając tym samym kompetencje poznawcze widzów.
„Dokumentalny Niezbędnik Filmowy dla uczniów niesłyszących” opracowany został w oparciu o wielokrotnie nagradzane dzieła o wysokiej wartości edukacyjnej i artystycznej, przedstawiające jednak wspomniane problemy w sposób przystępny i dostosowany do wieku oraz szczególnych potrzeb uczestników projektu, zmagających się z utrudnionym dostępem do kultury. Wśród tytułów wymienić należy filmy, które poznała już publiczność Festiwalu Filmów Dokumentalnych dla Młodej Widowni LET'S DOC: „Latająca Anne” (reż. Catherine von Campen), „Giovanni i jego wodny balet” (reż.Astrid Bussink), „Wolta” (reż.Monika Kotecka, Karolina Poryzała ), „Obóz” (reż. Tomasz Jeziorski), „Od tej chwili wszystko było inaczej” (reż. Eef Hilgers) oraz „Tańczę dla Ciebie” (reż. Katarzyna Lesisz).
W ramach bezpłatnych, stacjonarnych warsztatów filmowych, każdy z prezentowanych filmów zostanie opracowany przez doświadczonego edukatora filmowego i omówiony wspólnie z osobami uczestniczącymi w wydarzeniu. Wszystkie filmy będą opatrzone tłumaczeniem na polski język migowy, podczas warsztatów będzie również obecna osoba tłumacząca. Każdy warsztat zakłada rozwój umiejętności i nabycie wiedzy opisanych w podstawie programowej kształcenia ogólnego dla szkoły podstawowej (zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej z dnia 14 lutego 2017 r. w sprawie podstawy programowej wychowania przedszkolnego oraz podstawy programowej kształcenia ogólnego dla szkoły podstawowej, Dz.U. 2017 poz. 356). Całokształt zajęć skonsultowano z Fundacją Kultury Bez Barier oraz doświadczonym pedagogiem zajmującym się edukacją dzieci niesłyszących w klasach IV-VI.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego” oraz logotypów Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Programu Kultura Dostępna