Wielkość A A A
Kontrast A A

FESTIWAL LET'S DOC

zobacz więcej
zobacz więcej
zobacz więcej
NAGRODY LET'S DOC
|

NAGRODA YURY ECFA

Jury ECFA przyznało nagrodę filmowi „Budząc się w ciszy” w reż. Mila Zhluktenko, Daniel Asadi Faezi.  

Za walory kinematograficzne i dźwiękową atmosferę, jednocześnie smutną i pełną nadziei, melancholijną i beztroską. Film w swojej poetyckiej narracji opowiada historię uchodźców z perspektywy dzieci, w sposób, jakiego nie widzieliśmy wcześniej w filmie dla młodych ludzi. Reżyserowi udaje się przywołać miejsce, w którym kryje się sprzeczność wolności w więzieniu. „Historia się nie powtarza, ale rymuje” (Ruth Beckermann, austriacka reżyserka). 

The award from the ECFA jury goes to the film: ‘Waking up in Silence’ dir. Mila Zhluktenko, Daniel Asadi Faezi. 

For its cinematic approach and sonic ambiance, sad and hopefull at the same time, melancholy and light-hearted. In its poetic narration the film tells the refugee story through a kids perspective in a way like we haven’t seen before in a film for young people. The filmmaker manages to evoke a place which encompasses the contradiction of freedom in a jail. “History does not repeat itself, but it rhymes” (Ruth Beckermann, Austrian Filmmaker) 

 

NAGRODA OSTOWIDZA Jury Young Docs 10+

Nagrodę główną Ostrowidza przyznaliśmy filmowi „Instagramowa rodzina” w reż. Susanne Reginy Meures, gdyż pokazuje aktualny dla nas problem, sposób, w jaki media społecznościowe oddziałują na młodych ludzi i nie tylko, jak nas oślepiają i jak trudno w internecie o autentyczność. Film zadaje pytanie, czy bycie infleuencerem rzeczywiście jest fajne. 

Wyróżnienie przyznajemy filmowi „I król rzekł: Co za fantastyczna maszyna!” w reż. Axela Danielsona i Maximiliena Van Aertryck. Urzekła nas forma tego filmu, która poprzez materiały archiwalne wykorzystuje odniesienia do innych filmów, historii kina i mediów. Opowiada, jak obrazy ewoluowały, w jaki sposób na nas oddziałują, a czasami nami manipulują.

Drugie wyróżnienie przyznajemy filmowi „Dziewczyńskie historie” w reż. Agi Borzym, który opowiada o życiu dziewczyn, o ich przeżyciach i codzienności. Budujące dla nas jest to, że możemy zobaczyć, jak inni też zmagają się z dorastaniem. Film pokazuje, że nie jesteśmy w tym doświadczeniu sami.  

 

NAGRODA OSTROWIDZA Jury Young Docs 14+

Nagrodę główną Ostrowidza przyznajemy filmowi „Ramona” w reż. Victorii Linares Villegas, Camili Santana, Estrelliti Ynoa, Yarisel Ynoa, Maite Ynoa, Rocío Pineda ze względu na to, że film oddaje głos osobom, które zazwyczaj głosu nie mają i dzięki temu kreuje autentyczny obraz doświadczenia nastoletniej ciąży.  Doceniamy postawę Camili, która jest pośredniczką między naszym światem a osobami mniej uprzywilejowanymi oraz postawę reżyserki filmu, której zależy na tym, żeby przedstawić temat z jak największą wrażliwością i wyczuciem doświadczenia bohaterek. Jako młode kobiety uważamy, że film powinni obejrzeć wszyscy niezależnie od płci i reprezentowanego pokolenia, ponieważ wiarygodnie obrazuje doświadczenia dziewczyn zbliżonych do nas wiekiem. 

Wyróżnienie przyznajemy filmowi „Lato kolibrów” w reż. Silvii Del Carmen Castaños, Estefaníi “Beba” Contreras  ze względu na to, że w wyjątkowy sposób oddaje przeżycia dwóch przyjaciółek, które mimo dramatycznych wydarzeń, jakich doświadczyły jako dzieci, potrafią wspólnie korzystać i cieszyć się z każdego dnia. Bohaterki niczym tytułowe kolibry doświadczają trudu migracji, co jest aktualnym nie tylko dla USA, gdzie dzieje się akcja filmu, problemem.  

 

NAGRODA SPECJALNA

Nagrodę Specjalną ufundowaną przez firmę Non Stop Film Service Dyrektorka CKF im. A Wajdy zadecydowała przyznać producentkom filmu w reżyserii Agi Borzym pod tytułem „Dziewczyńskie historie” Marcie Dużbabel i Agnieszce Rostropowicz z PINOTFILMS za konsekwentne i pełne pasji zaangażowanie się w produkcję filmów dokumentalnych przeznaczonych dla młodej widowni. 

 

NAGRODA PUBLICZNOŚCI

Festiwalowa publiczność nagrodziła film w reżyserii Kryspina Pluty „Optimista".

 

wróć do listy