Kurdish Sun In Winter Warsaw. Festiwal kultury kurdyjskiej 7-9.02.2025
Kurdish Sun In Winter Warsaw to wydarzenie obejmujące projekcje polskich i kurdyjskich filmów fabularnych i dokumentalnych, które przybliżą realia oraz trudne warunki wpływające na migrację Kurdów do Europy. Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny.
Wydarzenie to jest częścią projektu Citizenship, Migration and Women’s Activism in Kurdistan and the Diaspora (Obywatelstwo, migracja i aktywizm kobiet w Kurdystanie i diasporze), który skupia się na upowszechnianiu wyników projektu Activism And Its Moral and Cultural Foundation: Alternative Citizenship and Women’s Roles in Kurdistan and the Diaspora (ALCITfem) poprzez cykl dyskusji i warsztatów organizowanych we współpracy z polskimi i kurdyjskimi instytucjami w Europie. Skupimy się na pytaniach związanych z migracją, które dotyczą zarówno kurdyjskich migrantów, jak i społeczności przyjmujących, szczególnie w Polsce, gdzie kryzys na granicy polsko-białoruskiej uwydatnił wiele pilnych potrzeb.
Nasza uwaga będzie skoncentrowana na kurdyjskich kobietach, ich reprezentacji oraz aktywizmie w małej skali. Festiwal KURDISH SUN IN WINTER WARSAW skierowany jest do warszawskiej publiczności, w tym młodzieży, studentów, aktywistów i akademików. Jedno z wydarzeń jest zaprojektowane specjalnie dla młodej widowni.
Tematy takie jak aktywizm kurdyjskich kobiet w małej skali, rodzina, ekologia i dziedzictwo kulturowe Kurdów będą dalej omawiane podczas warsztatów towarzyszących projekcjom. Dyskusje prowadzone przez uczestników projektu i zaproszonych ekspertów, mają na celu przeciwdziałanie dehumanizacji Kurdów i kobiet, a także pogłębianie zrozumienia przyczyn migracji oraz poprawę komunikacji między migrantami a społecznościami przyjmującymi.
Przeglądowi towarzyszyć będzie plenerowa wystawa prac Rounak Rasoulpour, kurdyjskiej artystki z Rojhelat, obecnie mieszkającej w Szwecji, znanej z pięknych plakatów (w tym plakatu Festiwalu), ilustracji i okładek książek, np. wydanego w Polsce zbioru opowiadań Mehmeda Dicle Gorączka (2020).
Program
7 lutego 2025
Wernisaż wystawy „Jin Jiyan Azadî” (Kobieta, Życie, Wolność) prac Rounak Rasoulpour
godz. 15:00
Łazienki Królewskie, ul. Agrykola, wejście przy Alei Chińskiej
Zapraszamy na wernisaż wystawy Rounak Rasoulpour, kurdyjskej artystki z Rojhelat, obecnie mieszkającej w Szwecji, znanej z pięknych plakatów (w tym plakatu festiwalu), ilustracji i okładek książek, np. wydanego w Polsce zbioru opowiadań Mehmeda Dicle „Gorączka” (2020). Wystawa trwa do 28 lutego 2025.
Pokaz filmu „Drzewa milczą” (reż. Agnieszka Zwiefka) i dyskusja
godz. 17:00
Studio U20, Aleje Ujazdowskie 20
Po filmie zapraszamy na dyskusję „Wyobraźnia i migracja: Kurdyjki w filmie i sztuce”
Goście: Fatma Edemen, Wendy Hamelink, Rounak Rasoulpour
Prowadzenie: Kaja Klimek
Runa, szesnastoletnia Kurdyjka, uciekła wraz z rodziną z Iraku przed atakami ISIS i jak wiele innych osób uchodźczych, trafiła na polsko-białoruską granicę. W końcu udaje jej się dotrzeć do Polski, jednak cena jaką ponosi za bezpieczeństwo i azyl jest ogromna. Jej matka, będąc w zaawansowanej ciąży, umiera w szpitalu wskutek wycieńczenia i warunków, jakie panowały w przygranicznym lesie. Teraz Runa musi dorosnąć w przyspieszonym tempie — to ona zostaje głową rodziny, by zaopiekować się czwórką młodszych braci i ojcem, który nie radzi sobie z narastającymi trudnościami.
„Drzewa milczą” to kreatywna fuzja kina dokumentalnego i animacji rysunkowej kreski autorstwa młodej bohaterki. Film miał swoją polską premierę na Krakowskim Festiwalu Filmowym, gdzie zdobył główną nagrodę w Konkursie Polskim — Złotego Lajkonika, wyróżnienie w Konkursie Międzynarodowym, a także, przyznaną po raz pierwszy w historii festiwalu, nagrodę dla bohaterki filmu, którą otrzymała Runa. Laureat nagrody za przezwyciężanie zagrożeń im. Aleksandra Kamińskiego od Uniwersytetu Łódzkiego na Festiwalu Mediów Człowiek w Zagrożeniu
8 lutego 2025
Pokaz filmu „Haskif” (reż. Elif Yiğit) i dyskusja
godz. 17:00
Studio U20, Aleje Ujazdowskie 20
Po filmie zapraszamy na dyskusję „Ekologia: woda i polityka na Bliskim Wschodzie”
Goście: Elif Yiğit, Dobrosława Wiktor-Mach, Marcin Skupiński
Prowadzenie: Kaja Klimek
Film dokumentalny koncentruje się na historycznym osiedlu Hasankeyf i jego zniszczeniu przez zaporę Ilisu na rzece Tygrys w południowo-wschodniej Turcji. Hasankeyf został zalany, gdy zapora Ilisu zaczęła funkcjonować na początku lipca 2020. Pod wodą znalazło się 199 osiedli, w tym pięćdziesiąt wiosek, a tysiące ludzi zamieszkujących ten obszar zostało przymusowo przesiedlonych.
Hasankeyf zawierał dowody na pierwsze ślady działalności człowieka sprzed 300 000 lat. Znajdowały się tam również osady archeologiczne sprzed 12 000 lat oraz 289 starożytnych kurhanów. Ponadto w tym regionie żyło ponad sto gatunków endemicznych roślin i zwierząt.
9 lutego 2025
Pokaz filmu „Winners” (reż. Soleen Yusef) i spotkanie z gośćmi
godz. 12:00
Studio U20, Aleje Ujazdowskie 20
Po filmie zapraszamy na spotkanie „Rożawa, czyli jak wygrać mecz”
Goście: Fatma Edemen, Marcin Skupiński
Jedenastoletnia Mona i reszta jej kurdyjskiej rodziny uciekli z Syrii i znaleźli się w Berlinie. Wszystko tutaj jest inne, a Mona tęskni za swoim domem, przyjaciółmi z ulicznej piłki nożnej, a szczególnie za ciocią Helin.
Kiedy nauczyciel dostrzega wyjątkowy talent Mony do piłki nożnej i wybiera ją do drużyny dziewcząt, sytuacja nie staje się od razu łatwiejsza. Mona szybko zostaje uznana za outsiderkę, a gra w drużynie z innymi dziewczynami okazuje się trudniejsza, niż się spodziewała. Każda z nich toczy swoje własne walki, ale wkrótce staje się jasne: zwyciężą tylko wtedy, gdy będą grały razem.
Pokaz filmu „Sonne” (reż. Kurdwin Ayub) i dyskusja
godz. 17:00
Studio U20, Aleje Ujazdowskie 20
Po filmie zapraszamy na dyskusję „Rodzina, tożsamość i protest: kurdyjska diaspora w Europie”
Goście: Hayal Hanoglu, Karol Kaczorowski
Prowadzenie: Anna Cieślewska
Trzy nastoletnie dziewczyny z Wiednia twerkują w hidżabach i śpiewają popową piosenkę. Filmik na YouTube sprawia, że z dnia na dzień stają się sławne, zwłaszcza wśród kurdyjskich muzułmanów. Yesmin, jedyna Kurdyjka wśród przyjaciółek, zaczyna coraz bardziej dystansować się od swojej kultury. Z kolei Nati i Bella wydają się zafascynowane światem, który jest dla nich obcy. Kiedy dziewczyny poznają dwóch młodych kurdyjskich patriotów, sytuacja zaczyna grozić eskalacją.
Film opowiada o młodych ludziach rozdartych między mediami społecznościowymi a poszukiwaniem własnej tożsamości – to historia zbuntowanych młodych kobiet.
***
Wydarzenie Kurdish Sun In Winter Warsaw jest realizowane w ramach projektu Citizenship, Migration and Women’s Activism in Kurdistan and the Diaspora (Obywatelstwo, migracja i aktywizm kobiet w Kurdystanie i diasporze), która jest częścią inicjatywy Science and Society: Bilateral initiative in Social Sciences, Arts and Humanities finansowanej przez Narodowe Centrum Nauki z Norweskiego Mechanizmu Finansowego (2014-2021) oraz Mechanizmu Finansowego EOG (2014-2021).
Wspólnie działamy na rzecz Europy zielonej, konkurencyjnej i sprzyjającej integracji społecznej.