Wielkość A A A
Kontrast A A

Nasze projekty

BEZ ZNIECZULENIA

Autorski cykl rozmów Magdaleny Juszczyk (RMF Classic) z wybitnymi przedstawicielami polskiego kina.

Autor: Gosia Świderska

Pogłębione dyskusje o kinie, namysł nad bieżącymi zagadnieniami i wielowymiarowe rozmowy o kulturze to specjalność Magdaleny Juszczyk.

ROZMOWY O PATRONIE

Wracamy pamięcią do zarejestrowanych spotkań ze współpracownikami, przyjaciółmi i miłośnikami twórczości Andrzeja Wajdy.

Autor: Sylwia Olszewska

Spotkania z cyklu "Rozmowy o patronie" udostępniamy na kanale YouTube CKF.

TRAMPOLINA DO KINA - ONLINE

Filmowa pracownia edukacyjna dla dzieci “Trampolina do kina” w czasie odosobnienia działa jako grupa na Facebooku.

W ramach codziennych działań edukujemy o filmie, poprzez film i do filmu. Moderatorzy grupy dzielą się wiedzą, doświadczeniem i prowadzą warsztaty, zaś “trampolinowi” wykładowcy i przyjaciele Centrum polecają swoje filmowe odkrycia i dzielą się patentami na to, jak przetrwać trudny czas.

Zapraszamy do wspólnej zabawy i nauki na profilu CKF na Facebooku.

W ODCINKACH

Serialowe wtorki z Kają Klimek.

Znawczyni pop-kultury Kaja Klimek poleca najciekawsze światowe seriale, analizuje trendy w produkcjach seryjnych oraz dyskutuje ze swoimi gośćmi o tym, co najciekawsze z perspektywy serialożercy.

POLOWANIE NA FILMY

Kilka razy w tygodniu zespół Centrum i gościnni eksperci zapraszają na spotkania live poświęcone kinu i najciekawszym tematom około-filmowym.

Wśród prowadzących program na żywo m.in. Błażej Hrapkowicz (Ale Kino+, Czwórka), Klara Bogusławska (CKF im. Andrzeja Wajdy) oraz Artur Zaborski. 

 

XR HAPPY HOUR

Grupa na Facebooku poświęcona wirtualnej rzeczywistości i nowym mediom.

Codziennie pojawiają się w niej propozycje dla tych, którzy interesują się VR, AR, MR, mediami interaktywnymi i technologią w służbie twórczości, edukacji oraz szeroko pojętego dobra wspólnego. Dzielimy się tym, co lubimy w XR najbardziej, pokazujemy najlepsze realizacje, opowiadamy o przemianach i szukamy w technologii wsparcia dla kultury i komunikacji społecznej.

Moderatorką grupy jest współpracująca z CKF, jako ekspertka ds. innowacji i doradczyni Dyrektorki, Ana Brzezińska - producentka i kuratorka VR, zaangażowana w wirtualizację kilku światowych festiwali (CPH:DOX, Cannes), stypendystka Centrum Cyfrowego, wykładowczyni kilku uczelni wyższych i laureatka wielu nagród w zakresie VR.

Zapraszamy do dołączenia du grupy na profilu CKF na Facebooku.

Felieton Anny Rembowskiej

Komentarze autorek i autorów CKF do zmieniających się realiów.

W każdy poniedziałek Anna Rembowska (CKF im. Andrzeja Wajdy, kwartalnik Przekrój) dzieli się refleksjami i inspiracjami na czas odosobnienia, na bieżąco odnosząc się do ewoluującej sytuacji psychospołecznej wywołanej przez COVID-19. 

Wszystkie felietony dostępne są na stronie Medium CKF.

DKF X

KURTYNA...AKCJA! Autor: Gosia Świderska

Tematyczne cykle spotkań z kinem to doskonała okazja do wymiany myśli i wrażeń na temat sztuki filmowej. Nazwa DKF X nawiązuje do osiągnięć Zespołu Filmowego „X”, na czele którego stał Andrzej Wajda. 

W ODCINKACH

Dyskusyjny klub filmowy poświęcony serialom. Prowadząca Kaja Klimek przygląda się procesowi powstawania serialu, analizuje tematy poruszane w wybranych produkcjach, szuka nowych kontekstów, w których można odczytać poszczególne sceny. Słowem, rozkłada serial na części pierwsze.

KURTYNA, AKCJA!

Jak przebiegają związki między teatrem a kinem? Analizujemy najciekawsze przypadki, gdy teatr wkracza w przestrzeń kina - jako temat, znacząca lokacja lub dominanta stylistyczna. Po seansie filmowym z twórcami i ekspertami rozmawia dziennikarka RMF Classic Magdalena Juszczyk.

DKF WAJDA

Dziennikarka Polskiego Radia Joanna Sławińska prowadzi widzów przez arcybogaty świat filmów Andrzeja Wajdy. Z twórcami oraz znawcami kina szuka sposobów na reinterpretację klasycznych dzieł Mistrza. Z kolei tym, którzy spotykają się z filmami Wajdy po raz pierwszy, przybliża kontekst, w jakim powstały. 

W MAŁYM KINIE

Rozmowy o kinie warto uczyć się od małego. Filmy pomagają nam rozumieć własne i cudze emocje. Zabierają nas w podróż po światach, których nie znamy. Dlatego w ramach specjalnego DKF-u dla najmłodszych odwiedzamy zakątki, w których mali bohaterowie przeżywają niezwykłe przygody.

Program zawieszony w czasie zagrożenia epidemicznego COVID-19

PREMIERA NA BIS

Autor: Tomasz Sagan

Tuż po oficjalnej premierze polskie nowości filmowe trafiają na bis do CKF.

W ramach cyklu “Premiera na bis” Centrum Kultury Filmowej prezentuje Warszawiakom i Warszawiankom najnowsze rodzime tytuły filmowe.

Po projekcjach spotykamy się z gwiazdami kina, uznanymi twórcami i obiecującymi debiutantami. “Premiera na bis” to propozycja przede wszystkim do tych widzów, którzy śledzą bieżący repertuar kin i cenią sobie dostęp do nowości filmowych.

Kuratorka: Klara Bogusławska

Program zawieszony w czasie zagrożenia epidemicznego COVID-19

TRAMPOLINA DO KINA

Autor: Gosia Świderska

Edukujemy poprzez zabawę i praktykę w myśl zasady, że najwięcej uczymy się o filmie, biorąc udział w jego tworzeniu.

Program “Trampolina do kina” jest skierowany do dzieci w różnym wieku i realizowany jest w odsłonach “na żądanie”, letniej i rodzinnej. Jego celem jest rozwijanie twórczego potencjału dzieci i pogłębianie ich kompetencji kreatywnych. 

  • TRAMPOLINA DO KINA “NA ŻĄDANIE”

Zapraszamy szkoły podstawowe, przedszkola, ośrodki wychowawcze i terapeutyczne, domy kultury oraz instytucje działające w dzielnicach Warszawy do objazdowej pracowni edukacyjnej CKF. Oferujemy warsztaty i projekcje filmowe realizowane w siedzibie zapraszającego. Uczniom szkół podstawowych proponujemy udział w zajęciach tematycznych wyjaśniających, na czym polega praca filmowca. Warsztaty dopasowane są do potrzeb programowych zapraszającego: mogą dotyczyć patrona szkoły, ważnego wydarzenia lub osoby, lektury, a także istotnych dla dzieci tematów, np. ekologii.

Nasze zajęcia wspomagają realizację podstawy programowej kształcenia ogólnego w zakresie nauczania przedmiotów artystycznych, języka polskiego i historii. Ważnym elementem naszej oferty edukacyjnej jest jej aspekt psychospołeczny: praca nad filmem uczy komunikacji i współdziałania w zespole, sztuki kompromisu oraz planowania. Warsztaty trwają dwie godziny lekcyjne (90 minut) i są prowadzone przez twórcę z branży filmowej. 

  • TRAMPOLINA DO KINA - EDYCJA LETNIA

Letnia odsłona “Trampoliny do kina” to propozycja dla dzieci, które chcą aktywnie spędzić czas w okresie wakacyjnym. Warsztaty składają się z pięciu intensywnych spotkań filmowych w Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy. Dzieci wcielają się w filmowców-amatorów: poznają historię filmu i podstawy warsztatu. Uczą się pisać scenariusz oraz rysować storyboardy. Poznają tajniki pracy montażysty, dźwiękowca, scenografa i kostiumografa. Uczą się tworzyć filmy animowane w różnych technikach (np. animacji poklatkowej). Uczestniczą w projekcjach filmowych połączonych z omówieniem materiału. Oglądają też efekty swojej pracy na dużym ekranie.

  • TRAMPOLINA DO KINA - EDYCJA RODZINNA

Warsztaty i projekcje filmowe dla rodzin z dziećmi, realizowane w soboty w Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy. Do zabawy w kino zapraszamy dzieci od 5 roku życia, ich rodziców i opiekunów. Uczestnicy spotykają się z filmowcami, którzy opowiadają o praktyce zawodów filmowych. Dzieci projektują kostiumy, animują zabawki oraz montują filmy. Rodzice i opiekunowie biorą aktywny udział w pracach warsztatowych. W ramach zajęć odbywają się projekcje filmowe poprzedzone wstępem edukacyjnym.

Kuratorki: Katarzyna Ślesicka, Monika Górska

W czasie zagrożenia epidemicznego COVID-19 program odbywa się online w zmienionej formule

WARSAW FILM NEST

Program “Warsaw Film Nest” adresowany jest do młodzieży poszukującej inspiracji zawodowych w świecie filmu.

“Warsaw Film Nest” to kompleksowy program skierowany do licealistów i studentów oraz pasjonatów kina, którzy są ciekawi, który zawód filmowy odpowiada ich zainteresowaniom i predyspozycjom. To pierwszy stopień wtajemniczenia dla tych, którzy chcą dołączyć do grona profesjonalistów sektora audiowizualnego. Emocje związane z kontaktem z twórcami kina to nie wszystko. Potrzebna jest też odwaga i otwarte, lub choćby uchylone, drzwi do branży filmowej. Dlatego zapraszamy młode pokolenie Warszawiaków do udziału w warsztatach z praktykami kina.

Podczas zajęć kształtujemy świadomość tego, czym jest praca w funkcji reżysera, scenarzysty, operatora kamery, operatora dźwięku, specjalisty ds. postprodukcji, montażysty czy producenta; pomagamy też nawiązać pierwsze relacje z branżą filmową. W trakcie kursu wykorzystujemy narzędzia mentoringowe i coachingowe, elementy doradztwa zawodowego oraz praktyczne ćwiczenia. 

W “filmowym gnieździe” dotychczas odbyły się warsztaty pt. „Realizacja oświetlenia na planie filmowym”, “Realizacja dźwięku na planie filmowym”, “Podstawy reżyserii filmowej”, “Podstawy pisania scenariusza”, „Reżyseria filmu dokumentalnego”, „Scenografia filmowa” a także cykl konsultacji indywidualnych. 

Kuratorki: Katarzyna Ślesicka, Edyta Wróblewska

Program zawieszony w czasie zagrożenia epidemicznego COVID-19

SKOK W DOK

Laboratorium pomysłów dokumentalnych, w którym odpowiadamy na pytania: jak stworzyć film dokumentalny i uzyskać wsparcie w jego realizacji? Jak w formule dokumentalnej opowiadać o świecie dzieci i młodzieży?

Program “Skok w dok” to edukacyjny eksperyment skierowany do tych, którzy pragną tworzyć filmy dokumentalne lub mają pomysł na ciekawą opowieść o świecie młodych ludzi.

W laboratorium pomysłów dokumentalnych wszyscy – od dzieci po seniorów – mogą spróbować swoich sił. “Skok w dok” kierujemy do dzieci w wieku 10+, twórców filmowych, nauczycieli i opiekunów. Jesteśmy przekonani, że profesjonalni filmowcy mogą uczyć się od dzieci jak kręcić o nich filmy, że rodzice i nauczyciele mogą wspólnie z dziećmi opowiadać historie, a dzieci - samodzielnie pokazywać swój świat.

Kino dzieci cieszy się dużą popularnością w Europie Północnej i Zachodniej. Dokumenty, których bohaterami lub współtwórcami są osoby młode, dotykają realnych problemów, uczą oddzielać fikcję od rzeczywistości, stanowią też platformę do spotkania z dorosłymi. W Polsce wciąż powstaje zbyt mało filmów tego rodzaju. Nasz program ma na celu wypełnienie tej luki. 

“Skok w dok” został zainaugurowany podczas Forum Kina Dokumentalnego dla dzieci, które odbyło się w 2019 roku w Ambasadzie Królestwa Niderlandów w Warszawie. 

Kuratorki: Karolina Śmigiel, Diana Gaik

W czasie zagrożenia epidemicznego COVID-19 program odbywa się online w zmienionej formule

BADANIE DEFICYTOWYCH ZAWODÓW FILMOWYCH

Realizacja badania deficytowych zawodów filmowych rozpoczęła się w listopadzie 2019 roku. Jego cele to:

  • Określenie kluczowych zjawisk i czynników wpływających na pojawianie się nowych zawodów w kinematografii/branży audiowizualnej oraz wskazanie najważniejszych trendów w tym obszarze.

  • Stworzenie listy nowych zawodów, specjalizacji i umiejętności filmowych, które wyłoniły się wskutek przemian technologicznych, organizacyjnych czy finansowych zachodzących w branży filmowej / audiowizualnej.

  • Wskazanie najbardziej deficytowych zawodów filmowych - zarówno nowych, jak i “klasycznych”. Dokładne przyjrzenie się deficytowym specjalizacjom, w przypadku których trudno wskazać systemowe programy edukacji formalnej i pozaformalnej.

  • Prześledzenie ścieżek kariery edukacyjnej i zawodowej przedstawicieli wybranych zawodów filmowych. Określenie kluczowych momentów “wchodzenia” do zawodu, sposobów zdobywania nowych i niezbędnych kompetencji, etapów budowania kariery w przypadku specjalizacji, których nie można się nauczyć w ramach systemowej edukacji formalnej. Doprecyzowanie kompetencji i predyspozycji wymaganych od przedstawicieli wybranych nowych i deficytowych zawodów filmowych.

  • Określenie sposobów, w jakie przedstawiciele branży filmowej - w szczególności osoby odpowiedzialne za rekrutację pracowników i koordynację zespołów filmowych -  radzą sobie z wyzwaniami kadrowymi i deficytami w obrębie wybranych specjalizacji, w tym zarówno nowych, jak i “wymierających” zawodów.

  • Analiza dostępnych i potencjalnych możliwości kształcenia formalnego i pozaformalnego w obszarze wybranych specjalizacji i zawodów. Analiza trendów edukacyjnych związanych z nowymi zawodami filmowymi (Polska, Europa) oraz prezentacja dobrych praktyk w tej dziedzinie.

  • Stworzenie rekomendacji dotyczących budowania ścieżki edukacji dla tzw. nowych zawodów i specjalizacji w Polsce, szczególnie w kontekście zawodów deficytowych.

Kuratorka: Anna Rembowska

NEW VISIONS OF REALITY

“Nowe Wizje Rzeczywistości” to międzynarodowe wydarzenie poświęcone wykorzystaniu wirtualnej rzeczywistości (VR) w kulturze i sztuce.

Wydarzenie w atrakcyjny sposób łączy elementy przeglądu treści VR, konferencji i spotkań networkingowych. Jego celem jest zapewnienie polskim odbiorcom dostępu do dorobku europejskiej i światowej sztuki filmowej w obszarze VR.

Odbywające się raz do roku w Warszawie spotkanie wybitnych przedstawicieli świata sztuki, mediów i technologii ma też na celu omówienie i przeanalizowanie filmów VR o szczególnych walorach artystycznych oraz podjęcie dyskusji o wpływie VR na stan dzisiejszej kultury artystycznej.

Kuratorka: Ana Brzezińska

Program zawieszony w czasie zagrożenia epidemicznego COVID-19