
„Za wolno” w reż. Jakuba Roszkowskiego | Teatroteka WFDiF w CKF
We wtorek 8 kwietnia zapraszamy do Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy na pokaz produkcji „Za wolno” w reż. Jakuba Roszkowskiego, który odbędzie w ramach projektu TEATROTEKA, realizowanego przez Wytwórnię Filmów Dokumentalnych i Fabularnych.
Groteskowy portret trzydziestokilkuletniego polskiego inteligenta. Pewnego poranka bohatera budzą (a może wciąż są elementem jego snu?) tajemnicze postaci, które oskarżają go o to, że nie uczestniczy w toczącym się w świecie współzawodnictwie, że żyje „za wolno”, że będąc szarym „everymanem”, w istocie jest nikim. Pomimo sprzeciwu, bohater zostaje powołany na poligon, który ma go przygotować do walki, ale przede wszystkim ma pomóc mu w określeniu własnej tożsamości. Dosyć „stania z boku”, tylko aktywne opowiedzenie się po którejś ze stron umożliwi odpowiedź na pytanie „kim jestem?”. Tajemnicze postaci rozpoczynają trening (tresurę?) bohatera, umieszczając go w sytuacjach spornych, aranżując konflikt, podpowiadając „jedynie słuszne” odpowiedzi na postawione pytania. Celem jest wyrwanie go z marazmu, zmuszenie do aktywności, podjęcie przez niego walki. W ironiczny sposób autor nawiązuje tu do „Kartoteki” Różewicza czy „Procesu” Kafki.
Sztuka zdobyła wyróżnienie w konkursie dramaturgicznym ogłoszonym przez Stowarzyszenie ZAiKS w 2020 roku.
Spotkanie poprowadzi Magda Felis. Gośćmi wydarzenia będą reżyser Jakub Roszkowski, autor tekstu Szymon Jachimek oraz autor muzyki Dominik Strycharski.

„Za wolno”
Obsada: Mariusz Zaniewski (On), Wiktor Loga-Skarczewski (Pierwszy), Monika Frajczyk (Druga), Marcin Gaweł (Trzeci), Katarzyna Figura (Depresja), Anna Ilczuk (Żona), Rafał Rutkowski (Prezenter), Magdalena Kuta (Recepcjonistka), Grzegorz Falkowski (Inny), Helena Zawistowska (Córka)
TEKST: Szymon Jachimek
REŻYSERIA: Jakub Roszkowski
ZDJĘCIA: Adam Palenta
SCENOGRAFIA: Mirosław Kaczmarek
KOSTIUMY: Konrad Parol
CHARAKTERYZACJA: Milena Jura, Marcin Rodak
MONTAŻ: Jakub Motylewski
MUZYKA: Dominik Strycharski
DŹWIĘK: Aleksandra Pniak, Aleksander Musiałowski
KIEROWNICTWO PRODUKCJI: Paweł Mantorski
KONSULTACJA PROGRAMOWA: Zenon Butkiewicz
REDAKTOR PROWADZĄCY: Krzysztof Domagalik
OPIEKA ARTYSTYCZNA: Maciej Wojtyszko
PRODUCENT: Zbigniew Domagalski
TEATROTEKA
Projekt Wytwórni Filmów Dokumentalnych i Fabularnych o charakterze artystycznym i edukacyjnym. TEATROTEKA to nowy etap w myśleniu o ekranizacjach teatralnych, tak w kontekście artystycznym, jak i realizacyjnym. Ekranizacje tworzone przez młodych, często debiutujących twórców, przy wsparciu technologii i infrastruktury filmowej, pozwalają na realizację ciekawych, nowatorskich utworów. Projektowi od samego początku przyświeca również cel jego szerokiej dystrybucji i dostępności.
Ideą projektu jest wykorzystanie potencjału technologii filmowej do ekranizacji najbardziej wartościowych osiągnięć „młodej” polskiej dramaturgii teatralnej. Sztuki współczesne, to teksty napisane często w formie „postdramatycznej”, odmienne w swej stylistyce i konwencji od klasycznego dramatu.
TEATROTEKA to również przestrzeń dla reżyserów młodego i średniego pokolenia, którzy pomimo znaczącego niekiedy dorobku teatralnego i wykształcenia w tym kierunku, nie mieli dotąd możliwości stworzenia własnego i oryginalnego dzieła audiowizualnego. Projekt, realizowany z udziałem specjalistów planu filmowego skupionych wokół WFDiF, ma im to umożliwić.
Ekranizacje Teatroteki odnoszą sukcesy na międzynarodowych festiwalach, m.in. na Międzynarodowym Festiwalu WORLDFEST w Houston, gdzie w ciągu ostatnich trzech lat produkcje TEATROTEKI zdobyły zagrody Gold, Silver i Platinum Remi. Wielkim sukcesem świadczącym o zupełnie nowej jakości jaką Teatroteka wnosi we współczesne ekranizacje teatralne jest nagroda Grand Prix Festiwalu Dwa Teatry 2015.
Do roku 2024 w ramach projektu TEATROTEKA powstało ponad 80 oryginalnych realizacji. Teatroteki od 2023 roku pokazywane są na festiwalu Młodzi i Film w Koszalinie, gdzie biorą udział w jednym z konkursów.