
Znamy laureatki i laureatów Festiwalu LET’S DOC!
Młoda widownia kina dokumentalnego przyznała dziś swoje nagrody dla najlepszych filmów 3. edycji Festiwalu LET’S DOC! W warszawskiej Kinotece odbyła się gala zamknięcia i wręczenia nagród, połączona z pokazem klasyki polskiego dokumentu „Zobaczmy się, posłuchajmy się – 20 lat ustawy o kinematografii”. Festiwal LET’S DOC organizowany przez Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy odbył się w dniach 22-29 marca pod hasłem ZOBACZMY SIĘ.
Podczas sobotniej gali swoje Nagrody Ostrowidza przyznało jury Young Docs 10+ i Young Docs 14+. Poznaliśmy także laureatów Nagród PISF w kategoriach 10+ i 14+ oraz zdobywców laurów przyznanych przez jury European Children’s Film Association (ECFA) i Zespołu Edukatorów Filmowych ZEF. Specjalną Nagrodę Dyrektorki Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy dla producenta najlepszego filmu dokumentalnego biorącego udział w festiwalu wręczyła Joanna Rożen-Wojciechowska. Filmy uhonorowane nagrodami publiczności wyłoniono w plebiscycie publiczności – wskazały ich młode widzki i widzowie, którzy przez cały tydzień trwania festiwalu brali udział w pokazach otwartych i szkolnych.
Nagroda Ostrowidza YOUNG DOCS 10+:
„Z daleka od domu”, reż. Simon Lereng Wilmont i Alisa Kovalenko

Nagrodę przyznało Jury YOUNG DOCS 10+ w składzie: Zofia Niewiadomska, Basia Szycman, Lea Wróblewska.
Uzasadnienie werdyktu:
Film otrzymuje nagrodę główną za przejmujące ukazanie skutków wojny w Ukrainie z perspektywy młodej bohaterki, która pomimo tego, że nadal jest dzieckiem ma bardzo głębokie przemyślenia, a przed wojną była typową nastolatką jak my. Poruszyła nas historia 13-letniej Nastii, utalentowanej gimnastyczki z Kijowa, która po zdobyciu mistrzostwa Ukrainy została zmuszona do ucieczki z kraju z powodu wybuchu wojny.Wojna w Ukrainie nadal trwa, a naszym zdaniem temat znacznie przycichł, dlatego nadal jest tak ważny i aktualny i nie możemy o nim zapominać. Film uzmysłowił nam, że wszystkim którzy nie doświadczyli wojny, nie musieli uciekać ze swoich domów trudno jest nawet sobie wyobrazić, jak to jest, możemy tylko próbować…, dlatego tak ważny jest ten film. Doceniliśmy film za realistyczne oddanie emocji i siłę przekazu. Widzimy, jak trudno jest głównej bohaterce, jak bardzo tęskni za Ukrainą i jak przerażająca jest ta wojna — jak każda wojna. Wierzymy, że film może pokazać innym osobom, które przeżywały bądź będą przeżywać podobny kryzys, że nie są same.
Wyróżnienie Jury YOUNG DOCS 10+:„Niewidzialni”, reż. Martijn Blekendaal

Wyróżnienie przyznało Jury YOUNG DOCS 10+ w składzie: Zofia Niewiadomska, Basia Szycman, Lea Wróblewska.
Uzasadnienie werdyktu:
Film porusza temat, który zawsze był, jest i będzie ważny — wykluczenie międzyludzkie. Uważamy, że film może pomóc wielu osobom, które miały podobne doświadczenia jak jego bohaterowie. Tematy poruszone w filmie są aktualne i ponadczasowe. Prześladowania, niebezpieczeństwo, a nawet wstyd to sytuacje, które zdarzają się od zawsze i w których każdy czasem chciałby po prostu zniknąć, a ucieczka wydaje się wtedy jedynym rozwiązaniem. Film niesie nadzieję. Pokazuje, że ludzie, którzy przeżyli trudne chwile, również mogą odnaleźć szczęście. A każdy, kto czuje się niewidzialny, oglądając film, może poczuć, że nie jest sam — że są też inni „niewidzialni”. Doceniłyśmy też warstwę wizualną filmu. Jest bardzo oryginalny, co niezwykle nam się podobało.
Nagroda Ostrowidza YOUNG DOCS 14+:
„Here I Go”, reż. Jaan Stevens

Nagrodę przyznało jury w składzie: Ida Romaszkan, Józef Szałajko, Ida Skalska.
Uzasadnienie werdyktu:
Film zabrał nas w podróż z Belgii do Francji, w głąb lasu oraz wewnętrznego świata bohatera i jego tajemnic. Urzekło nas to, że razem z rodziną i ekipą filmową odkrywamy powoli sekret bohatera. Mimo wielu niewiadomych i introwertyczności chłopaka, jesteśmy blisko jego emocji, a talent reżysera pomaga nam spojrzeć na świat oczami młodego człowieka. Na szczególną uwagę zasługuje praca kamery, która pozwala być w środku przedstawianego świata i utrzymywać emocjonalny balans między bliskością a dystansem.
Wyróżnienie Jury YOUNG DOCS 14+:
„Być jak Mikołaj”, reż Aurelia Frydrych-Zdanowska

Nagrodę przyznało jury w składzie: Ida Romaszkan, Józef Szałajko, Ida Skalska.
Uzasadnienie werdyktu:
Chcielibyśmy wyrazić podziw dla bohatera za jego odwagę, wiarę w siebie i walkę o swoje emocje i prawa. To co szczególnie zasługuje na wyróżnienie tego filmu to sposób przedstawienia relacji syna z ojcem, przeżywanych trudności i drogi do akceptacji.
Nagroda Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej w kategorii Young Docs 10+: „Lili”, reż. Sylwia Rosak

Nagrodę przyznało Jury European Film Club – Warsaw Film Nest 10+ w składzie: Nina Jach, Iwo Rajski, Nata Sekuła
Uzasadnienie werdyktu:
Chociaż trudno było nam porównywać ze sobą filmy krótkometrażowe z długometrażowym i wszystkie z nich zasługują na uwagę, zdecydowaliśmy się przyznać nagrodę dla najlepszego polskiego filmu dokumentalnego w kategorii 10+ filmowi „Lili” Sylwii Rosak. Urzekła nas prawdziwie poruszająca historia, którą nieczęsto można spotkać w kinie dokumentalnym, odsłaniająca przeżycia wewnętrzne bohaterki zmagającej się z trudną sytuacją rodzinną. Zwróciliśmy uwagę na dojrzałość i swobodę wypowiedzi Lili, jej naturalność przed kamerą i wielowarstwowość tej historii. Naszym zdaniem koncepcja tego filmu zasługuje na najwyższe uznanie. Podziwiamy bohaterów za wyruszenie w długą podróż, w którą zabierają również nas widzów i dzięki której możemy doświadczyć pięknie sfotografowanej Norwegii.
Nagroda Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej w kategorii Young Docs 14+: „Posłuchaj, co chcę ci powiedzieć”, reż. Małgorzata Imielska

Nagrodę przyznało Jury European Film Club – Warsaw Film Nest 14+ w składzie: Natalia Kałwa, Natalia Stygińska, Maja Trejter
Uzasadnienie werdyktu:
Zdecydowałyśmy się nagrodzić film, który porusza temat często bagatelizowany w polskim społeczeństwie, ale przy tym jednak paradoksalnie bardzo uniwersalny. Dzięki bohaterce filmu możemy się nauczyć, jak dobrze przeżywać zarówno pozytywne, jak i złe momenty. Inspirująca jest dla nas jej odwaga i to, jak radzi sobie z ciężką, długotrwałą walką – zarówno z chorobą, jak i realiami leczenia psychiatrycznego w Polsce. Nagrodzony przez nas film pokazuje nam, jak nie poddawać się mimo przeciwności losu, wartość wsparcia przyjaciół i rodziny oraz komunikacji otwartej na drugiego człowieka.
Nagroda ECFA:
„Niewidzialni”, reż. Martijn Blekendaal

Nagrodę przyznało Jury European Childrens’ Film Association: Radka Hoffman, Niki Padidar i Pantelis Panteloglou
Uzasadnienie werdyktu:
Nagroda trafia do filmu, który zgłębia złożony temat niewidzialności – nie tylko jako metafory, ale jako rzeczywistego doświadczenia. Reżyser splata swoją osobistą historię z opowieściami bohaterów w różnym wieku i o różnych życiowych ścieżkach, z których każdy na swój sposób mierzy się z byciem niezauważanym. Czerpiąc inspirację z historii kina i popkultury, twórca konstruuje filmowy esej i głęboko ludzką refleksję. Niewidzialność staje się tutaj zarówno oznaką wrażliwości, jak i źródłem siły – a w momentach kryzysu wręcz swego rodzaju supermocą. Film subtelnie podważa ideę superbohatera, zadając pytanie: kim są prawdziwi bohaterowie – ci spektakularni, czy ci niedostrzeżeni, pomijani, niewidzialni?
Specjalne wyróżnienie Jury ECFA:
„O czym jest ten film?”, reż. Poorva Bhat

Wyróżnienie przyznało Jury European Childrens’ Film Association: Radka Hoffman, Niki Padidar i Pantelis Panteloglou
Uzasadnienie werdyktu:
Choć film nie kwalifikował się do nagrody ECFA – nie jest (współ)produkcją europejską – jurorzy jednogłośnie zdecydowali o przyznaniu specjalnego wyróżnienia reżyserce z Indii, będąc pod ogromnym wrażeniem jakości filmu.
Nagroda Zespołu Edukatorów Filmowych w kategorii Young Docs 14+: „Posłuchaj, co chcę ci powiedzieć”, reż. Małgorzata Imielska

Nagrodę przyznało Jury ZEF w składzie: Iwona Bartnicka, Justyna Hanna Budzik, Elżbieta Piotrowicz, Michał Surówka, Kamila Szwarc
Wyróżnienie Jury Zespołu Edukatorów Filmowych w kategorii Young Docs 14+: „W lesie są ludzie”, reż. Szymon Ruczyński

Wyróżnienie przyznało Jury ZEF w składzie: Iwona Bartnicka, Justyna Hanna Budzik, Elżbieta Piotrowicz, Michał Surówka, Kamila Szwarc
Nagroda specjalna Dyrektorki Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy: Adrianna Rędzia, producentka filmu „Posłuchaj, co chcę ci powiedzieć” w reż. Małgorzaty Imielskiej

Uzasadniając werdykt, Dyrektorka CKF Joanna Rożen-Wojciechowska powiedziała:
Nagrodę Specjalną CKF przyznajemy producentom, którzy wspierają twórców w ich drodze – z zaangażowaniem, empatią i uważnością.
Pierwsze miejsce w konkursie publiczności szkolnej: „49385”, reż. Helena Stańczyk

Pierwsze miejsce w konkursie publiczności pokazów otwartych: „Posłuchaj, co chcę ci powiedzieć” w reż. Małgorzaty Imielskiej

Gala zamknięcia 3. edycji Festiwalu LET’S DOC
Podczas gali zamknięcia Festiwalu LET’S DOC odbył się także pokaz zestawu filmów z klasyką polskiego dokumentu „Zobaczmy się, posłuchajmy się – 20 lat ustawy o kinematografii” (10+). Publiczność obejrzała „Gadające głowy” (1980) w reżyserii Krzysztofa Kieślowskiego oraz „Gadające głowy II” (2004) Krzysztofa Wierzbickiego i „Gadające głowy 2021” w reżyserii Jana P. Matuszyńskiego.
Partnerzy gali:
