Wielkość A A A
Kontrast A A

Aktualności

zobacz więcej
zobacz więcej
zobacz więcej
ZWROT AKCJI: BRANŻA FILMOWA
06-05-2021
|

ZWROT AKCJI: BRANŻA FILMOWA

Kto znajdzie pracę w branży filmowej i audiowizualnej  w najbliższych latach? 

Jakie kompetencje zawodowe i umiejętności będą się liczyły za 10 lat? W jakich zawodach filmowych najlepiej kształcić się już teraz? Co rekomendować wahającym się uczniom? Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy zaprasza 11 maja o 18:30 na debatę online z cyklu ZWROT AKCJI, podczas której zaprezentujemy autorski raport z badań nad nowymi i deficytowymi zawodami filmowymi. W debacie  wezmą udział specjalistki oraz specjaliści
z polskiej branży filmowej.
 

Rozmowa na temat dynamicznych zmian w polskiej branży filmowej wpisze się w stały cykl debat, które Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy prowadzi od wiosny 2020 roku. Analizowaliśmy już w poprzednich debatach z cyklu ZWROT AKCJI sytuację festiwali filmowych w dobie pandemii, dystrybucji filmowej w Internecie, oraz edukacji filmowej borykającej się z urokami zdalnego trybu nauczania. Tematyka debat ZWROT AKCJI dotyczy za każdym razem kinematografii, sztuki filmowej, przemysłu audiowizualnego, edukacji filmowej i kina jako narzędzia edukacji.

11 maja 2021 roku zapraszamy na kolejną, 5. debatę w ramach cyklu ZWROT AKCJI: BRANŻA FILMOWA. Tym razem punktem wyjścia do rozmowy będzie publikacja raportu z badań nad nowymi i deficytowymi zawodami filmowymi, prowadzonymi na zlecenie CKF przez cały ubiegły rok przez firmę badawczą Qualio.

Raport jest pretekstem do uruchomienia branżowej dyskusji, a nawet – humanistycznej refleksji, do której serdecznie zachęcamy. 

Celem badania były poszukiwania, które kompetencje zawodowe i umiejętności będą się liczyły w perspektywie kilku lat? Jacy fachowy będą potrzebni w  branży filmowej  i audiowizualnej w niedalekiej przyszłości? W jakich zawodach filmowych najlepiej kształcić się już teraz? Co rekomendować wahającym się uczniom? Jakie rozwiązania dydaktyczne proponować nauczycielom w obszarze edukacji filmowej? A jakie pedagogom wolnego czasu, zagospodarowującym potrzebę pasji i uprawiania hobby dla nowych pokoleń młodzieży? Jakie praktyczne propozycje rekomendować osobom dojrzałym, mającym już doświadczenie zawodowe, ale myślącym o zmianie zawodu i poszukującym pomysłu na kształcenie ustawiczne.

W wyniku wieloetapowego badania wyłoniono 7 nowych, deficytowych zawodów filmowych. Zaskakujące, że żaden z nich nie jest ściśle związany z planem filmowym – zawody filmowe przyszłości są bardziej związane z etapem rozwoju i przygotowania projektu, a także jego postprodukcji, dystrybucji i promocji. Lista deficytowych zawodów oraz ich charakterystyka, to nie jedyne informacje, jakie możemy wyczytać
z raportu. Interesujące i dające do myślenia są ogólne wnioski oraz przekrojowe zagadnienia dotyczące uwarunkowań polskiej branży filmowej, jej kondycji, problemów i wyzwań: ekonomicznych, artystycznych, organizacyjnych, edukacyjnych a nawet etycznych. To właśnie o tych kwestiach porozmawiamy z naszymi ekspertami. 

 

Debata ZWROT AKCJI: BRANŻA FILMOWA odbędzie się 11 maja na Facebooku Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy o godz. 18:30.  

Do udziału w debacie z cyklu ZWROT AKCJI zaprosiliśmy przedstawicieli branży filmowej. W dyskusji online wezmą udział: Anna Wróblewska (badaczka rynku audiowizualnego w Polsce, wykładowczyni, wieloletnia rzeczniczka Festiwalu Filmowego w Gdyni), Renata Czarnkowska (producentka filmowa, prezeska Stowarzyszenia Kobiety Filmu), Joanna Szymańska (producentka filmowa, członkini zarządu Krajowej Izby Producentów Audiowizualnych oraz Europejskiej Akademii Filmowej, Marcin Pieńkowski (dyrektor MFF Nowe Horyzonty) oraz Zuzanna Sorówka (reżyserka, studentka Szkoły Filmowej w Katowicach). 

Na początku debaty skrótowo zaprezentujemy wyniki badań. 

Debatę poprowadzi krytyczka filmowa Magdalena Sendecka

wróć do listy