Wielkość A A A
Kontrast A A

Aktualności

zobacz więcej
zobacz więcej
zobacz więcej
Piknik sąsiedzki przy kinie Tęcza
17-05-2021
|

Piknik sąsiedzki przy kinie Tęcza. Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy, nowy najemca budynku, rozpoczyna akcję zbierania wspomnień oraz pamiątek związanych z tym miejscem i zaprasza sąsiadów oraz przyjaciół na konsultacje.

 

To będzie ostatnia okazja, by odwiedzić zabytkowy budynek kina przy Suzina 6 na warszawskim Żoliborzu, zanim rozpocznie się jego gruntowny remont. W sobotę, 29 maja o godzinie 12:30, Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy zaprasza mieszkanki i mieszkańców Warszawy, szczególnie Żoliborza, na wyjątkowe spotkanie, podczas którego będzie można przekazać pamiątki z dawnego kina Tęcza, podzielić się związanymi z nim wspomnieniami i wysłuchać jego historii – opowie ją architekt, Tadeusz Żera. Będzie to też szansa, by poznać się, pogłębić sąsiedzkie relacje i spędzić wspólnie czas w miejscu, które bardzo długo było niedostępne. W trakcie spotkania organizatorzy będą prowadzić też wstępne konsultacje na temat działalności nowego kina Tęcza. W grudniu ubiegłego roku zabytkowy budynek dawnego kina Tęcza został przekazany Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy. Już niebawem rozpocznie się w nim gruntowny remont. Po jego zakończeniu znajdzie się tu sala kinowa na niemal 200 miejsc, a także przestrzenie na wystawy i działania kulturalne realizowane przez społeczności lokalne i organizacje pozarządowe.

Zanim to się zacznie, mieszkanki i mieszkańcy Warszawy będą mieli ostatnią okazję, by zajrzeć do jego wnętrza przez otwarte drzwi, zapoznać się bliżej z działalnością Centrum Kultury Filmowej i wysłuchać historii o kinie Tęcza oraz innych budynkach kinowych stolicy, które opowie Tadeusz Żera, architekt odpowiedzialny m.in. za modernizację kina Iluzjon na Mokotowie. Organizatorom spotkania zależy na wysłuchaniu sąsiadek i sąsiadów, poznania ich potrzeb i oczekiwań względem działalności kina Tęcza po zakończeniu jego remontu.

Spotkanie rozpocznie się o godzinie 12:30. CKF zachęca wszystkich, którzy mają w domach pamiątki z kina Tęcza (bilety, afisze, zaproszenia, plakaty lub inne przedmioty) do przekazywania ich podczas spotkania. Zostaną one zabezpieczone i wyeksponowane w przyszłości na wystawie zaplanowanej w nowym foyer. Nie mniej wartościowe dla organizatorów są również opowieści związane z kinem, które będzie można tego dnia nagrać – ekipa filmowa będzie do dyspozycji gości przez cały czas spotkania, czyli do godziny 16:00.

Spotkanie odbędzie się w plenerze – na tyłach budynku, gdzie zaplanowany został ogólnodostępny dziedziniec, bezpieczny i otwarty w dniu wydarzenia od godz. 12:30 do godziny 16:00, z którego będzie można korzystać po zakończeniu prac remontowych o każdej porze. Ze względów bezpieczeństwa zwiedzanie całego budynku nie będzie możliwe. O głodnych i spragnionych zadbają okoliczne restauracje. Dla najmłodszych organizatorzy przygotowali mini warsztaty plastyczne.

Piknik sąsiedzki przy kinie Tęcza odbędzie się 29 maja (sobota) w godzinach 12:30-16:00 na podwórku za budynkiem przy ul. Suzina 6.

Budynek kina Tęcza powstał w roku 1929 jako kotłownia centralnego ogrzewania dla budowanego wówczas osiedla Warszawskiej Spółdzielni Mieszkaniowej. Wkrótce jednak dzięki modernizacji kotłów udało się wygospodarować miejsce na kinoteatr, którego brakowało w okolicy. Swoją siedzibę miały tu awangardowy Teatr im. Żeromskiego, kierowany przez Irenę Solską, kino Żoliborz, a następnie kino Świat. Po wojnie wznowiło ono działalność już pod nazwą Tęcza. W 1989 budynek stał się siedzibą kolektywu artystycznego Akademia Ruchu, z silnym programem filmowym: Tęczę podczas przeglądów swojej twórczości odwiedzili m.in. Derek Jarman czy Peter Greenaway. Od 1997 budynek z krótkimi przerwami stał niewykorzystany. W 2020 roku został on wynajęty od Spółdzielni Mieszkaniowej „Żoliborz Centralny” przez Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy.

Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy jako samorządowa, warszawska instytucja miejska zajmująca się filmem, realizująca ważne zadania związane z upowszechnianiem kultury i edukacji filmowej, oraz z refleksją nad rolą kultury audiowizualnej i cyfrowej w dzisiejszym społeczeństwie. Staramy się badać puls rzeczywistości i stawiać pytania. Naszych odbiorców zapraszamy do ciągłego dialogu na temat kultury filmowej i audiowizualnej.

wróć do listy