Wielkość A A A
Kontrast A A

Aktualności

zobacz więcej
zobacz więcej
zobacz więcej
2. edycja programu developmentowego SKOK W DOK. Laboratorium pomysłów dokumentalnych
29-06-2021
|

Rusza 2. edycja programu developmentowego SKOK W DOK. Laboratorium pomysłów dokumentalnych!

Filmy dokumentalne dla dzieci cieszą się dużą popularnością w Niderlandach i krajach skandynawskich, w Polsce wciąż są mało znane i niewiele ich powstaje. Zmieniamy tę sytuację dzięki programowi SKOK W DOK, bo potrzebujemy jak nigdy dotąd medium, które pomoże nam w rozmowie z drugim człowiekiem, w zrozumieniu siebie i szybko zmieniającego świata. Film dokumentalny jest doskonałym do tego narzędziem! I każdy niezależnie od wieku powinien mieć do nich dostęp.

SKOK W DOK to eksperymentalny program twórczy dla osób z różnym doświadczeniem życiowym i filmowym, w ramach, którego wypracowujemy pomysły na filmy dokumentalne dla dzieci.

Rekrutacja do programu SKOK W DOK potrwa do 19 września.

Podczas kilku całodniowych sesji, wraz z tutorami, dorośli uczestnicy pracują nad pomysłami filmów dla dzieci. Traktujemy naszych przyszłych odbiorców poważnie, dlatego nasze dorosłe pomysły konsultujemy z młodymi widzami. Nasi młodzi specjaliści będą też uczyć się podstaw tworzenie dokumentów i krytyczno-filmowej analizy. Program kończy publiczna prezentacja pomysłów (pitiching) przed ekspertami w ramach naszego partnerskiego festiwalu Millennium Docs Against Gravity.

SKOK >> DLA DZIECIAKÓW, przeznaczony jest dla dzieci w wieku 10 lat i więcej. Dzieci będą oglądać filmy dokumentalne, uczestniczyć w praktycznych krytyczno-filmowych warsztatach oraz uczyć się podstaw robienia filmu. A przede wszystkim będą uczyć się wyrażać swoje opinie i konsultować pomysły, nad którymi pracują dorośli. Wybierzemy około 12 osób.

SKOK >> DLA DOROSŁYCH. Dla tych, którzy chcą stworzyć pomysły na filmy dokumentalne dla dzieci. Zapraszamy filmowców, artystów na początku swojej drogi twórczej lub tych dla których film dokumentalny dla dzieci jest nowym, interesującym obszarem. Czekamy również na zgłoszenia nauczycieli, edukatorów, animatorów, rodziców, osoby pracujące z dziećmi, wszystkich tych, którzy “czują” film, mają pomysły i chcą popracować twórczo. Można zgłaszać się w tandemach (należy to uwzględnić w zgłoszeniu). Wybierzemy około 8 pomysłów.

 

Harmonogram:

>> do 19 września - czekamy na zgłoszenia dorosłych i dzieci

>>  ok. 30 września - ogłosimy listę uczestników


Ruszamy z początkiem października. Będziemy spotykać się w soboty, w centrum Warszawy. Proponowane terminy w 2021, które mogą nieznacznie ulec zmianie:
9 października, 23 października, 27 listopada, 11 grudnia.


>> W maju 2022 na festiwalu Millennium Docs Against Gravity odbędzie się też prezentacja (pitching) wypracowanych pomysłów przed ekspertami.

 

Pierwsza edycja programu wystartowała w styczniu 2020 r.

Rozpoczęło ją organizowane we współpracy z Ambasadą Królestwa Niderlandów 1. Forum Filmu Dokumentalnego dla Dzieci. Była to przestrzeń do dyskusji m.in. o tym, jakie treści są dla dzieci ważne, jak pracować z dziećmi podczas tworzenia filmu, gdzie szukać funduszy na swoje filmy. W ramach pierwszej edycji pracowaliśmy nad 7 pomysłami na filmy dokumentalne dla dzieci.

 

Linki do wydarzeń na Facebooku:

Rekrutacja dla filmowców:

https://fb.me/e/1wgbgKqYU

Rekrutacja dla dzieci:

https://fb.me/e/1ddZH39bH

 

Tutorka:

Katarzyna Lesisz – absolwentka reżyserii w Szkole Filmowej w Łodzi. Autorka krótkometrażowego filmu dokumentalnego „Tańczę dla ciebie” (2018), który zdobył nagrodę główną na festiwalu IDFA w ramach Kids & Docs Competition.

 

Tutor:

Maciej Cuske  - polski reżyser, scenarzysta i operator. Ukończył kurs dokumentalny w Szkole Wajdy. Autor filmów dokumentalnych : “Kuracja” (2004), “Antykwariat” (2005), „Elektryczka” (2006), “Na niebie na ziemi” (2007), “Wieloryb z Lorino” (2019). Wraz z Zespołem Paladino zrealizował portret Andrzeja Wajdy na planie filmu “Katyń”: „Andrzej Wajda. Róbmy zdjęcie!“ (2009). Jest autorem  dwóch filmów dokumentalnych, w których zbliżył się do dziecięcego świata : "Dekalog III. Pamiętaj abyś dzień święty święcił” (2008) oraz “Daleko od miasta” (2011). Z grupą przyjaciół współtworzył film fabularny “Stacja Warszawa” (2014). Jest ekspertem w Polskim Instytucie Sztuki Filmowej, członkiem Polskiej Akademii Filmowej, wykładowcą w Szkole Wajdy, przeprowadził kilkadziesiąt warsztatów filmowych dla młodzieży w Polsce i za granicą a także kurs filmowy dla nauczycieli. Jest współtwórcą w swoim mieście Bydgoskiej Kroniki Filmowej, miejsca edukacji filmowej dla młodzieży.

 

Facylitatorki:

Karolina Śmigiel – producentka filmowa, członkini zarządu UNI-SOLO Studio, gdzie produkuje filmy dokumentalne,, współzałożycielka Stowarzyszenia Filmowego Dziki Bez, koordynatorka Festiwalu Myśli Abstrakcyjnej oraz projektu Skok w dok. Laboratorium pomysłów dokumentalnych. Jest dyrektorką artystyczną Międzynarodowego Festiwalu dla Dzieci i Młodzieży Kino w Trampkach
i koordynatorką programu edukacji medialnej w Towarzystwie Inicjatyw Twórczych „ę”.

Diana Gaik – zajmuje się tworzeniem projektów kulturalnych, edukacyjnych, społecznych od poziomu koncepcyjnego po produkcję i promocję. Od wielu lat związana jest z festiwalem Millennium Docs Against Gravity oraz Akademią Dokumentalną, gdzie zajmuje się programem wydarzeń towarzyszących. Jest prezeską Stowarzyszenia Filmowego Dziki Bez, w ramach którego zajmuje się projektami interdyscyplinarnymi takimi jak: „Festiwal Myśli Abstrakcyjnej”, „Książki na drogę”, „Doki.pl”.

 

 

Kontakt:

skokwdok@ckf.waw.pl

Karolina Śmigiel  tel.: 504 163 396

Diana Gaik tel.: 668 160 433

wróć do listy