Wielkość A A A
Kontrast A A

Aktualności

zobacz więcej
zobacz więcej
zobacz więcej
Warszawa uruchamia własną platformę VOD!
01-09-2021
|

Warszawa uruchamia własną platformę VOD!

Pierwszym wydarzeniem dostępnym na nowej platformie będzie Festiwal Freekwencja – jego transmisja rozpocznie się 12 września o godzinie 19:00. Wystąpią na nim m.in. Baranovski, Artur Rojek i Kasia Lins.

Wydarzenie jest bezpłatne i aby wziąć w nim udział, wystarczy założyć konto użytkownika na vod.warszawa.pl. Można to zrobić od 1 września. Budowa platformy została sfinansowana przez m.st. Warszawa i zrealizowana przez Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy.

Tej jesieni mieszkanki i mieszkańcy Warszawy znajdą w jednym miejscu w sieci ofertę warszawskich instytucji kultury oraz organizacji pozarządowych, przygotowaną specjalnie dla nich. Tym miejscem jest nowa platforma VOD Warszawa. Już teraz można zakładać na niej konta użytkownika, przeglądać zapowiedzi jesiennego repertuaru oferowanego przez warszawską kulturę oraz dodawać do listy ulubionych pierwsze materiały. Będą one dostępne do obejrzenia od premierowego wieczoru – 12 września – który rozpocznie się koncertem „Festiwal Freekwencja”.

Platforma VOD Warszawa została zaprojektowana z myślą o warszawskich instytucjach kultury i organizacjach pozarządowych, a przede wszystkim – ich publiczności. Jej idea powstała podczas spotkań grupy cyfrowej i jest wynikiem wspólnej pracy wielu osób z warszawskich teatrów, muzeów, fundacji i stowarzyszeń oraz zespołu Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy. Jej koncepcję opracowała Joanna Rożen-Wojciechowska, dyrektorka CKF wraz z Małgorzatą Świderską, Moniką Jakubczyk oraz zespołem specjalistek i specjalistów. Wspólnota instytucji, organizacji pozarządowych i ludzi kultury, bycie razem pod jednym adresem internetowym, współpraca i efekt skali to tylko niektóre hasła, które za nią stoją.

Widz w poszukiwaniu pomysłu na wartościowe spędzenie wolnego czasu przy kulturalnej rozrywce może wyszukać dla siebie w odpowiednim menu interesujące go filmy, spektakle, koncerty, wystawy czy podcasty. Część z nich będzie biletowana, część – udostępniona bezpłatnie. O rodzajach materiałów, czasie i rodzaju ich dostępności decydują wspomniane instytucje i organizacje. To one są odpowiedzialne za ich publikację i to one kreują zawartość programową platformy, która jest cyfrowym odzwierciedleniem tego, co dzieje się w warszawskiej kulturze.

Dzięki systemowi tagowania i oznaczania treści każdy rodzic, opiekun lub pedagog może wyszukać wartościowe materiały dla dzieci – spektakle i filmy dla najmłodszych, materiały edukacyjne lub audiowizualne rozwijające kreatywność.

–  To doskonałe rozwiązanie dla tych, którzy z rozmaitych powodów nie mogli dotychczas korzystać z bogactwa znakomitej warszawskiej kultury lub z powodu pandemii zmienili swoje nawyki odbiorcze i sposoby korzystania z zasobów kultury. Wprawdzie nic nie zastąpi żywego kontaktu ze sztuką, ale nasze vod będzie z pewnością alternatywą dla wielu widzów z całej Polski. Zbudowaliśmy platformę VOD Warszawa, by umożliwić warszawskiej kulturze rozwój i funkcjonowanie, docieranie do coraz większego grona odbiorców – mówi wiceprezydentka Warszawy, Aldona Machnowska-Góra.

– W ciągu ostatniego roku intensywnie, jak nigdy wcześniej, odczuliśmy i poznaliśmy możliwości tworzenia i doświadczania sztuki oferowanej przez interaktywne platformy i narzędzia cyfrowe. Tę wiedzę, umiejętności oraz wypracowane i działające mechanizmy będziemy mogli zachować dzięki istnieniu platformy VOD Warszawa nawet po pokonaniu pandemii – mówi Joanna Rożen-Wojciechowska, dyrektorka Centrum Kultury Filmowej im. Andrzej Wajdy. – To doświadczenie zostanie z nami i będzie uzupełniać uczestnictwo w kulturze oraz obcowanie ze sztuką.

Platforma jest zaprojektowana przy użyciu optymalnych i przyjaznych rozwiązań technologicznych, gwarantujących wysoką jakość i komfort w kontakcie z kulturą cyfrową. Jest na niej miejsce m.in. dla zarejestrowanych spektakli, koncertów, oprowadzania po wystawach, filmów, materiałów edukacyjnych, wideoartów, projektów hybrydowych, reportaży radiowych, podcastów, audiobooków, powieści w odcinkach, tekstów – także multimedialnych. Umożliwia też streaming wydarzeń organizowanych na żywo. Działa w formie responsywnej strony internetowej zoptymalizowanej pod kątem różnych przeglądarek, a już za kilka tygodni będzie dostępna w postaci aplikacji mobilnych oraz aplikacji telewizyjnych.

Jest bezpieczna dla twórców – system uniemożliwia nagrywanie udostępnianych materiałów czy zapisywanie ich na dysku, nie pozwala także niezalogowanemu użytkownikowi na uruchomienie skopiowanych z platformy linków (konieczne będzie zalogowanie i opłacenie treści płatnych).

Materiały na niej dostępne są oznaczone informacjami o ograniczeniach wiekowych, co jest szczególnie ważne dla rodziców. Każdy widz platformy ma możliwość wprowadzenia tzw. kontroli rodzicielskiej w ramach konta użytkownika.

Platforma jest przyjazna dla osób z niepełnosprawnościami. Zbudowana jest w sposób zapewniający wysoką dostępność,  zgodnie z wytycznymi WCAG 2.1 na poziomie AA. By zadbać o widzów ze szczególnymi potrzebami, instytucje publikujące np. koncert, spektakl czy film mają możliwość dołączenia do nich audiodeskrypcji, napisów lub tłumacza języka migowego.

Obcokrajowcy mieszkający w Warszawie mogą zmienić w ustawieniach język nawigacji z wersji polskojęzycznej na  angielsko-, rosyjsko- lub ukraińskojęzyczną. Instytucje i organizacje będą mogły umieszczać treści audiowizualne w czterech wersjach językowych (w formie napisów lub treści zaopatrzonych w tłumaczenie lektorskie).

Warszawskie instytucje kultury i organizacje pozarządowe intensywnie pracują nad pierwszymi materiałami, które będą sukcesywnie udostępniane na platformie – będą to m.in. spektakle teatralne, festiwale filmowe, koncerty i debaty. Szczegóły dotyczące nowych publikacji będzie można znaleźć w kolejnych materiałach prasowych, na fanpage’u VOD Warszawa na Facebooku oraz w newsletterze, do którego można się już zapisywać i którego subskrybenci będą jako pierwsi otrzymywać informacje o promocjach, zniżkach i pakietach.

wróć do listy