Wielkość A A A
Kontrast A A

Aktualności

zobacz więcej
zobacz więcej
zobacz więcej
VOD Warszawa: blisko sto filmów, spektakli, koncertów i podcastów już czeka na widzów!
13-09-2021
|

VOD Warszawa: blisko sto filmów, spektakli, koncertów i podcastów już czeka na widzów!

Widzowie mogą już w pełni korzystać z platformy VOD Warszawa. Czeka na nich blisko sto materiałów, wśród których znalazły się najciekawsze filmy polskich reżyserów, spektakle, krótkie filmy, koncerty i podcasty.

W środę premierę online będzie miał film „Rewolucje przeprowadza się przez telefon. Krótki film o Tadeuszu Mazowieckim” wyprodukowany przez Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy. A to dopiero początek! Kolejne instytucje kultury i organizacje pozarządowe już planują premiery swoich materiałów na platformie, które sukcesywnie będą się pojawiać w jej ofercie. Jesień to także festiwale – współpracę z VOD Warszawa zapowiedział m.in. Warsaw Jewish Film Festival Kamera Dawida.

Platforma VOD Warszawa wraz z rozpoczęciem jesiennego sezonu kulturalnego staje się coraz bogatsza. Jako cyfrowe odzwierciedlenie tego, co dzieje się w warszawskich instytucjach i organizacjach pozarządowych, oferuje swoim użytkownikom – a jest ich już ponad 2500 – najciekawsze filmy, spektakle, koncerty i podcasty. W tej chwili jest to blisko sto materiałów i wciąż zapowiadane są kolejne. Szczególnie z punktu widzenia małych organizacji, które dotychczas nie miały dostępu do tego typu narzędzi zarezerwowanych głównie dla koncernów medialnych i publikowały swoje treści w mediach społecznościowych, platforma VOD Warszawa wydaje się rozwiązaniem rewolucyjnym – zyskują oni dostęp do jednego z mainstreamowych kanałów dystrybucji kultury.

W najbliższą środę, 15 września, Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy udostępni film „Rewolucje przeprowadza się przez telefon. Krótki film o Tadeuszu Mazowieckim” w reżyserii Małgorzaty Świderskiej. Film powstał na zlecenie Urzędu m.st. Warszawy i towarzyszy Nagrodzie Prezydenta m.st. Warszawy dla osób młodych działających na rzecz społeczeństwa obywatelskiego im. Tadeusza Mazowieckiego, do której również od środy będzie można zgłaszać młode osoby –  zaangażowane społecznie warszawianki i warszawiaków. Film powstał na bazie archiwalnych nagrań z lat 80-tych i 90-tych, pochodzących z różnych okresów życia Tadeusza Mazowieckiego. Kontrapunktem do tej opowieści są dynamiczne animacje i alternatywna muzyka Bovnika. Reżyserka postanowiła w odbrązawiający i popkulturowy sposób przedstawić postać pierwszego premiera wolnej Polski i ogromną zmianę społeczną oraz polityczną, którą przyniosły porozumienia Okrągłego Stołu skutkujące zakończeniem PRL.

Centrum Kultury Filmowej w ramach swojej działalności statutowej związanej z kinem udostępniło na platformie również najciekawsze polskie filmy z ostatnich lat. To świetne rozwiązanie dla tych, którzy nie zdążyli obejrzeć ich w kinie lub chcieliby do nich powrócić. Widzowie znajdą wśród nich m.in. „Pokot” Agnieszki Holland i Kasi Adamik, „Ziarno prawdy” Borysa Lankosza, „Kamerdynera” Filipa Bajona oraz „Ikara. Legendę Mietka Kosza” ze wspaniałym Dawidem Ogrodnikiem w roli niewidomego Mietka czy „Słodki koniec dnia” Jacka Borcucha z Krystyną Jandą.

VOD Warszawa to również spektakle teatralne! Wśród nich znalazły się m.in. „Metafizyka dwugłowego cielęcia” Natalii Korczakowskiej z repertuaru STUDIO teatrgalerii, czyli historia podróży neurotycznego chłopca i jego rodziny z Nowej Gwinei przez Sydney na pustynię wykorzystująca tekst Witkacego, „Kapitan Żbik i żółty saturator” Wojciecha Kościelniaka z Teatru Syrena oparty na kultowej serii komiksów Władysława Krupki spektakl o kapitanie Żbiku i porucznik Oli prowadzących śledztwo w rozśpiewanej i roztańczonej Warszawie lat 70-ych i wreszcie „Pani Dalloway” – spektakl Teatru Dramatycznego wyreżyserowany przez Magdalenę Miklasz na podstawie powieści Wirginii Woolf.

Na jesień zostały zaplanowane również premiery spektakli „Morderstwo (w) Utopii” Grzegorza Laszuka z repertuaru Komuny Warszawa – komedii kryminalnej w klasycznym oświeceniowym stylu ze Slavojem Žižkiem jako czarnym charakterem oraz „LAST: Wacław Niżyński” Dawida Żakowskiego z repertuaru Sztuki Nowej – performatywno-choreograficznej wystawy realizowanej przez międzynarodową grupę artystów łączących różne dziedziny sztuki.

Ci, którzy wolą słuchać, niż oglądać mają do wyboru dwa podcasty. „Nowy Tygodnik Kulturalny” to premiery, wydarzenia i zjawiska, merytoryczne i burzliwe dyskusje o kulturze, lubiani prowadzący – Agnieszka Szydłowska i Jacek Wakar oraz wybitne krytyczki i znakomici krytycy, eksperci w swoich dziedzinach. Natomiast „re: CIAŁO/UMYSŁ. DO POSŁUCHANIA” to cykl podcastów, w których zaproszeni ludzie tańca pod redakcją Julii Hoczyk snują refleksje i wspomnienia wokół dwudziestu edycji festiwalu. Poza walorem sentymentalnym, to duża dawka edukacji z dziedziny tańca. Witold Mrozek opowiada o zmieniającej się roli festiwalu, Alicja Müller o przełamywaniu tabu, Katarzyna Słoboda o innym niż wzrokowy odbiorze tańca, Magdalena Przybysz o spektaklach z wątkami społeczno-politycznymi, Anna Królica o tych, które dialogowały z dziedzictwem tańca, a Julia Hoczyk wspomina spektakle, które ukształtowały ją jako „krytyczkę towarzyszącą”.

Lista dostępnych na platformie VOD Warszawa materiałów stale rośnie, podobnie jak poszerza się grono instytucji i organizacji, które do niej dołączają. Już teraz współpracę zapowiedział festiwal Warsaw Jewish Film Festival Kamera Dawida, który opublikował pierwszy film o związanym z Warszawą Edgarze Kerecie.

Platforma VOD Warszawa została zaprojektowana z myślą o warszawskich instytucjach kultury i organizacjach pozarządowych, a przede wszystkim – ich publiczności. Jej idea powstała podczas spotkań grupy cyfrowej i jest wynikiem wspólnej pracy wielu osób z warszawskich teatrów, muzeów, fundacji i stowarzyszeń oraz zespołu Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy. Wspólnota instytucji, organizacji pozarządowych i ludzi kultury, bycie razem pod jednym adresem internetowym, współpraca i efekt skali to tylko niektóre hasła, które za nią stoją. Budowę http://vod.warszawa.pl sfinansowało m.st. Warszawa.

wróć do listy