Wielkość A A A
Kontrast A A

Aktualności

zobacz więcej
zobacz więcej
zobacz więcej
Webinaria dla nauczycieli „Niezbędnik filmowy w praktyce szkolnej”
29-11-2021
|

 

Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy, warszawska instytucja zajmująca się edukacją i upowszechnianiem kultury filmowej, opublikowało na platformie VOD Warszawa „Niezbędnik filmowy” – praktyczne i przystępne narzędzie pomagające w prowadzeniu lekcji. Z tej okazji zaprasza nauczycieli szkół podstawowych z całej Polski na webinaria „Niezbędnik filmowy w praktyce szkolnej”, które odbędą się w grudniu. 

„Niezbędnik filmowy” to wygodne narzędzie, które jest dla nauczycieli i edukatorów inspiracją oraz pomaga w prowadzeniu lekcji, zwłaszcza w trudnych czasach nauki zdalnej lub hybrydowej. Film to atrakcyjny pretekst do pogłębionych rozmów na wiele różnych tematów, otwiera dzieci i młodzież na nowe zjawiska i problemy współczesnego świata, rozwija wrażliwość.  

Chcemy, aby edukacja filmowa stała się naturalnym i nieodzownym elementem edukacji powszechnej. Wierzymy, że wynikające z niej umiejętności pozwalają nie tylko prawidłowo czytać i analizować filmy, lecz także pomagają krytycznie odbierać przekazy medialne i tworzyć nowe treści kultury. Liczymy na to, że dzięki Niezbędnikowi zrobimy wspólnie krok w tym kierunku, co w obliczu zachodzących na naszych oczach przemian społecznych i technologicznych wydaje się koniecznością. – mówi Katarzyna Ślesicka, zastępczyni dyrektorki i kierowniczka działu edukacji Centrum Kultury Filmowej. 

Niezbędnik powstał w oparciu o dostępne legalnie i bezpłatnie w Internecie filmy krótkometrażowe, zawiera pomysły na lekcje z różnych przedmiotów (w odniesieniu do podstawy programowej):  języka polskiego, etyki, plastyki, informatyki, a nawet biologii, geografii czy godziny wychowawczej. Krótki metraż zaproponowanych filmów pozwala na obejrzenie ich w czasie lekcji lub w ramach pracy domowej.  

Wśród opracowanych filmów znajdują się krótkie metraże zarówno mistrzów takich jak Marcel Łoziński czy Dorota Kędzierzawska, jak i filmy twórców młodszego pokolenia: Kuby Czekaja, Bartosza Kruhlika, Jana P. Matuszyńskiego. Jest dostępny za darmo na platformie VOD Warszawa:  

KLASY 1-3: zapoznaj się z materiałem 

KLASY 4-6: zapoznaj się z materiałem 

KLASY 7-8: zapoznaj się z materiałem 

Z tej okazji Centrum Kultury Filmowej zaprasza nauczycieli szkół podstawowych z całej Polski na dwa webinaria „Niezbędnik filmowy w praktyce szkolnej”, które odbędą się na platformie Zoom. Link do webinarium zostanie wysłany mailowo do wszystkich zarejestrowanych osób. Zalogowani nauczyciele otrzymają zaświadczenie o udziale wydane przez Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy oraz drukowaną wersję Niezbędnika.  

8 grudnia o 18:00 – webinarium dla nauczycieli klas 1-3  

Zarejestruj się: https://us06web.zoom.us/webinar/register/WN_Ro2oHGBpR9qwLe65K8pKGw  

9 grudnia o 18.00 – webinarium dla nauczycieli klas 4-8 

Zarejestruj się: https://us06web.zoom.us/webinar/register/WN_uuMO0K81QnqYwpFzO1Xrsw  

Oba webinaria poprowadzi Anna Równy, autorka „Niezbędnika filmowego”, trenerka edukacji filmowej, nauczycielka-konsultantka Mazowieckiego Samorządowego Centrum Doskonalenia Nauczycieli. Wprowadzi uczestników w szczegóły dydaktyczne i metodyczne publikacji. Podejmie próbę zainspirowania uczestników do wykorzystywania krótkometrażowych filmów w praktyce szkolnej. Odwoła się do wybranych filmów, uświadamiając, jakie kompetencje nabywają uczniowie podczas lekcji z proponowanymi materiałami wizualnymi. Opowie o metodach i formach pracy, za których pomocą można realizować tematy przedstawione w publikacji. 

Partnerem webinariów jest Mazowieckie Samorządowe Centrum Doskonalenia Nauczycieli.

 

wróć do listy