Wielkość A A A
Kontrast A A

Aktualności

zobacz więcej
zobacz więcej
zobacz więcej
Przegląd filmów ukraińskich na VOD Warszawa
14-04-2022
|

 

Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy oraz Ukraina! Festiwal Filmowy zapraszają na przegląd nowych, nagradzanych na międzynarodowych festiwalach filmów ukraińskich. To kontynuacja akcji „Pomagaj ukraińskim uchodźcom, oglądając filmy”. Dochód ze sprzedaży biletów zostanie przekazany na organizacje wspierające uchodźców i uchodźczynie oraz realizujące programy pomocowe w Ukrainie. Filmy można oglądać od 14 kwietnia na platformie VOD Warszawa.

Widzowie i widzki platformy VOD Warszawa od 14 kwietnia będą mieli szansę obejrzenia najnowszych filmów z Ukrainy, które zostały zauważone lub docenione przez jury międzynarodowych festiwali filmowych. Wśród nich są ukraińscy kandydaci do Oscara z 2020 i 2021 roku, nie zabraknie też laureatów Festiwalu Filmowego Ukraina! oraz najciekawszych filmów krótkometrażowych.

Misją Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy jest budowanie wspólnoty wokół filmu, z której nikt nie jest wykluczony. Film pozwala nam zrozumieć otaczającą nas rzeczywistość, poznać siebie, ale także inne kultury, rozwijać wrażliwość na ludzi i ciekawość świata. Kiedy do Polski zaczęli napływać pierwsi uchodźcy z Ukrainy, najważniejsza była doraźna pomoc, zaspokojenie podstawowych potrzeb. To oczywiście nadal jest – i będzie w przyszłości – szalenie ważne, angażujemy się w to prywatnie i instytucjonalnie. Jesteśmy jednak przekonani, że nastał też już czas, by zacząć lepiej poznawać naszych gości i ich kulturę, a ten proces najłatwiej uruchomić poprzez film. Z radością podjęliśmy więc współpracę z Festiwalem Filmowym Ukraina!, który od kilku lat promuje i upowszechnia kinematografię ukraińską w Polsce. Zapraszamy wszystkich na platformę VOD Warszawa, gdzie można obejrzeć nowe ukraińskie filmy i zarazem wesprzeć potrzebujących – dochód ze sprzedaży biletów w całości zostanie przekazany na pomoc Ukrainie. – mówi Joanna Rożen-Wojciechowska, dyrektorka Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy.

Ostatnie lata to najbardziej owocny czas w kinematografii ukraińskiej od momentu odzyskania niepodległości w 1991 roku. Kino ukraińskie z roku na rok budzi coraz większe zainteresowanie międzynarodowych festiwali, krytyków filmowych oraz widzów.

Ukraina! Festiwal Filmowy od lutego organizuje specjalne pokazy filmów w całej Polsce, z których dochód przeznaczany jest na wsparcie Ukraińców. Od tego czasu pokazy odbyły się już w blisko 60 polskich kinach oraz online. 

Podczas przeglądu, który odbędzie się na VOD Warszawa, widzowie będą mieli okazję zobaczyć najnowsze ukraińskie produkcje pełnometrażowe, a także krótkometrażowe filmy nagrodzone w konkursie na najlepszy film podczas szóstej odsłony festiwalu.

Bilety w cenie 10 zł dostępne są na platformie VOD Warszawa.

 

Oglądaj na VOD Warszawa:

https://vod.warszawa.pl/strona/produkty/sekcja/219/nagradzane-filmy-ukrainskie

 

„Atlantyda” reż. Walentyn Wasjanowycz, Ukraina 2020, 105’

Ukraiński kandydat do Oscara, najlepszy film w sekcji Orizzonti IFF 2019 w Wenecji, zdobywca Grand Prix 11. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Odessie.

Wschodnia Ukraina, niedaleka przyszłość. Pustynia nienadająca się do zamieszkania przez ludzi. Siergiej, były żołnierz cierpiący na zespół stresu pourazowego, ma problem z przystosowaniem się do nowej rzeczywistości. Przyłącza się do ochotniczej misji Czarny Tulipan, której członkowie ekshumują zwłoki żołnierzy. Tą pracą stara się zwalczać swoją traumę i szukać sił, by dalej żyć. Czy w końcu nauczy się żyć bez wojennej traumy i zaakceptuje siebie takim, jakim jest?

 „U311 Czerkasy” reż. Tymur Jaszczenko, dramat, Ukraina, Polska 2019, 102’

Jest rok 2014. Miszko i Lew są kolegami z jednej wsi, którzy służą na trałowcu „Czerkasy” należącym do marynarki wojennej Ukrainy. Stacjonują w porcie krymskiego jeziora Donuzław połączonego z Morzem Czarnym. Kiedy rozpoczyna się inwazja Krymu przez „zielone ludziki”, a prezydent Janukowycz ucieka z kraju, „Czerkasy” wraz z innymi statkami floty ukraińskiej zostaje zablokowany na jeziorze. Kolejne ukraińskie statki poddają się Rosjanom, jedynie załoga trałowca „Czerkasy” stawia opór. Tymczasem Rosjanie przygotowują się do szturmu trałowca. Marynarze muszą podjąć decyzję czy bronić się za wszelką cenę i do końca. Oparta na prawdziwych wydarzeniach historia ostatniej jednostki na Krymie, która pływała pod ukraińską banderą.

„Do domu” reż. Nariman Aliev, Ukraina 2019, 96’

Świetnie przyjęty na Festival de Cannes, ukraiński kandydat do Oscara, laureat Grand Prix Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Odessie i Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Bukareszcie. Krymski Tatar Mustafa stracił najstarszego syna na wojnie między Rosją a Ukrainą. Postanawia przewieźć ciało zmarłego syna z Kijowa na Krym, by pochować go w rodzinnych stronach. Wraz z młodszym synem wyruszają w podróż, która odmieni ich relację.

„Gniazdo Turkawki” reż. Taras Tkaczenko, Ukraina 2016, 110’

Prawie 4 miliony Ukraińców wyjechało za granicę w poszukiwaniu lepszego życia. Daryna po ponad dwóch latach nielegalnej pracy we Włoszech wraca do kraju i do swojej rodziny. Spodziewa się dziecka ze swoim włoskim szefem. Staje przed dylematem. Gdzie lepiej i godniej żyć? I dla kogo? Laureat Złotego Księcia w kategorii najlepszy ukraiński film fabularny na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Odessie 2017.

„Z zawiązanymi oczami” reż. Taras Dron, Ukraina 2021

Wojna we wschodniej Ukrainie dobiegła końca, a kraj próbuje wrócić do normalnego życia. Tak jak Julia. Ma 25 lat i jest zawodową zawodniczką MMA. Długo czekała na powrót z wojny swojego narzeczonego Denysa. W końcu został uznany za zmarłego. Julia zmaga się z traumą po stracie chłopaka. Dodatkowo czuje presję środowiska, że powinna żyć w niekończącej się żałobie po bohaterze wojennym. Jest młoda i chciałaby rozpocząć nowy rozdział swojego życia. Chce uciec od wszystkiego, co stare i znane. Wtedy matka Denysa otrzymuje podejrzanego esemesa. Jest w nim informacja, że jej syn został odnaleziony żywy i pilnie potrzebuje pieniędzy na operację, która uratuje mu życie… Mają jedną noc na uzbieranie pieniędzy. Julia musi zdecydować, w co wierzy i czego tak naprawdę potrzebuje. Film otrzymał nagrodę w Konkursie 1-2 Warszawskiego Festiwalu Filmowego w 2020 roku.

 

BLOK KRÓTKOMETRAŻOWY:

FILMY NAGRODZONE NA 6. UKRAINA! FESTIWALU FILMOWYM

„Rozmowy” reż. Artem Raczkeluk, Polska 2020, 9’

Kiedy słowa cichną...

„Smutne portrety” reż. Witalij Kikot, Ukraina 2020, 30’

To opowieść o trzech mieszkańcach prowincjonalnego miasteczka, którzy pracują w małym supermarkecie: Paszy i Hryhoriju – ochroniąrzach, Anżelice – kasjerce. Pasza mieszka z Anżeliką, ale ich związek jest na skraju. Jest zazdrosny o swojego najlepszego przyjaciela, z którym celowo pracuje na nocnej zmianie. Hryhorij z kolei zapewnia Paszę, że między nim a Angżeliką nic nie ma. Radzi mu kupić piękną sukienkę w prezencie, aby pobudzić ich związek. Z pomocą Hryhorija Pasza kupuje sukienkę dla Anżeliki. Hryhorij prosi Paszę, aby zastąpił go na jednej z nocnych zmian. Anżelika używa sukienki jako narzędzia do uwiedzenia Hryhorija…

„W cieniu” reż. Ołeksandr Stekołenko, Ukraina 2020, 22’

To dramatyczna opowieść o współczesnym społeczeństwie ukraińskim. Bohaterem filmu jest 40-letni mężczyzna uważany za martwego. Wraca do rodzinnego miasta, aby odzyskać swoje dokumenty. Jego powrót okazuje się jednak niemożliwy. Film opowiada o pooperacyjnym życiu weteranów i nastawieniu do nich społeczeństwa. A także o wojnie, która w Ukrainie trwa już siódmy rok.

„Żegnaj Swieta” reż. Nastia Kanarewa, Ukraina 2020, 20’

Jest to film o rosyjskiej młodej kobiecie Swiecie, która pewnego dnia poczuła się mężczyzną i zmieniła imię na Soldadu, rozpoczynając przemianę. Soldadu został brutalnie pobity przez skrajnie prawicowych ekstremistów, a FSB (Rosyjska Służba Bezpieczeństwa) podążyła za nim. Uciekł do Ukrainy i ubiegał się o status uchodźcy, ale otrzymał odmowę. W Ukrainie Soldadu spotkał miłość swojego życia i rozpoczął walkę o status uchodźcy w sądzie. Proces trwał prawie trzy lata, a duchy przeszłości cały czas nie dawały mu spokoju.

„Prezent” reż. Ołeh Martyrosian, Ukraina 2021, 17’

Wśród żywych istot, które lubią ukrywać się przed właścicielami, dziś na pierwszym miejscu jest telefon komórkowy. Łatwo go znaleźć, jeśli masz inny telefon komórkowy. Jeśli nie ma innego – poszukiwania mogą przerodzić się w zadanie detektywistyczne, dramat, komedię, absurd. Aby rozwikłać tę zagadkę, nie zamieniając jej w dramat i śmiejąc się z absurdu, bohater filmu „Prezent” potrzebował jednej kwietniowej nocy i pomocy połowy wioski.

„Liza i jej mrówki” reż. Anastasija Iwaniuk, Ukraina 2021, 16’

Córka Liza prowadzi w mediach społecznościowych kanał o owadach. To tylko irytuje i tak zdenerwowanych rodziców. Ojciec zabiera telefon Lisy i przypadkowo jest świadkiem „intymnej”, jak mu się wydaje, sceny z jego żoną. Czy Liza zdoła uratować siebie i jednocześnie małżeństwo swoich rodziców?

 

Przegląd jest realizowany dzięki współpracy Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy i Festiwalu Filmowego Ukraina! i stanowi kontynuację akcji „Pomagaj ukraińskim uchodźcom, oglądając filmy” zapoczątkowanej w marcu. Dochód ze sprzedaży biletów zostanie w całości przekazany na organizacje, które pomagają uchodźcom i uchodźczyniom znajdującym się w Polsce oraz realizującym programy pomocowe w Ukrainie.

wróć do listy