Wielkość A A A
Kontrast A A

Aktualności

zobacz więcej
zobacz więcej
zobacz więcej
3. FORUM FILMU DOKUMENTALNEGO DLA MŁODEGO WIDZA
27-04-2022
|

 

Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy – organizator innowacyjnego programu rozwoju filmów dokumentalnych dla dzieci SKOK W DOK. Laboratorium Pomysłów Dokumentalnych oraz festiwal Millennium Docs Against Gravity zapraszają filmowców, producentów, nauczycieli i edukatorów na 3. Forum Filmu Dokumentalnego dla Młodego Widza, które odbędzie się 17 maja (wtorek) w warszawskiej Kinotece w Pałacu Kultury i Nauki. 

Forum Filmu Dokumentalnego dla Młodego Widza to obowiązkowe wydarzenie dla filmowców, producentów, pasjonatów kina, a także nauczycieli i edukatorów, którzy  szukają inspiracji i motywacji do zrobienia swojego filmu, ciekawych i świeżych projektów do realizacji lub chcą być na bieżąco z nowymi narzędziami filmowymi, które mogą wykorzystać w edukacji. 

Odbędzie się ono 17 maja (wtorek) w godzinach od 10:00 do 15:00 w warszawskiej Kinotece w Pałacu Kultury i Nauki podczas 19. festiwalu Millennium Docs Against Gravity jako finał programu developmentowego SKOK W DOK. Laboratorium Pomysłów Dokumentalnych realizowanego przez Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy. Wśród zaproszonych ekspertów, którzy będą oceniać i pomagać uczestniczkom i uczestnikom Forum rozwijać pomysły na filmy, jest Meike Statema, szefowa działu rozwoju talentów na festiwalu International Documentary Film Festival Amsterdam. IDFA to odbywający się od 1988 roku w Amsterdamie największy na świecie festiwal filmów dokumentalnych, który wyznacza trendy w kinie dokumentalnym i prowadzi wiele programów rozwoju i wsparcia twórców. 

Udział w wydarzeniu jest bezpłatny, jednak obowiązuje rejestracja. Liczba miejsc jest ograniczona. 

Formularz zapisów: https://forms.gle/HDrMP921sz7o6Hz88 

 

W programie 3. Forum Filmu Dokumentalnego dla Młodego Widza znalazły się: 

--> pokaz filmu „Od tej chwili wszystko było inaczej” reż. Eef Hilgers, opowiadającym o tym, jak dzieci radzą sobie z rozwodami rodziców 

--> rozmowa z psychologiem i edukatorem na temat „Non-fiction – dlaczego ten gatunek może być pomocny do pracy w szkole w czasie kryzysów?” 

--> pitching 5 polskich pomysłów na filmy dokumentalne dla dzieci powstałych w ramach programu SKOK W DOK. Laboratorium pomysłów dokumentalnych przed ekspertami z branży filmowej z Polski i zagranicy (w języku angielskim) 

--> sieciowanie i spotkania “one-to-one” z ekspertami z branży filmowej z Polski i zagranicy  

--> warsztaty „Wymiennik pomysłów na filmy dokumentalne dla dzieci” – przestrzeń dla nauczycieli, edukatorów i filmowców do dzielenia się pomysłami na tematy filmów, wymiany kontaktami do potencjalnych bohaterów i łączenia w interdyscyplinarne zespoły 

--> kawa, lunch i dobra atmosfera 

Filmy dokumentalne dla dzieci cieszą się dużą popularnością w Niderlandach i krajach skandynawskich, w Polsce wciąż są mało znane i niewiele ich powstaje. Zmieniamy tę sytuację, wprowadzając do dystrybucji takie filmy jak „Dzieci z Jedwabnego Szlaku”, który można obejrzeć na platformie VOD Warszawa czy „Mali sportowcy. Sport Kids”, który będzie dostępny od maja. Staramy się też – dzięki programowi SKOK w DOK – zachęcać polskich filmowców do tworzenia filmów dokumentalnych dla dzieci i rozwijać wraz z nimi pomysły na nie, bo potrzebujemy jak nigdy dotąd medium, które pomoże nam w rozmowie z drugim człowiekiem, w zrozumieniu siebie i szybko zmieniającego świata. Mądrze dobrane filmy dokumentalne, zwłaszcza te zrealizowane z myślą o młodym widzu, mogą być znakomitym sposobem na uczenie naszych dzieci czy uczniów o złożoności świata, o jego różnorodności. Mogą być treningiem do przeżywania trudnych sytuacji i emocji, dają możliwość radzenia sobie z nimi. – mówi Katarzyna Ślesicka, kierowniczka działu edukacji i zastępczyni dyrektorki Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy. 

W programie SKOK W DOK. Laboratorium Pomysłów Dokumentalnych udział wzięli m.in. Aga Borzym z nagradzanym na wielu forach i marketach projektem “Dziewczyńskie historie”, Ewa Martynkien, która pokaże podczas 19. MDAG swój film “Pinki” oraz Jaśmina Wójcik, która pracowała nad koprodukowanym z HBO filmem “Król Maciuś Pierwszy”. Uczestnicy programu pracują nad rozwojem pomysłów na filmy dokumentalne wraz z tutorami – doświadczonymi dokumentalistami: Katarzyną Lesisz i Maciejem Cuske oraz na bieżąco konsultują je z młodymi widzami. 

Koordynatorki programu SKOK W DOK i Forum: 

Diana Gaik 

Absolwentka socjologii oraz dziennikarstwa na UW. Tworzy projekty kulturalne, edukacyjne i społeczne od poziomu koncepcyjnego po produkcję i promocję Współpracowała m.in. z Towarzystwem Inicjatyw Twórczych „ę”, festiwalem Audiorvier, Kino w Trampkach, Fundacją Kręgi Sztuki. Przez wiele lat związana z festiwalem Millennium Docs Against Gravity (współtworzenie programu wydarzeń towarzyszących oraz prowadzenie międzypokoleniowej, edukacyjnej Akademii Dokumentalnej). Prezeska Stowarzyszenia Filmowego Dziki Bez, w którego ramach zajmuje się projektami interdyscyplinarnymi: „Festiwal Myśli Abstrakcyjnej” poświęcony idei nauki przez całe życie, portal literacko-podróżniczy „Książki na drogę”, tworzenie filmów dokumentalnych dla dzieci oraz prowadzenie warsztatów filmowych w ramach działań „Doki.pl”. 

Karolina Śmigiel 

Producentka filmowa, menedżerka projektów kulturalnych, członkini zarządu UNISOLO Studio, gdzie wyprodukowała film dokumentalny „Wiosna Smoków” (reż. Jarosław Wszędybył), członkini i współzałożycielka Stowarzyszenia Filmowego Dziki Bez, współtwórczyni i koordynatorka Festiwalu Myśli Abstrakcyjnej, ekspertka i animatorka kultury, absolwentka kulturoznawstwa na UW, podyplomowych studiów dla menedżerów kultury w SGH oraz filozofii w Collegium Civitas w Warszawie. Wykłada w Warszawskiej Szkole Filmowej na Wydziale Organizacji Produkcji Filmowej (Promocja i dystrybucja filmu). Od wielu lat zajmuje się edukacją filmową, produkcją wydarzeń filmowych. Była dyrektorką artystyczną Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Kino w Trampkach oraz koordynatorką programu edukacji medialnej w Towarzystwie Inicjatyw Twórczych „ę”. Przez kilka lat pracowała w Dziale Edukacji Stowarzyszenia Nowe Horyzonty (jako koordynatorka projektów i zastępca dyrektora działu), gdzie współtworzyła m.in. program rozwoju projektów filmowych dla młodego odbiorcy skierowany do scenarzystów i producentów oraz Festiwal Kino Dzieci. Jako kuratorka stworzyła autorską kolekcję filmów polskich dla dzieci dla Filmoteki Narodowej – Instytutu Audiowizualnego. Współpracowała z Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, Kinoteką i Kinem Muranów. Produkowała wystawę Art&Science na Festiwalu Przemiany 2018 w Centrum Nauki Kopernik. 

Partnerzy programu SKOK W DOK i Forum są: Ambasada Królestwa Niderlandów, Millennium Docs Agaisnt Gravity Film Festival, Krajowa Izba Producentów Audiowizualnych, Stowarzyszenie Filmowe Dziki Bez.  

Współfinansowanie projektu SKOK W DOK: Miasto Stołeczne Warszawa, Fundusz Instytucji Kultury

Więcej informacji o programie SKOK W DOK i Forum: 

https://ckf.waw.pl/skok-w-dok  

Kontakt:  
skokwdok@ckf.waw.pl 

wróć do listy