Wielkość A A A
Kontrast A A

Aktualności

zobacz więcej
zobacz więcej
zobacz więcej
Rekrutacja do 3. edycji programu SKOK W DOK. Laboratorium pomysłów dokumentalnych
17-05-2022
|

Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy wraz z partnerami zaprasza młodych krytyków i krytyczki oraz dorosłych twórców i twórczynie do udziału w 3. edycji programu SKOK W DOK. Laboratorium pomysłów dokumentalnych. Program jest skierowany do filmowców i artystów będących na początku swojej drogi twórczej oraz tych, dla których film dokumentalny jest nowym, interesującym obszarem: nauczycieli, edukatorów, animatorów, rodziców, osób pracujących z dziećmi. Istotną rolę odgrywają w nim również młodzi ludzie, którzy na bieżąco konsultują pomysły dorosłych i rozwijają swój warsztat krytyczny.

Program SKOK W DOK. Laboratorium pomysłów dokumentalnych jest dokumentalną "zerówką". Od września do maja, podczas siedmiu spotkań warsztatowych jego uczestnicy i uczestniczki będą pracować nad pomysłem na film dokumentalny dla młodego widza, przechodząc etapy konkretyzowania tematu, poszukiwania bohatera lub bohaterów, tworzenia dokumentacji, przygotowania pakietu produkcyjnego (treatment, teaser, eksplikacja reżyserska, pitch-deck). Każde spotkanie będzie dotyczyć innego tematu i będzie kończyć się zadaniem do wykonania między warsztatami. Ich tutorami będą Katarzyna Lesisz – reżyserka, autorka krótkometrażowego filmu dokumentalnego „Tańczę dla ciebie” (2018) nagrodzonego na IDFA (Konkurs Kids&Docs) i Maciej Cuske – polski reżyser filmów dokumentalnych, scenarzysta, operator i wykładowca akademicki. Nad procesem twórczym będą czuwały Diana Gaik i Karolina Śmigiel.

W programie przewidziane są również konsultacje z psychologiem. W maju odbędą się warsztaty przygotowujące do finałowego pitchingu na festiwalu Millennium Docs Against Gravity przed gronem ekspertów z branży filmowej z Polski i z zagranicy podczas 4. Forum Filmu Dokumentalnego dla Młodego Widza.

Oprócz warsztatów w gronie dorosłych bardzo ważną częścią programu są spotkania z młodymi ekspertami, którzy wspólnie z twórcami będą oglądać i rozmawiać o filmach z sekcji Oki Doki Millennium Docs Against Gravity Film Festival. Dzięki takim spotkaniom dorośli uczestnicy poznają potrzeby i zainteresowania młodych. Pod koniec programu będą mieli za zadanie pitchować swoje pomysły przed młodymi ekspertami.

Filmy dokumentalne dla młodych widzów cieszą się dużą popularnością w krajach skandynawskich czy Niderlandach, gdzie mają nawet swoje niedzielne pasmo w telewizji publicznej. W Polsce wciąż są mało znane i niewiele ich powstaje. Dzięki takim programom, jak SKOK W DOK, może wspólnie zmienić tę sytuację i wzbogacić polską kinematografię o bardzo dobre filmy dokumentalnego dla młodego widza – mówi Katarzyna Ślesicka, zastępczyni dyrektorki i szefowa działu edukacji Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy.

Rekrutacja dorosłych uczestników i uczestniczek do programu jest przedłużona do 28 sierpnia 2022. Spośród nadesłanych zgłoszeń zostanie wybrane 8 pomysłów. W przypadku dużej liczby zgłoszeń organizatorzy przewidują spotkania, po których zostanie wyłoniona lista uczestniczek i uczestników. Udział w programie jest bezpłatny.

Mam już pewne doświadczenia fabularne, jeśli chodzi o film. Jednak zawsze bałem się filmu dokumentalnego – bałem się, że pokazując prawdziwą osobę na ekranie, bardzo łatwo mogę ją skrzywdzić. Z tego powodu dotychczas w ogóle nie zabierałem się za jego tworzenie. W programie SKOK W DOK, podczas kolejnych sesji warsztatowych, musiałem ten lęk pokonać i nauczyłem się, że można zrobić film, który będzie ważny zarówno dla mnie, jak i dla bohatera oraz można to zrobić w sposób bardzo emptatyczny. – mówi Marek Głuszczak, reżyser, absolwent Gdyńskiej Szkoły Filmowej i uczestnik 2. edycji programu SKOK W DOK.

Rekrutacja młodych ekspertów (12-16 lat) programu trwa do 30 września 2022. Ich głównym zadaniem jest ocenianie pomysłów dorosłych. Od października 2022 do kwietnia 2023 wezmą również udział w sześciu spotkaniach warsztatowych, które pomogą im przygotować się do roli krytyków filmowych – będą oglądać filmy dokumentalne, poznają podstawy języka filmu i będą ćwiczyć krytyczne myślenie oraz sztukę argumentacji.

Osoby najbardziej zaangażowane mają szansę zostać jurorami na największym festiwalu filmów dokumentalnych w Polsce Milllennium Docs Agaisnt Gravity w maju 2023. W imieniu Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy spośród filmów z całego świata wybiorą Najlepszy Film Dokumentalny dla Młodego Widza.

Warsztaty przygotowawcze na rozgrzewkę

Wszyscy dorośli twórcy zainteresowani udziałem w programie, którzy chcieliby zrobić film dokumentalny dla młodych widzów, ale nie wiedzą, jak się za to zabrać, mogą wziąć udział w specjalnych spotkaniach w czerwcu i lipcu, które dobrze przygotują ich do rekrutacji. Udział w warsztatach jest bezpłatny – uczestnicy i uczestniczki mogą zgłosić się na wybrane warsztaty lub na wszystkie. Liczba miejsc jest ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń.

8 czerwca, godz. 17:00-20:00 / online

Zaciekawił Cię temat filmów dokumentalnych dla młodego widza, ale nic o tym nie wiesz? Weź udział w warsztatach z podstaw. Dowiesz się, jak wygląda rynek kina dokumentalnego w innych krajach, wspólnie obejrzymy kilka przykładów.

22 czerwca, godz. 17:00-20:00 / online

Chcesz zrobić film, ale nie masz pomysłu? Weź udział w warsztatach z empatyzacji, szukania pomysłu i robienia dobrego researchu.

6 lipca, godz. 17:00-20:00 / online

Masz pomysł, ale jest on niekonkretny? Weź udział w warsztatach z definiowania tematu filmowego i wstępu do dokumentacji.

Zapisz na warsztaty przygotowawcze:

--> https://forms.gle/L2YvrUgHiJBzYr4Z8

Kontakt: skokwdok@ckf.waw.pl

Więcej o programie: https://ckf.waw.pl/skok-w-dok

Twój film jest gotowy do nakręcenia?

Równolegle do programu SKOK W DOK odbywa się realizowany przez Stowarzyszenie Nowe Horyzonty i Południowo-Norweski Ośrodek Filmowy (Sornorsk filmsenter AS) program Kino Dzieci Docs. To polsko-norweski program skierowany do twórców rozwijających projekty dokumentalne dla młodego widza na późniejszym etapie – dewelopmentu i preprodukcji. Nabór do drugiej edycji rozpocznie się 2 czerwca. Szczegóły: https://kidskinoindustry.pl/kids-kino-docs/

wróć do listy