Wielkość A A A
Kontrast A A

Aktualności

zobacz więcej
zobacz więcej
zobacz więcej
WARSZTATY RODZINNE TRAMPOLINA DO KINA
10-09-2022
|

 

W każdą sobotę Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy zaprasza najmłodszych widzów wraz z rodzicami lub opiekunami na spotkania z dobrym kinem połączone z warsztatami rodzinnymi i dyskusjami. Filmy, które będą pokazywane w ramach cyklu, zdobyły uznanie i cieszyły się ogromną popularnością wśród publiczności Międzynarodowego Festiwalu dla Dzieci i Młodzieży Kino w Trampkach.

Za warsztaty odpowiadają ekspertki związane od lat z branżą filmową: Magdalena Bryll, Anna Stadnik i Anna Szary. Dzieci będą tworzyć na nich kolaże z pejzaży Kirgistanu i elementów obrazów Salvadora Dalego, wykonają własne instrumenty inspirowane nepalską kulturą oraz malowane kamienie, które ułatwią im dyskusję o różnicach między ludźmi. Porozmawiają również o życiu blisko natury – jego zaletach i trudnościach, nauczą się podstawowej metody interpretacji filmu. Na zajęciach z animacji przygotują własne filmy, w których wykorzystają i ożywią dary jesieni – listki, patyki, kamyki, nasiona, kwiaty inne skarby.

 

HARMONOGRAM POKAZÓW I WARSZTATÓW:

 

10 września 2022 o 12:00

„Salvador Dali”, reż. Eldiar Madakim,19 min, film aktorski przeznaczony dla dzieci 8+

Orozbek mieszka z babcią wśród szczytów gór. Codziennie mierzy się z wymagającą drogą do szkoły. Nawet rzeka nie jest mu straszna, gdy wie, że w szkole będzie mógł oddać się swojej pasji – rysowaniu. Po projekcji warsztaty inspirowane filmem poprowadzi Anna Szary.

17 września 2022 o 12:00

„Niczego się nie boję!”, reż. Marita Mayer, 7 min, film animowany dla dzieci 5+

Vanja jest tygrysem. Nie boi się niczego… póki nie zgaśnie światło. To wtedy w każdym cieniu kryje się zwierzę prosto z dzikiej dżungli. Co jest prawdą, a co tylko wyobrażeniem? Vanja nie da się strachom, w końcu jest tygrysem!

„Dzieci ze Wszystek Większych”, reż. Petr Mischinger, 8 min, film animowany dla dzieci 5+

Dzieci ze Wszystek Większych: W miasteczku Gainmore wszystko płynie swoim rytmem… do czasu! Spadający z nieba kamień ląduje obok lokalnej szkoły i rozbudza ciekawość nie tylko dzieci, ale też profesora Yarna - kolekcjonera kamieni kosmicznych. To dopiero początek niesamowitych wydarzeń!

Po projekcji obu filmów warsztaty z animacji poklatkowej poprowadzi Magdalena Bryll.

24 września 2022 o 12:00

„Dzieci znad rzeki Pastazy”, reż. Inês T. Alves, 62 min, film dokumentalny dla dzieci 6+

Zastanawialiście się kiedyś, jak wygląda życie w dżungli? Grupa dzieciaków z Ekwadoru zabiera nas w jej głąb i pokazuje, jak wiele jest tam niespodzianek i atrakcji. Dżungla kryje w sobie niezliczoną liczbę kolorów, niespotykanych zwierząt i najróżniejszych dźwięków. Dziecięce śmiechy mieszają się tam z cykaniem cykad. Niestraszne są dzieciom węże, pająki, ani mrówki. Dżungla wydaje idealnym miejscem do zabawy. Po projekcji warsztaty inspirowane filmem poprowadzi Anna Stadnik.

1 października 2022 o 12:00

„Bezgłośne echo”, reż. Suman Sen, 16 min, film aktorski dla dzieci 8+

Echo o konkursie muzycznym przerywa górską ciszę. Informacja dociera do opuszczonego wśród szczytów vana. Czwórka dzieciaków, dla których wrak auta wydaje się być całym światem, zbiera pieniądze oraz odwagę, by wyruszyć w podróż i spróbować swoich sił na prawdziwej scenie. Gdy nie wszystko idzie tak, jak powinno, góry nie zawodzą. Po projekcji warsztaty inspirowane filmem poprowadzi Anna Szary.

8 października 2022 o 12:00

„Chitana”, reż. Amel Guellaty, 19 min, film aktorski dla dzieci 10+

Siostry, Eya i Sofia, chcą bawić się na zewnątrz, tak jak chłopcy. Gdy mama wysyła je po wodę, wykorzystują okazję, by poznać lokalny las na własną rękę. Nareszcie mogą robić coś same, bez nadzoru i komentarzy mamy. Wolność jest słodka tylko przez chwilę – początkowo przyjazny las staje się labiryntem. Siostry będą musiały znaleźć drogę do domu, razem lub osobno. Po projekcji warsztaty inspirowane filmem poprowadzi Anna Stadnik.

15 października 2022 o 12:00

„Luce i Kamień”, reż. Britt Raes, 12 min, film animowany dla dzieci 6 +

Luce mieszka w małej spokojnej wiosce. Spokój zakłóca nagłe pojawienie się w jej samym środku wielkiego… kamienia. Jego obecność przeraża mieszkańców i bardzo złości Luce. To przecież nie jego miejsce! Luce postara się, aby kamień wrócił do swojego domu. Po projekcji warsztaty inspirowane filmem poprowadzi Anna Szary.

22 października 2022 o 10:00

„Latające dmuchawce”, reż. Inès Bernard-Espina, Mélody Boulissière, Clémentine Campos, 6 min, film animowany dla dzieci 5+

Zastanawialiście się kiedyś, jak wyrasta mlecz? Albo, jakby to było stać się na chwilę kwiatkiem? Dzięki Patouille i Momo możemy przekonać się o tym na własnej skórze. Zabierają nas w podróż śladami latających na wietrze dmuchawców.

„Wierzba”, reż. Katarina Srejić, 9 min, film animowany dla dzieci 5+

Piękna wierzba wywołuje w dorosłej już kobiecie wspomnienia z dzieciństwa. Na szczycie drzewa był jej dom - to tam spędzała najlepsze chwile wśród bliskich. Oczami wyobraźni obserwuje młodszą wersję siebie i na nowo przeżywa przygody z dziecięcych lat.

Po projekcji obu filmów warsztaty z animacji poklatkowej poprowadzi Magdalena Bryll.

22 października 2022 o 12:00

„Brzoskwiniowy ogród”, reż. YangJia Chen, 8 min, film animowany dla dzieci 6+

Babcia kupiła piękną brzoskwinię, ale nie planuje jej podarować swojemu wnukowi. Brzoskwinia ma stać się ofiarą dla bogów. To nie przekonuje chłopca, który chętnie zjadłby owoc. Swoimi próbami zdobycia go naraża się nie tylko babci, ale też samym bogom.

„Z Ziemi”, reż. Katalin Egely, 4 min, film animowany dla dzieci 6+

Świeże owoce, dorodne warzywa - daje nam je ziemia. Dziewczynka zabierze nas do kolorowego świata natury i pokaże, że nie tylko jesteśmy jego częścią, ale możemy też z niego wiele czerpać.

Po projekcji obu filmów warsztaty z animacji poklatkowej poprowadzi Magdalena Bryll.

EKSPERTKI:

Magdalena Bryll – reżyserka, absolwentka łódzkiej Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej. Pracowała między innymi przy oscarowym Piotrusiu i Wilku. Prowadzi warsztaty z animacji poklatkowej na terenie całego kraju dla dzieci, młodzieży i dorosłych.

Ania Stadnik – współzałożycielka i dyrektorka festiwalu Kino w Trampkach. W latach 2013-2016 dyrektorka artystyczna. Ukończyła Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie. Studiowała również Gender Studies na UW i scenariopisarstwo w Krakowskiej Szkole Scenariuszowej. Od kilku lat pasjonuje ją pisanie i ulepszanie scenariuszy. Entuzjastka i pasjonatka kina.

Anna Szary – historyczka sztuki, edukatorka, kuratorka wystaw, autorka tekstów o sztuce. Doświadczenie zbierała w różnych instytucjach kultury (Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku, Galeria Labirynt w Lublinie, Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie), od marca 2020 pracuje w Dziale Edukacji Muzealnej Muzeum Warszawy.

Informacje organizacyjne:

Cena biletu: 15 zł / 13,50 zł (z Kartą Warszawiaka)

Czas trwania jednego spotkania: ok. 60-90 minut (w zależności od długości filmu)

Miejsce: Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy, Al. Ujazdowskie 20, Warszawa

Współorganizator: Festiwal Kino w Trampkach

Wydarzenie jest realizowane w ramach programu Trampolina do kina – film jako narzędzie edukacji, który finansuje Urząd m.st. Warszawy.

wróć do listy