Wielkość A A A
Kontrast A A

Aktualności

zobacz więcej
zobacz więcej
zobacz więcej
Znamy wykonawcę dokumentacji projektowo-kosztorysowej przebudowy kina Tęcza
29-12-2022
|

Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy wyłoniło wykonawcę dokumentacji projektowo-kosztorysowej przebudowy kina Tęcza.  Spośród siedmiu ofert, które wpłynęły w odpowiedzi na postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego, najwięcej punktów zdobyła oferta firmy „Biuro Architekt Kaczmarczyk S.C.” z Suchej Beskidzkiej.  

 

Modernizacja kina Tęcza – budynku o tak wspaniałej historii i zabytkowych walorach – to długotrwały proces. Prowadzimy go samodzielnie i z ogromną dbałością o wszystkie szczegóły, które pochłaniają dużo zasobów: czasu i pracy naszego niewielkiego zespołu. Czujemy odpowiedzialność, jaka na nas spoczywa i –podobnie, jak mieszkanki i mieszkańcy Żoliborza – nie możemy się doczekać jego ponownego otwarcia. Kolejny krok za nami – wybraliśmy wykonawcę, który opracuje teraz dokumentację projektowo-kosztorysową przebudowy kina Tęcza, a my w nadchodzącym roku zajmiemy się przygotowaniem wystawy o jego historii i stworzeniem programu letnich wydarzeń na dziedzińcu. To będzie jego trzecia edycja, która umili warszawiankom i warszawiakom czas oczekiwania na otwarcie budynku – mówi Joanna Rożen-Wojciechowska, dyrektorka Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy. 

Architekt Andrzej Kaczmarczyk po studiach pracował w Instytucie Urbanistyki i Planowania Przestrzennego Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej. Ponad dekadę mieszkał i projektował w Wiedniu. Po powrocie założył pracownię, która zrealizowała liczne projekty publiczne w kraju i za granicą, także wyróżniane i nagradzane. Niemal od początku istnienia pracowni architekturę współtworzy z architekt Sylwią Bartoszewską. Pracownia została zaproszona, obok wielu uznanych światowych biur architektonicznych, do wykonania koncepcji prestiżowego Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. Autorami tej koncepcji byli architekci Andrzej Kaczmarczyk, Sylwia Bartoszewska i Joanna Żabińska. Wykonawca dokumentacji projektowo-kosztorysowej przebudowy kina Tęcza odpowiadał także za modernizację m.in. sali kinowo-teatralnej w Pałacu Młodzieży w Katowicach. W trakcie realizacji są również dwa inne jego projekty: Bunkier Sztuki, Galeria Sztuki Współczesnej w Krakowie i Teatr Żydowski w Warszawie. 

O kinie Tęcza 

Budynek kina Tęcza powstał w roku 1929 jako kotłownia centralnego ogrzewania dla budowanego wówczas osiedla Warszawskiej Spółdzielni Mieszkaniowej. Wkrótce jednak dzięki modernizacji kotłów udało się wygospodarować miejsce na kinoteatr, którego brakowało w okolicy. Za jego kształt na przestrzeni lat odpowiadali najlepsi architekci: Zborowski, Syrkus, Hinz.    

Swoją siedzibę miały tu: awangardowy Teatr im. Żeromskiego, kierowany przez Irenę Solską, kino Żoliborz, a następnie kino Świat. Po wojnie wznowiło ono działalność już pod nazwą Tęcza. W 1989 budynek stał się siedzibą kolektywu artystycznego Akademia Ruchu, z programem filmowym: Tęczę podczas przeglądów swojej twórczości odwiedzili m.in. Derek Jarman czy Peter Greenaway. Od 1997 budynek z krótkimi przerwami stał niewykorzystany.    

W grudniu 2020 roku miasto stołeczne Warszawa, Warszawska Spółdzielnia Mieszkaniowa – Żoliborz Centralny i Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy porozumiały się co do dalszych losów tego miejsca – kino Tęcza zostanie odnowione i swoją siedzibę zorganizuje w nim Centrum Wajdy.  

Po ukończeniu wszystkich prac powstanie tu w pełni cyfrowe kino z salą na około 200 miejsc, systemem dźwięku Dolby Atmos i ekranem panoramicznym. Będzie ono wyposażone w niezbędny sprzęt pozwalający na streaming organizowanych tu wydarzeń na platformie VOD Warszawa. Nie oznacza to jednak zerwania z kinematograficznymi tradycjami – w Tęczy nadal będzie można obejrzeć filmy z projektorów na taśmę 35 mm. Budynek będzie przystosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami ruchowymi, znajdzie się w nim również pętla indukcyjna wspomagająca osoby m.in. z dysfunkcjami słuchu.  

Nowe kino Tęcza będzie także miejscem kameralnych wydarzeń kulturalnych i edukacyjnych – w funkcjonalnym foyer oraz latem na dziedzińcu będą odbywały się wystawy, koncerty, spotkania z ciekawymi gośćmi, warsztaty i zajęcia edukacyjne dla szkół oraz rodzin. O tym, jak dokładnie będzie wyglądał program wydarzeń w kinie Tęcza oraz na jakie potrzeby będzie odpowiadał, będą współdecydować mieszkanki i mieszkańcy Żoliborza. Pod koniec prac budowlanych planujemy cykl konsultacji społecznych dotyczących programowanego repertuaru i wydarzeń artystycznych. Nie wyobrażam sobie rozwoju tego miejsca bez udziału jego publiczności w tym procesie – mówi Joanna Rożen-Wojciechowska, dyrektorka CKF. 

Wspomniany dziedziniec, który przez ostatnie dwa sezony wakacyjne był wykorzystywany na organizację pokazów i wystaw plenerowych oraz warsztatów dla dzieci i spotkań sąsiedzkich, zachowa swoją funkcję, ale przejdzie gruntowną metamorfozę. Znajdzie się tu miejsce na wydarzenia, ale przede wszystkim – na zieleń, tak by nawiązać do okolicznych podwórek w koloniach WSM przy ul. Suzina. Rośliny znajdą się również wewnątrz kina – we foyer. Co więcej, rozstrzygnięty właśnie przetarg na dokumentację projektowo-kosztorysową przewiduje sprawdzenie pod względem ekonomicznym i funkcjonalnym wykorzystania odnawialnych źródeł energii i technologii oszczędzających wodę oraz wykorzystujących deszczówkę w toaletach.  

Nowe kino Tęcza będzie miejscem ważnym dla filmowego życia Warszawy, zielonym jak dzielnica, w której się znajduje, otwartym i przyjaznym.  

wróć do listy