Wielkość A A A
Kontrast A A

Aktualności

zobacz więcej
zobacz więcej
zobacz więcej
Urodziny Andrzeja Wajdy – program wydarzeń
06-03-2023
|

Z okazji 97. rocznicy urodzin Andrzeja Wajdy Centrum Kultury Filmowej jego imienia przez cały miesiąc zaprasza warszawianki i warszawiaków na wydarzenia specjalne.

W każdy wtorek w Studiu U20 w ramach cyklu „Rozmowy o patronie” będą odbywać się seanse filmów Andrzeja Wajdy. Jako pierwszy zostanie pokazany „Dyrygent”, po którym odbędzie się spotkanie z Andrzejem Sewerynem. Aktorem znanym nie tylko z ról u Wajdy, lecz także z odważnych kreacji we współczesnym kinie i teatrze. To filmy z jego udziałem będą pokazywane w cyklu w kolejnych tygodniach.  

W marcu ponownie zostanie pokazana wystawa „Werki. Wajda. Renata Pajchel”, swoja kontynuację będą miały również cykle „Wystawa na ekranie” i „Filmowi ryzykanci”. Co sobotę będą odbywać się też warsztaty rodzinne z cyklu „Trampolina do kina”. 

Andrzej Wajda, honorowy obywatel Warszawy, najwybitniejszy polski reżyser filmowy, współtwórca Szkoły Polskiej, autor przełomowych arcydzieł sztuki filmowej, nauczyciel i mentor wielu pokoleń polskich filmowców, twórca oddanego idei demokracji 6 marca obchodziłby 97. urodziny. Centrum Kultury Filmowej upamiętni swojego patrona specjalnym programem wydarzeń trwającym cały miesiąc.

W ramach urodzinowego cyklu „Rozmowy o patronie” Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy pokaże cztery filmy z udziałem Andrzeja Seweryna. Po seansie pierwszego z nich, który odbędzie się we wtorek 7 marca o 19:00, organizatorzy zapraszają na spotkanie z wybitnym aktorem, które poprowadzi Magdalena Juszczyk. Andrzej Seweryn nie przestaje zaskakiwać odwagą twórczą, ekspresją i talentem. Jest znany z doskonałych ról u Wajdy, ale jego najnowsze kreacje są warte co najmniej takiej samej uwagi. Dodatkowo angażuje się w ważne kwestie społeczne - wziął udział w koncercie „Razem z Ukrainą” czy Forum Europa-Ukraina: Kultura i opór. Rozmowa w CKF będzie dotyczyła zarówno jego współpracy z Andrzejem Wajdą, jak i najnowszej twórczości oraz postawy wobec świata. 

WERNISAŻ WYSTAWY „WERKI. WAJDA. RENATA PAJCHEL”
3 marca, godz. 15:00, wstęp wolny
Galeria Przystanek, Park Żeromskiego, ul. Mickiewicza

Od piątku mieszkanki i mieszkańcy Warszawy będą mogli ponownie obejrzeć wystawę plenerową „Werki. Wajda. Renata Pajchel”. Będzie ona dostępna bezpłatnie w Galerii Przystanek przy Parku Żeromskiego (od strony ul. Mickiewicza) oraz w WineTu (Czarnieckiego 56), które jest jej partnerem. Wystawa powstała jako hołd dla dwójki wybitnych artystów, którzy związali ze sobą swoje zawodowe życie: Andrzeja Wajdy i Renaty Pajchel. Została przygotowana przez Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy oraz Stowarzyszenie Filmowe KinoArt z Łodzi.

POKAZ FILMU „WRÓBLEWSKI WEDŁUG WAJDY”
6 marca, godz. 19:00, wstęp wolny
Studio U20, Aleje Ujazdowskie 20

Andrzej Wajda wspomina Andrzeja Wróblewskiego (1927-1957) jako malarza i przyjaciela. Opowiada o człowieku mierzącym się z wyzwaniami epoki i dramatycznie poszukującym swojej przestrzeni. Wróblewski widziany oczami Wajdy to geniusz, który długo musiał czekać na uznanie, ale też sam nie do końca rozpoznawał własną wielkość. Ich ścieżki przecięły się zaraz po wojnie, kiedy obaj studiowali w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Urodzony w Wilnie młody artysta kształcił się na wydziale malarstwa i rzeźby, studiował także historię sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim.

ROZMOWY O PATRONIE:
POKAZ FILMU „DYRYGENT” I SPOTKANIE Z ANDRZEJEM SEWERYNEM
7 marca, godz. 19:00, wstęp wolny
Studio U20, Aleje Ujazdowskie 20

Marta (Krystyna Janda) jest młodą, utalentowaną skrzypaczką i partnerką życiową ambitnego dyrygenta i dyrektora orkiestry (Andrzej Seweryn). Przebywając na stypendium w Stanach Zjednoczonych spotyka Johna Lasockiego – światowej sławy dyrygenta, który był niegdyś wielką miłością jej matki. Wstrząs spowodowany spotkaniem z Martą budzi u starego mistrza pragnienie powrotu do przeszłości. Lasocki przyjeżdża do Polski, do prowincjonalnego miasta, gdzie urodził się przed siedemdziesięciu kilku laty. Chce tu poprowadzić V Symfonię Beethovena, którą wykona miejscowa orkiestra. Jej dyrektorem jest jednak mąż Marty – ambitny i nieco zagubiony Adam.  

Przyglądamy się dzisiaj z niesłabnącym zdumieniem, jak pierwszoplanowi aktorzy Andrzeja Wajdy: Krystyna Janda i Andrzej Seweryn, odgrywają spektakl rozpadu związku i miłości, w tym rzadko przypominanym, a dynamicznym, szczerym i niezwykle współczesnym filmie Wajdy. „Dyrygenta” dziś ogląda się z zaciśniętymi kciukami, nadaremnie kibicując straconemu uczuciu. Odważny, niepokojący i… feministyczny film zachęca do dyskusji.  

Po filmie zapraszamy na spotkanie z Andrzejem Sewerynem, które poprowadzi dziennikarka Magdalena Juszczyk.

 

ROZMOWY O PATRONIE:
POKAZ FILMU „ZIEMIA OBIECANA”
14 marca, godz. 19:00, wstęp wolny
Studio U20, Aleje Ujazdowskie 20

Młody inżynier, Karol Borowiecki, podobnie jak jego przyjaciele, handlowiec Moryc Welt i syn fabrykanta Maks Baum, marzą o założeniu własnej fabryki. Szczęśliwy przypadek pomaga im zdobyć potrzebny kapitał. Trzej przyjaciele łączą siły, ale ich inicjatywa napotyka na zorganizowany opór środowiska fabrykantów, obawiających się konkurencji polskiej firmy. Przed wspólnikami piętrzą się problemy. Fabrykę udaje się dokończyć, jednak szczęście w końcu przestaje im sprzyjać.

ROZMOWY O PATRONIE:
POKAZ FILMU „BEZ ZNIECZULENIA”
21 marca, godz. 19:00, wstęp wolny
Studio U20, Aleje Ujazdowskie 20

Znany dziennikarz telewizyjny i korespondent zagraniczny, Jerzy Michałowski, przeżywa kryzys w życiu osobistym i zawodowym. Niespodziewanie opuszcza go żona. Motywy jej postępowania są dla Jerzego zupełnie niezrozumiałe. Podejmuje rozpaczliwą walkę o utrzymanie ich związku.

ROZMOWY O PATRONIE:
POKAZ FILMU „DANTON”
28 marca, godz. 19:00, wstęp wolny
Studio U20, Aleje Ujazdowskie 20

Wiosna 1794 r., w rewolucyjnej Francji szaleje terror. Na posiedzeniu Komitetu Ocalenia Publicznego Robespierre i jego ludzie dyskutują sprawę oskarżenia Dantona i jego stronników o działalność kontrrewolucyjna. Danton otrzymuje poufne ostrzeżenie, ze rząd nosi się z zamiarem aresztowania go.
 

WAJDA NA VOD WARSZAWA

Na platformie VOD Warszawa można obejrzeć filmy Andrzeja Wajdy – od marca do dotychczasowych tytułów doszły trzy kolejne: „Pierścionek z orłem w koronie”, „Wielki tydzień” i „Pan Tadeusz”. Poza tym nadal dostępne są podcasty z ciekawymi gośćmi, którzy opowiadają o jego twórczości, artykuły i materiały edukacyjne dla nauczycielek i nauczycieli, którzy chcieliby przeprowadzić lekcje oparte na jego filmach.

wróć do listy