Wielkość A A A
Kontrast A A

Aktualności

zobacz więcej
zobacz więcej
zobacz więcej
Kultura i opór: Ukraina. Spotkanie ze Svitlaną Oleshko
05-06-2023 19:00
|

 

Zapraszamy na spotkanie z założycielką, dyrektorką i reżyserką Teatru Arabeski w Charkowie oraz producentką teatralną, Svitlaną Oleshko. Odbędzie się ono 5 czerwca o 19:00 w Studiu U20 przy Alejach Ujazdowskich 20 i będzie pierwszym z cyklu spotkań z ukraińskimi artystkami i artystami KULTURA I OPÓR: UKRAINA. Poprowadzi je dziennikarz, Żenia Klimakin. Wstęp wolny.

 

W ramach cyklu „Kultura i opór: Ukraina” mieszkanki i mieszkańcy Warszawy będą mieli okazję spotkać się z najwybitniejszymi postaciami ukraińskiej kultury. Po znakomitym przyjęciu Serhija Żadana w lutym bieżącego roku Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy przygotowało program wydarzeń, do którego zaprosiło m.in. wokalistę Swiatosława Wakarczuka, pisarkę Oksanę Zabużko, reżyserkę Nadiję Parfan, artystę Andrija Dostilewa, architekta Petro Wladimirowa i dyrygenta Jarosława Szemeta. Spotkania będą odbywały się jesienią, ich terminy będą uzależnione od dostępności artystek i artystów. Kuratorką cyklu i pierwszą gościnią cyklu będzie Svitlana Oleshko, która w tym roku obchodzi 30-lecie pracy twórczej. Kuratorką cyklu i pierwszą gościnią cyklu będzie Svitlana Oleshko, która w tym roku obchodzi 30-lecie pracy twórczej.

Uzupełnieniem wszystkich spotkań będą pokazy kolejnych odcinków serialu „Upadek. Jak Ukraińcy zniszczyli imperium zła”. To siedmioczęściowa opowieść o tym, jak deklaracja niepodległości Ukrainy umożliwiła ostateczny upadek ZSRR.

Odcinki zawierają nigdy wcześniej nieprezentowane tajne dokumenty CIA i KGB, zeznania uczestników i świadków wydarzeń czy wypowiedzi amerykańskich, ukraińskich, rosyjskich oraz polskich polityków i historyków, po raz pierwszy omawiających tak szczegółowo wydarzenia z 1991 roku. Trzydzieści lat po upadku imperium zła mamy dostęp do tajnych niegdyś dokumentów CIA i KGB, wspomnień ludzi, którzy podejmowali decyzje oraz bezpośrednich świadków i uczestników masowych procesów w całym ZSRR. Obecnie nie ma ani jednej książki czy filmu, które w sposób całościowy i pełny przedstawiałyby upadek ZSRR. Opisy ówczesnych wydarzeń koncentrują się wokół Moskwy, pozostawiając w cieniu kluczowe procesy, które rozgrywały się poza nią i które faktycznie doprowadziły do upadku imperium zła.

Wszystkie spotkania z gośćmi będą streamowane na VOD Warszawa.

Svitlana Oleshko jest założycielką, dyrektorką i reżyserką Teatru Arabeski oraz producentką teatralną. Bada transformacyjny potencjał teatru, jej twórczość teatralna zawsze ma wyraźny aspekt społeczny. Aktualnie mieszka w Warszawie i pracuje w Teatrze Polskim im. A. Szyfmana.

Ukończyła Charkowski Uniwersytet Narodowy im. Vasylia Karazina na kierunku filologicznym. Studiowała w Akademii Sztuk Scenicznych w Holandii i szkole artystycznej zarządzania strategicznego na Słowacji. Odbyła staż w Polskim Instytucie Teatralnym. Od 1993 do 2019 pracowała naukowo w Muzeum Literackim w Charkowie. Jest działaczką kulturalną i inicjatorką powstania Instytutu Teatralnego w Charkowie. Wraz ze swoim zespołem aktorskim zrealizowała dziesiątki projektów, które pełniły rolę społeczną i rehabilitacyjną (wraz z ludźmi w więzieniach, z osobami o ograniczonej mobilności etc.). Najbardziej znane produkcje – "Postprawda", "Czerwony Elvis", "Eneida", "Radioshanson: osiem opowieści o Jurze Zoiferze" (teksty Serhija Żadana).

Żenia Klimakin – dziennikarz, zastępca redaktora naczelnego projektu medialnego „Нова Польща”, aktywista. W ostatnich latach prowadził wywiady z osobami, które przeżyły ciężką traumę: byłymi więźniami hitlerowskich obozów koncentracyjnych, matkami zabitych ukraińskich żołnierzy, ukraińskimi uchodźczyniami. Pracował dla Polskiego Radia, Culture.pl, TVN i telewizji „1+1”. Publikował w National Geographic. Mieszka w Warszawie od 2009 roku.

Cykl spotkań z ukraińskimi artystkami i artystami jest kontynuacją idei powstałej podczas Forum Europa-Ukraina: Kultura i opór, które odbyło się 24 lutego 2023. To inicjatywa stowarzyszenia Pour l’Ukraine, pour leur liberté et la nôtre! założonego przez 130 naukowców z całego świata oraz powstałego w 2016 roku w Paryżu stowarzyszenia L’Association Défense de la Démocratie en Pologne, które stoi na straży demokracji i walczy o prawa kobiet oraz uchodźców. Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy było organizatorem forum w Warszawie. 

Partnerem wydarzenia jest ESL Gaming Polska Sp. z.o.o.

wróć do listy