Wielkość A A A
Kontrast A A

Aktualności

zobacz więcej
zobacz więcej
zobacz więcej
Wernisaż wystawy „7 ujęć Tęczy. Kino, architektura, ludzie”
06-07-2023 19:00
|

 

Powstało prawie sto lat temu i niejako przez przypadek. Gdy okazało się, że kotłownia zajmie mniej miejsca, wolną przestrzeń przeznaczono na salę widowiskową, której brakowało na Żoliborzu. Działały tu teatry, kina, swoje siedziby miały tu niezależne kolektywy artystyczne. Dzisiaj kino Tęcza przechodzi gruntowny remont, by niebawem na stałe powrócić na mapę Warszawy. Tymczasem Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy zaprasza wszystkie mieszkanki i wszystkich mieszkańców stolicy na wyjątkową wystawę, która przybliża historię tego miejsca, odkrywając to, co dotychczas było ukryte w archiwach i pamięci sąsiadów. Jej wernisaż odbędzie się 6 lipca (czwartek) o 19:00.

Na początku działał tu teatr z rewolucyjną sceną zaprojektowaną przez Helenę i Szymona Syrkusów, którym kierowała Irena Solska. Później teatr kukiełkowy Baj. W międzyczasie działały tu trzy kina: Żoliborz, Stella, Świat i wreszcie Tęcza. Kino Tęcza było miejscem pierwszego spotkania z filmem dla wielu dzisiejszych mieszkanek i mieszkańców Warszawy, obiektem pożądania – niedostępnego niekiedy ze względu na ograniczenia wiekowe wyświetlanych filmów, a niekiedy – ze względu na popularność, którą rzeczone filmy się cieszyły. Kino Tęcza było świadkiem strasznych czasów wojny i okupacji oraz miejscem, które dodawało otuchy i zapewniało odrobinę mądrej rozrywki zaraz po jej zakończeniu. Przetrwało trudne czasy PRL-u i zawirowania okresu transformacji lat 90-tych, kiedy działała tu prężnie Akademia Ruchu. Budynek na Suzina odwiedzali wtedy artyści takiej miary, jak Derek Jarman, Ken Kesey, Allen Ginsberg czy Peter Greenaway.

Joanna Rożen-Wojciechowska, dyrektorka Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy oraz Izabela Wyciszkiewicz, kuratorki wystawy „7 ujęć Tęczy. Kino, architektura, ludzie” postanowiły stworzyć możliwie najbardziej kompletną opowieść o tym miejscu. Przeszukując ogromne archiwa wielu instytucji i organizacji, korzystając ze zbiorów prywatnych, wycinków prasowych oraz odkrywając wspomnienia mieszkanek i mieszkańców Żoliborza i dokumentując związane z nimi emocje, przybliżyły blisko wiek działalności kulturalnej w kinie Tęcza w formie wystawy plenerowej. Ze względu na dużą ilość źródeł, materiałów tekstowych i audiowizualnych, przeprowadzonych wywiadów jej multimedialne rozwinięcie będzie dostępne bezpłatnie na platformie VOD Warszawa.

Teodor Toeplitz, działacz WSM, pisał w 1933 roku w przemowie na otwarcie kina w budynku kotłowni przy Suzina: „Znajdujemy się w przestronnej, jasnej, pogodnej, pięknej sali – znajdujemy się w teatrze wyczarowanym z kotłowni”. W CKF marzymy o chwili, gdy będziemy mogli za Toeplitzem powiedzieć, że znajdujemy się w nowoczesnej, przestronnej, wyremontowanej sali kina Tęcza i zaprosić Państwa do korzystania z jej walorów. Czekamy na ten moment z niecierpliwością i za Toeplitzem nie wahamy się powtórzyć, że w tym miejscu będzie biło źródło życiodajnego ciepła. W powiązaniu siła, a tą wartością spajającą nas jest działalność kulturalna. Dlatego też podczas gdy niestrudzenie kontynuujemy inwestycję modernizacji kina, chcemy podzielić się z Państwem efektami merytorycznej pracy naszego zespołu. Na tegoroczną odsłonę letnich działań kulturalnych, przygotowaliśmy wystawę pod tytułem „7 ujęć Tęczy. Kino, architektura, ludzie” traktującą o historii tego niezwykłego budynku – mówi Joanna Rożen-Wojciechowska, dyrektorka CKF i kuratorka wystawy.

Nie znałam Żoliborza ani historii WSM. Czułam się trochę jak podróżniczka, która wyrusza w nieznane, co prawda zaopatrzona w niejeden przewodnik, ale licząca, że na miejscu odkryje nowe fakty. Tak się też stało. Kolejne znaleziska, takie jak wzmianki prasowe o wydarzeniach, które się tu odbyły lub opowieści naszych rozmówców z Żoliborza, otwierały mi kolejne drzwi do tajemnicy Tęczy. Szukanie w archiwach potwierdzenia słów snutych przez żoliborzan we wspomnieniach, weryfikacja u źródeł poznanych informacji potwierdziła, że pamięć ludzka mimo, iż wybiórcza, jest nie do przecenienia. To, o czym mówią mieszkańcy było kanwą, na której zaczęłam snuć opowieść o Tęczy – mówi Izabela Wyciszkiewicz, kuratorka wystawy.

Wernisaż wystawy odbędzie się 6 lipca (czwartek) o godzinie 19:00 na dziedzińcu kina Tęcza przy ul. Suzina 6. Wydarzenie jest otwarte i bezpłatne. Tego samego dnia o 20:45 odbędzie się kolejny pokaz w ramach kina plenerowego „Halo, kino Tęcza” – w ramach obchodów Roku Aliny Janowskiej zostanie pokazany film „Powrót” w reżyserii Jerzego Passendorfera.

 

Zadanie „7 ujęć Tęczy” finansowane jest ze środków Miasta Stołecznego Warszawy w ramach Funduszu Instytucji Kultury 2023.

wróć do listy