Wielkość A A A
Kontrast A A

Aktualności

zobacz więcej
zobacz więcej
zobacz więcej
Kultura i opór: Ukraina. Spotkanie z Yaroslavem Shemetem
01-10-2023 19:00
|

 

Zapraszamy na spotkanie z dyrygentem Yaroslavem Shemetem. Odbędzie się ono 1 października (niedziela) o 19:00 w Studiu U20 przy Alejach Ujazdowskich 20. To drugie spotkanie z ukraińskimi artystkami i artystami  z cyklu KULTURA I OPÓR: UKRAINA. Poprowadzą je reżyserka i producentka teatralna, Svitlana Oleshko oraz dziennikarz, Żenia Klimakin. Wstęp wolny.

W ramach cyklu „Kultura i opór: Ukraina” mieszkanki i mieszkańcy Warszawy będą mieli okazję spotkać się z najwybitniejszymi postaciami ukraińskiej kultury. Po znakomitym przyjęciu Serhija Żadana w lutym bieżącego roku Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy przygotowało program wydarzeń, do którego zaprosiło m.in. wokalistę Swiatosława Wakarczuka, pisarkę Oksanę Zabużko, reżyserkę Nadiję Parfan, artystę Andrija Dostilewa, architekta Petro Wladimirowa. Terminy spotkań będą uzależnione od dostępności artystek i artystów. Kuratorką cyklu jest Svitlana Oleshko, która w tym roku obchodzi 30-lecie pracy twórczej.

W najbliższym spotkaniu udział weźmie Yaroslav Shemet.

Z wybitnym dyrygentem porozmawiamy o tym, czym pokolenie Ukraińców młodszych, niż niepodległość Ukrainy, różni się od tych, którzy ją odzyskiwali w 1991 roku. Czy powinien muzyk mieć klarowną pozycję obywatelską? Jak zbudować karierę w świecie muzyki klasycznej? Czy i jak widzi swoją przyszłość zawodową w Ukrainie?

Yaroslav Shemet, mając jedynie 26 lat, pełni funkcję dyrektora artystycznego Filharmonii Śląskiej w Katowicach oraz Dyrektora Muzycznego Opery Bałtyckiej w Gdańsku, jest również pierwszym gościnnym dyrygentem Neue Philharmonie Hamburg. W sezonie 2020/2021 sprawował funkcję głównego dyrygenta Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Narodowej we Lwowie INSO-Lviv, a od ukończenia studiów jest najmłodszym akademickim wykładowcą w Akademii Muzycznej im. I.J. Paderewskiego w Poznaniu w Instytucie Dyrygentury.

Koncertował w Niemczech, Austrii, Czechach, Chinach, Polsce i Ukrainie, z takimi zespołami jak Prague Symphony, Philharmonie der Nationen, Staatstheater Braunschweig, Sinfonia Varsovia, Sinfonia Iuventus, NFM Filharmonia Wrocławska, Polska Filharmonia Bałtycka, Filharmonia Poznańska, Filharmonia Łódzka etc. Występował w Elbphilharmonie w Hamburgu, Shanghai Grand Theatre czy Harbin Opera House a także na festiwalach w Bayreuth, Monachium i Hong Kongu. Współpracował z wybitnymi solistami takimi jak Lars Danielsson, Francesca Dego czy Roman Simović.

Jako kierownik muzyczny zadebiutował w Operze Bałtyckiej w Gdańsku w 2018 roku w produkcji „Poławiacze pereł” Georgesa Bizeta. Od tegoż roku jako dyrygent gościnny współpracował z Operą Narodową w Odessie, gdzie poprowadził m. in. „Carmen” Georgesa Bizeta oraz „Madama Butterfly’ Giacomo Pucciniego. Od 2021 r. współpracuje z Operą Śląską, gdzie poprowadził wznowienie produkcji „La Finta Giardiniera” Wolfganga Amadeusa Mozarta oraz jako kierownik muzyczny produkcję „La Rondine” Giacomo Pucciniego.

1 października (niedziela), godz. 19:00 
Studio U20, Aleje Ujazdowskie 20

Uzupełnieniem wszystkich spotkań będą pokazy kolejnych odcinków serialu „Upadek. Jak Ukraińcy zniszczyli imperium zła”. To siedmioczęściowa opowieść o tym, jak deklaracja niepodległości Ukrainy umożliwiła ostateczny upadek ZSRR.

Odcinki zawierają nigdy wcześniej nieprezentowane tajne dokumenty CIA i KGB, zeznania uczestników i świadków wydarzeń czy wypowiedzi amerykańskich, ukraińskich, rosyjskich oraz polskich polityków i historyków, po raz pierwszy omawiających tak szczegółowo wydarzenia z 1991 roku. Trzydzieści lat po upadku imperium zła mamy dostęp do tajnych niegdyś dokumentów CIA i KGB, wspomnień ludzi, którzy podejmowali decyzje oraz bezpośrednich świadków i uczestników masowych procesów w całym ZSRR. Obecnie nie ma ani jednej książki czy filmu, które w sposób całościowy i pełny przedstawiałyby upadek ZSRR. Opisy ówczesnych wydarzeń koncentrują się wokół Moskwy, pozostawiając w cieniu kluczowe procesy, które rozgrywały się poza nią i które faktycznie doprowadziły do upadku imperium zła.

Prowadzący:

Svitlana Oleshko – założycielka, dyrektorka i reżyserka Teatru Arabeski w Charkowie oraz producentką teatralną. Bada transformacyjny potencjał teatru, jej twórczość teatralna zawsze ma wyraźny aspekt społeczny. Aktualnie mieszka w Warszawie i pracuje w Teatrze Polskim im. A. Szyfmana.

Żenia Klimakin – dziennikarz, redaktor naczelny projektu medialnego „Нова Польща”, aktywista. W ostatnich latach prowadził wywiady z osobami, które przeżyły ciężką traumę: byłymi więźniami hitlerowskich obozów koncentracyjnych, matkami zabitych ukraińskich żołnierzy, ukraińskimi uchodźczyniami. Pracował dla Polskiego Radia, Culture.pl, TVN i telewizji „1+1”. Publikował w National Geographic. Mieszka w Warszawie od 2009 roku.

Cykl spotkań z ukraińskimi artystkami i artystami jest kontynuacją idei powstałej podczas Forum Europa-Ukraina: Kultura i opór, które odbyło się 24 lutego 2023. To inicjatywa stowarzyszenia Pour l’Ukraine, pour leur liberté et la nôtre! założonego przez 130 naukowców z całego świata oraz powstałego w 2016 roku w Paryżu stowarzyszenia L’Association Défense de la Démocratie en Pologne, które stoi na straży demokracji i walczy o prawa kobiet oraz uchodźców. Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy było organizatorem forum w Warszawie. 

Partnerem wydarzenia jest ESL Gaming Polska Sp. z.o.o.

wróć do listy