Wielkość A A A
Kontrast A A

Aktualności

zobacz więcej
zobacz więcej
zobacz więcej
UKRAINA! 8. FESTIWAL FILMOWY | VOD WARSZAWA
|

 

Ukraina! 8. Festiwal Filmowy odbędzie się w dniach 18-24 października 2023 r. w Kinotece, kinie Amondo oraz w Centrum Kultury Filmowej Andrzeja Wajdy w Warszawie.

Dodatkowo, festiwal odbędzie się w innych miastach Polski, takich jak Wrocław, Kraków, Poznań, Opole, Gdańsk, Gliwice, Grodzisk Mazowiecki, Płock, Gorzów Wielkopolski i Lublin, a także będzie dostępny online na platformie vod.warszawa.pl od 27 października do 12 listopada 2023 roku.

 

W programie warszawskiego festiwalu zaprezentowanych zostanie ponad 60 produkcji, w tym nowe filmy fabularne, dokumentalne, krótkometrażowe i animowane, a także nagradzane na festiwalach dzieła filmowe z ostatnich lat. Kino ukraińskie zyskuje coraz większą popularność na międzynarodowych festiwali oraz u krytyków filmowych i widzów.
Program festiwalu został podzielony na kilka sekcji, w tym:


1. OBLICZA UKRAINY - Konkurs główny filmów fabularnych i dokumentalnych.

2. RETROSPEKTYWY: KINO NIEPODLEGŁOŚCI - Wybór najciekawszych filmów, które powstały w Ukrainie w ciągu ostatnich 30 lat.
3. WIELKI GŁÓD - Filmy przypominające tragedię "Hołodomoru" w Ukrainie w latach 1932-33.

4. ANDRZEJ WAJDA PO UKRAIŃSKU - Wybrane filmy Andrzeja Wajdy z ukraińskimi napisami.

5. KONKURS NA NAJLEPSZY FILM KRÓTKOMETRAŻOWY - Wybór 23 filmów spośród 200 zgłoszonych do selekcji.

6. ZWYCIĘSKIE FILMY 7. U!FF – filmy nagrodzone przez jury i publiczność podczas 7 edycji festiwalu w 2022 roku.

7. Uff DLA DZIECI – Pokaz filmu „MAVKA. PIEŚŃ Z LASU” w dwóch wersjach: po ukraińsku i z polskim dubbingiem oraz warsztaty wycinanki i poranek dla małych dzieci, połączony z animacjami.

Jury festiwalu po raz pierwszy przyzna nagrody dla najlepszego filmu fabularnego i dokumentalnego.

Nowością będzie również sekcja "U!FF DOSTĘPNA”, w której 2 filmy ("Do you love me?" i „Front Wschodni”) zostaną przygotowana z audiodeskrypcją i napisami i pętlą indukcyjną dla osób niesłyszących, aby festiwal stał się bardziej dostępny dla wszystkich widzów.

W programie festiwalu znajdą się premiery filmowe, w tym:


Film otwarcia festiwalu: "SMAK WOLNOŚCI" reż. Alexandr Berezan - komedia kulinarna opowiadająca o marzeniach młodej kucharki.

Film zamknięcia festiwalu: "LA PALISIADA" reż. Philip Sotnychenko - opowieść w stylu neo-noir o dwóch przyjaciołach badających morderstwo.

Polska premiera filmu : DOVBUSH. TAJEMNICA CZARNYCH GÓR” reż. Oles Sanin - epopeja historyczna, która przenosi widzów do XVIII wieku w malownicze Karpaty, gdzie legenda huculskiego atamana, Aleksandra Dobosza, wciąż budzi powstańcze i rewolucyjne emocje.

"DO YOU LOVE ME?" reż. Tonya Noyabrova - historia siedemnastoletniej dziewczyny marzącej o karierze aktorskiej.

"KAMIEŃ. PAPIER. GRANAT" reż. Iryna Tsilyk - lekka opowieść o dzieciństwie w postsowieckich realiach.

"LUKSEMBURG LUKSEMBURG" reż. Antonio Lukich - podróż dwóch braci w poszukiwaniu ojca.

"1 DZIEŃ W UKRAINIE" reż. Volodymyr Tykhyy - film osadzony w dniu 14 marca 2022 roku, ukazujący skutki wojny.

"W UKRAINIE" reż. Tomasz Wolski, Piotr Pawlus - analiza skutków wojny na Ukrainie.

"ŻYWI" reż. Sergey Bukovsky - dokument o tragedii Wielkiego Głodu w Ukrainie.

"WSCHODNI FRONT" reż. Vitaliy Manskiy, Yevhen Titarenko - relacja z rosyjskiej agresji na Ukrainę.

Ponadto, festiwal pokaże wiele innych filmów, takich jak „WALERIA WYCHODZI ZA MĄŻ” „ŻELAZNE MOTYLE", „KRÓLOWIE RAPU", „MYRNYJ-21", „"OJCIEC", JA, NINA”, „SKĄD DOKĄD” „NIE ZNIKNIEMY”, które eksplorują różnorodne tematy i aspekty życia na Ukrainie.

W czasie festiwalu ogłoszony zostanie plebiscyt publiczności, która wybierze najlepszy film festiwalu.
Podczas festiwalu odbędą się spotkania z twórcami, debaty, wystawy i warsztaty, które pozwolą publiczności poznać twórców filmowych oraz zgłębić tematykę ukraińskiej kinematografii.
Ukraina! Festiwal Filmowy jest jednym z najważniejszych wydarzeń kulturalnych, które umożliwiają polskiej publiczności lepsze poznanie ukraińskiego kina i jego twórców. Wydarzenie cieszy się rosnącym zainteresowaniem i odgrywa istotną rolę w promowaniu kulturalnej współpracy między Polską a Ukrainą.
Bilety i karnety na Ukraina! 8. Festiwal Filmowy w Warszawie są już dostępne.

Festiwal oferuje również spotkania z twórcami, debaty, wystawy i warsztaty oraz spektakle i koncert, które umożliwią publiczności lepsze poznanie ukraińskiej kultury, w tym:

DEBATY:

PRACA FILMOWCÓW NA WOJNIE– spotkanie z dziennikarzami i twórcami filmowymi działającymi w Ukrainie w warunkach wojennych.

KOBIETY FILMU – spotkanie z twórczyniami z Polski i Ukrainy, poświęcone sytuacji w ukraińskiej branży filmowej oraz możliwościach współpracy z polskimi twórcami i pozyskania finansowania na projekty filmowe.

ZROZUMIEĆ UKRAINĘ POPRZEZ LITERATURĘ - spotkanie wokół literatury polsko-ukraińskiej.

WOJNA Z PERSPEKTYWY DZIECKA - jak dzieci postrzegają otaczającą je rzeczywistość i jak próbują ją sobie wytłumaczyć, aby normalnie żyć.

HISTORIE NADZWYCZAJNEJ TROSKI. ŚWIADECTWO JAKO TREŚĆ PRACY DOKUMENTALISTÓW CENTRUM LEMKINA - Zaproszeni goście przybliżą poszczególne etapy pracy z historią a także różnych form przełożenia świadectw historycznych w formie storytellingu - m.in. pod postacią filmu, reportażu książkowego czy publicystyki.

WYKŁAD PERFORMATYWNY CYBER ELF - po wybuchu wojny 24 lutego 2022 roku, reżyserka teatralna Magda Szpecht postanowiła wrócić do swojego pierwszego zawodu – dziennikarstwa. Porzucając dotychczasowe zajęcia, wybrała drogę Cyber Elfa. Walczącej z rosyjskimi trollami, fake-newsami i dezinformacją cyber-aktywistki.

WYSTAWY:

Wystawa fotografii polskiego artysty Sebastiana Płocharskiego, dotycząca sytuacji mieszkańców Donbasu.

Wystawa Kultura vs Wojna - Autorskie wystawy fotograficzne Serhija Mykhalchuka (operatora, który służy w Siłach Zbrojnych od pierwszych dni pełnoskalowej inwazji) oraz Konstantina i Vlady Liberovyh - wojskowych fotografów dokumentalnych.

WARSZTATY: WARSZTATY MISTRZOWSKIE – spotkania warsztatowe z uznanymi reżyserkami i reżyserami ukraińskimi nagradzanymi na międzynarodowych festiwalach filmowych

WARSZTATY TWORZENIA UKRAIŃSKICH WYCINANEK: WYCINANKI JAKO ART TERAPIA U!FF

PORANEK DLA DZIECI – zabawy z animatorami i pokazy filmowe dla najmłodszych widzów

Bilety i karnety na festiwal są już dostępne, a szczegółowe informacje można znaleźć na oficjalnej stronie festiwalu oraz na stronach Kinoteki PKiN i Amondo.

 

Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy jest partnerem Festiwalu.

wróć do listy