Wielkość A A A
Kontrast A A

Aktualności

zobacz więcej
zobacz więcej
zobacz więcej
5. Forum Filmu Dokumentalnego dla Młodej Widowni
09-05-2024 10:00
|

 

Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy zaprasza do udziału w Forum Filmu Dokumentalnego dla Młodej Widowni wszystkie osoby sympatyzujące z ideą polskiego filmu dokumentalnego dla młodej widowni – filmowców, filmowczynie, producentów, dystrybutorów, edukatorów, edukatorki, nauczycieli i nauczycielki oraz rodziców. Forum odbędzie się w czwartek 9 maja w Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie w ramach festiwalu Millennium Docs Against Gravity.

O WYDARZENIU

W ramach Forum organizatorzy opowiedzą o idei programu SKOK W DOK. Laboratorium pomysłów dokumentalnych – dlaczego warto tworzyć i finansować polskie kino dokumentalne dla młodych widzów. Uczestniczki i uczestnicy będą mieli również niepowtarzalną okazję przyjrzenia się temu obszarowi branży filmowej w innych krajach, dzięki obecności gości z Niderlandów i festiwalu IDFA. Najważniejszą częścią programu będą prezentacje siedmiu projektów z czwartej edycji programu, którym przyznane zostaną przez naszych partnerów nagrody dla najlepszych projektów. Forum jest doskonałym momentem do wspólnej wymiany pomysłów i tworzenia sieci wsparcia marki polskich filmów dokumentalnych dla młodych widzów.

Zachęcamy do śledzenia ► wydarzenia na FB

Udział w wydarzeniu jest bezpłatny, obowiązują zapisy. 

PROGRAM 5. FORUM FILMU DOKUMENTALNEGO DLA MŁODEJ WIDOWNI

10:00-10:30 – otwarcie Forum

10:30-11:15 – studium przypadku (case study) analizujące potrzeby młodych widzów w kontekście filmu dokumentalnego oparte o doświadczenie reżyserskie i programerskie (IDFA) – prowadzenie Niki Padidar

11:15-11:45 – przerwa kawowa

11:45-13:05 – pitching projektów rozwijanych w ramach 4. edycji programu SKOK W DOK. Laboratorium pomysłów dokumentalnych – część 1 (w języku angielskim)

13:05-13:20 – przerwa

13:20-14:40 – pitching projektów rozwijanych w ramach 4. edycji programu SKOK W DOK. Laboratorium pomysłów dokumentalnych – część 2 (w języku angielskim)

14:40-15:30 – przerwa obiadowa

15:30-17:00 – spotkania one-to-one dla projektów

15:00-16:30 – warsztaty „Jak nakręcić ich na dokument” dla nauczycieli, nauczycielek, edukatorek i edukatorów (w języku polskim) - prowadzenie: reżyserki Jaśmina Wójcik i Katarzyna Lesisz

 

GOŚCINIE I PRELEGENTKI 

NIKI PADIDAR jest reżyserką, a jej debiutancki dokument „Ninnoc” zdobył siedem międzynarodowych nagród, m.in. na Berlinale i IDFA. Drugi film dokumentalny i pierwszy pełnometrażowy jej autorstwa „All You See” był produkcją otwierającą IDFA 2022 i zdobył nagrodę dla „najlepszego filmu dokumentalnego” przyznawaną przez holenderską Gildię Reżyserów. Niki reżyseruje, pisze, wymyśla nowe koncepcje i tworzy historie dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Specjalizuje się w pracy z młodzieżą. W 2023 stworzyła autorską selekcję filmów do konkursu Youth Documentary na festiwalu IDFA. Niki urodziła się w Iranie. Studiowała fotografię na New School University w Nowym Jorku, odbyła rok orientacyjny w Akademii Sztuki Rietveld i uzyskała tytuł magistra na Uniwersytecie w Amsterdamie, specjalizując się w „Młodzieży i mediach” oraz „Reprezentacji w mediach”.


KATARZYNA LESISZ to absolwentka reżyserii w Szkole Filmowej w Łodzi. Autorka krótkometrażowego filmu dokumentalnego „Tańczę dla ciebie" (2018), który zdobył nagrodę główną na festiwalu IDFA w ramach Kids & Docs Competition. Laureatka Nagrody Filmowej Małopolski na Festiwalu Filmów Fabularnych w Gdyni, Grand Prix na festiwalu w Wenecji Ca' Foscari Short Film Festival za film „Saszka" (2018). Autorka krótkometrażowych filmów dokumentalnych „My Brother’s Life”, „A New Tomorrow” oraz filmu fabularnego „Taka nasza gra" pokazywanych na licznych festiwalach zagranicznych i krajowych.


JAŚMINA WÓJCIK jest artystką wizualną, reżyserką, autorką nastawionych na nasłuch, partycypacyjnych akcji społeczno-artystycznych. Zajmuje się włączaniem i oddawaniem podmiotowości społecznościom pozbawionym widzialności i możliwości wypowiedzi. Reżyserka pełnometrażowego dokumentu kreacyjnego „Symfonia fabryki Ursus” (2018). Od kilku lat zaangażowana w edukację empatyczną poprzez opracowywanie autorskich praktyk kreacji artystycznej wypowiedzi dzieci. Oddaje sprawczość i podmiotowość dzieciom

 

ORGANIZATOR: Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy
PARTNERZY: Millennium Docs Against Gravity, Ambasada Królestwa Niderlandów w Polsce, Krakowskie Biuro Festiwalowe, Krakow Film Commission, Krajowa Izba Producentów Audiowizualnych, Stowarzyszenie Otwarte Dziki Bez
 

 

 

wróć do listy