Wielkość A A A
Kontrast A A

Aktualności

zobacz więcej
zobacz więcej
zobacz więcej
ROK MARKA HŁASKI: POKAZ FILMU „8. DZIEŃ CHAMSINU”
10-06-2024 18:00
|


W ramach wydarzeń towarzyszących programowi Roku Marka Hłaski, 10 czerwca o godz. 18:00  Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy zaprasza na pokaz pełnometrażowego filmu dokumentalnego „8. DZIEŃ CHAMSINU”, w reż. Zvika Gregory Portnoy. Po projekcji spotkanie z twórcami, poprowadzi dziennikarka Magdalena Juszczyk. Wstęp na wydarzenie jest wolny.

„8. DZIEŃ CHAMSINU”, reż. Zvika Gregory Portnoy

Marek Hłasko — pisarz, buntownik, hulaka, polski James Dean, przyjeżdża koniec lat 50. do Izraela. Ta ziemia i jej ludzie stają się jego inspiracją, ale jednocześnie pułapką. Uważnie obserwuje próby urządzania się nowych imigrantów. Sam też próbuje złapać doraźny zarobek. Przy okazji powstają pierwsi bohaterowie jego opowiadań.
Wielopiętrowy, hipnotyczny i transowy dokument, gdzie osobista perspektywa przeplata się z literaturą, zilustrowany nie pokazywanymi nigdy wcześniej archiwaliami z życia Hłaski i miejsca, które wybrał na swój tymczasowy azyl.

„8. Dzień Chamsinu” to opowieść o państwie ze snów, które dla wielu okazało się koszmarem, co czujne oko pisarza dostrzegło już ponad pół wieku temu. To, co miało być gniewnym życiem i legendą, staje się przymusem. Człowiek – własnym cieniem. Społeczeństwo – cieniem swojej legendy.

Unikatowe materiały archiwalne z kolekcji prywatnych, zabawne segmenty z kronik propagandowych, fragmenty powieści Hłaski, nieoczywiste, nowatorskie ujęcia montażowe pokazujące "chowane pod dywan" elementy rzeczywistości młodego państwa, zdjęcia współczesne w duchu street photography za dnia przepalone zabójczym światłem Bliskiego Wschodu, a w nocy tonące w mroku "brudnych czynów" — autorska wizja Hłaski za którą reżyser konsekwentnie podąża. Zarówno w materiale archiwalnym jak i współczesnym, kamera identyfikuje ludzi, którzy są jak zdjęci wprost z kart prozy Hłaski, objawiając, że ta proza ma wartość dokumentalną.

Twórcy filmu:

ZVIKA GREGORY PORTNOY
Reżyser, autor zdjęć. Absolwent fotografii na Akademii Sztuki i Designu BEZALEL w Jerozolimie oraz wydziału operatorskiego i reżyserskiego w Sam Spiegel School. Członek Izraelskiego Stowarzyszenia Fotografów. Autor wystaw fotograficznych i video-artowych m.in. „A moment before leaving” oraz zdjęć do licznych etiud i filmów dyplomowych fabularnych oraz dokumentalnych. Operator nagradzanego filmu dokumentalnego „15 stron świata” w reżyserii Zuzanny Solakiewicz. Ze swoim debiutem pełnometrażowym „Dramaty” premierował na Krakowskim Festiwalu
Filmowym. Członek SFP.

ZUZANNA SOLAKIEWICZ
Reżyserka, scenarzystka, montażystka, autorka zdjęć. Ukończyła studia humanistyczne na Uniwersytecie Warszawskim. Studiowała reżyserię filmową w Sam Spiegel School w Jerozolimie. Jej filmy krótkometrażowe i dokumentalne są pokazywane na wielu międzynarodowych festiwalach filmowych. Uczestniczka programów: Berlinale Talent Campus, 2015, Script Atelier 2017/18, EAVE 2018. Jej pełnometrażowy film dokumentalny „15 stron świata” zdobył Nagrodę Tygodnika Krytyki na Festiwalu Filmowym w Locarno w 2014 i był pokazywany na festiwalach na całym świecie oraz w kinach, na platformach VOD i w polskiej telewizji.

MARIA KRAUSS
Producentka filmów dokumentalnych i działaczka społeczna. Współzałożycielka butikowej firmy produkcyjnej Plesnar & Krauss FILMS. Jej produkcje pojawiają się na najważniejszych festiwalach w Polsce i na świecie. Jej ostatni film „Twarze Agaty” w reż. Małgorzaty Kozery zdobył Złotego Lajkonika na 63. Krakowskim Festiwalu Filmowym i nominację do Polskich Nagród Filmowych Orły. Członkini Krajowej Izby Producentów Audiowizualnych KIPA. Członkini Zarządu Stowarzyszenia Kobiety Filmu.

wróć do listy