Zapraszamy do Studia U20 na pokazy krótkometrażowych filmów fabularnych oraz krótkometrażowych filmów dokumentalnych wybranych przez selekcjonerów tegorocznej edycji festiwalu Kamera Dawida. Filmy biorą udział w konkursach NAJLEPSZA KRÓTKA FABUŁA i NAJLEPSZY KRÓTKI DOKUMENT w ramach 22. edycji festiwalu Warsaw Jewish FIilm Festival KAMERA DAWIDA. Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy jest partnerem festiwalu.
22. edycja festiwalu KAMERA DAWIDA odbędzie się w dniach 04-30 listopada w formie hybrydowej. Pokazy stacjonarne planowane są w dniach 04-10 listopada w kinie MURANÓW, Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN oraz Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy. Wybrane filmy będą dostępne online na ogólnopolskiej platformie ► VOD.WARSZAWA.PL od 15 do 30 listopada 2024.
Pokaz 6 krótkometrażowych filmów fabularnych, wybranych przez selekcjonerów tegorocznej edycji festiwalu Kamera Dawida. Filmy biorą udział w konkursie NAJLEPSZA KRÓTKA FABUŁA.
Lista krótkometrażowych filmów fabularnych:
1. Najwspanialszy dzień / The Most Beautiful Day, reż. Shira Meishar, Izrael, 14 min.
Yona, pielęgniarka na oddziale chorób wewnętrznych, przychodzi do pracy po raz ostatni przed emeryturą. Uroczyste pożegnanie odbywa się inaczej, niż się spodziewała.
2. Odrodzony / Revived, reż. Uriya Hertz, Izrael, 16 min.
Aaron spędza wieczór w gejowskim barze w Jerozolimie. Kiedy orientuje się, że ktoś zabrał jego torbę, barman wyciągnie do niego pomocną dłoń. Aaron jeszcze nie wie, jak wiele ich łączy.
3. Pomimo miłości / In Spite of Love, reż. Yuval Barnea, Shira Daniel Hellwing, Izrael,15 min.
Alona z oddaniem opiekuje się wiekową aktorką, gwiazdą sceny walczącą z demencją. Rozpaczliwie potrzebuje pieniędzy, żeby ściągnąć do Izraela siostrę, która ucieka przed wojną w Ukrainie. Najprostszym rozwiązaniem będzie poprosić o pożyczkę chlebodawczynię i jej syna.
4. Sziwa / Shiva, reż. Josh Saltzman, Canada, 14 min.
Owdowiała kobieta nie może pogodzić się ze śmiercią męża, z którym spędziła długie lata. Mimo przestróg rabina postanawia zerwać z żałobną tradycją i odsłonić lustro w domu zmarłego, żeby nawiązać z nim kontakt.
5. Źródło wszelkiego piękna / The Source of All Beauty, reż. Rachel Lévy, Izrael, 20 min.
Yaeli, ortodoksyjna młoda Żydówka, skrywa sekret, który może przekreślić jej szanse na szczęśliwą przyszłość. Będzie musiała wybierać między lojalnością wobec ukochanego ojca a głosem serca.
6. Żołnierz ze Smithdown Road / The Soldier on Smithdown Road, reż. Barney Pell Scholes, Thomas Harnett O'Meara, UK, 13 min.
Rok 1947. Po porwaniu i zabójstwie w Mandacie Palestyny dwóch brytyjskich żołnierzy, przez Anglię przetacza się fala antysemickich rozruchów. W Liverpoolu żydowski weteran II Wojny Światowej musi obronić rodzinny sklep przed wrogim tłumem.
► dołącz do wydarzenia na FB
Pokaz 6 krótkometrażowych dokumentów wybranych przez selekcjonerów tegorocznej edycji festiwalu Kamera Dawida. Filmy biorą udział w konkursie NAJLEPSZY KRÓTKI DOKUMENT. Po pokazie zapraszamy na spotkania Q&A z twórcami filmów „Marynata” i „Trzeba żyć dalej”.
Lista shortów dokumentalnych:
1. 37° SZOK SZALOM / 37° Shock Shalom – young, Jewish, now, reż. Jan Tenhaven, Niemcy, 29 min.
Życie żydowskiej społeczności Berlina bardzo zmieniło się po 7 października 2023. Szkoły są pilniej strzeżone, symbole religijne chowa się pod ubraniem, mnożą się antysemickie incydenty. Młodzi Żydzi z różnych środowisk opowiadają, jak trudno odnaleźć im się w nowej rzeczywistości, nawet jeśli dotąd niektórzy z nich lekceważyli własną tożsamość.
2. Arie i Ja zmieniamy świat / Arie and I Changing Things, reż. Ori Shmueli, Izrael, 17 min.
Ori namawia dziadka, żeby został bohaterem jego filmu. Dziarski 91-letni Arie należy do generacji założycieli Izraela. Najchętniej wspominałby swoje bohaterskie wojenne czyny i karierę działającego dla dobra ogółu aktywisty. Wnuk woli jednak kręcić film, będący bardziej kameralnym i osobistym portretem bliskiej osoby u kresu swojej drogi. Zderzenie obu tych wizji daje nieoczekiwanie komediowy efekt.
3. Bilans / Balance Sheet, reż. Irena Bauman, Ieva Ball, UK, 4 min.
Przy okazji kolejnych rocznic ślubu pewna para zawsze dokonuje podsumowania i stawia sobie cele na kolejny rok. W ten sposób powstała skondensowana kronika pełnego dramatycznych zdarzeń, wspólnego życia, które trwało 61 lat.
4. Marynata / Marinade, reż. Leah Thorn, UK, 12 min.
Poetka Leah Thorn sonduje, jak to jest być białą, Żydówką i osobą „zamarynowaną” w angielskim rasizmie, ale pragnącą się zmienić. Łącząc poezję słowa mówionego i autobiograficzną narrację, animacje i filmy z rodzinnego archiwum, „Marynata” stanowi szczere rozliczenie z własną tożsamością.
5. Trzeba żyć dalej / Life must go on, reż. Oleg Yakovlev, Izrael, 11 min.
Ilya był mieszkańcem jednego z osiedli, zaatakowanych 7 października 2023. Stracił dom i najbliższych. Jak poradzić sobie z rozpaczą i znaleźć siłę, żeby dalej żyć?
6. Yisrael pragnie miłości / Yisrael Is Lovesick, reż. Yisrael Rohn Rigler, Izrael, 16 min.
Yisrael urodził się w rodzinie ortodoksów w Jerozolimie. Dorastając, odkrył, że pociągają go zarówno kobiety jak i mężczyźni. Choć jest akceptowany przez najbliższych, nie potrafią oni zrozumieć jego biseksualności. 28-letni Yisrael próbuje tym filmem odpowiedzieć sobie na pytanie, czego właściwie oczekuje od życia.
Tego dnia zapraszamy na spotkania Q&A z twórcami filmów „Marynata” i „Trzeba żyć dalej”.
Na pytania publiczności odpowie Leah Thorn, twórczyni filmu „Marynata”. To poetka słowa mówionego, aktywistka, moderatorka warsztatów i prelegentka. Współpracuje z twórcami filmowymi, a jej zdobywające nagrody filmy pokazywano na międzynarodowych festiwalach o tematyce feministycznej, żydowskiej, ekologicznej i literackiej.
Na pytania o film „Trzeba żyć dalej” odpowie Oleg Yakovlev, 38-latek urodzony i wychowany w Moskwie. Od 2022 roku mieszka w Tel Awiwie, dokąd wyjechał, żeby uniknąć zaangażowania w rosyjską wojnę przeciw Ukrainie. Choć jego bliscy nie ucierpieli w ataku Hamasu, uznał, że powinien nakręcić film o ofiarach 7 października 2023, żeby pogłębić więź z Izraelem. Jako nie-Żyd i świeży obywatel chlubi się bezstronnością połączoną z empatią, co stanowi kombinację ważną dla każdego dokumentalisty.
Festiwal stanowi przegląd najnowszych międzynarodowych produkcji o szeroko rozumianej tematyce żydowskiej prezentowanych i nagradzanych na największych festiwalach filmowych jak: Berlinale, Cannes, Wenecja, Karlowe Wary, Sundance, Toronto, IDFA, Krakow FF, Nowe Horyzonty, UK JFF, Jerusalem IFF, San Francisco JFF, New York JFF, Los Angeles JFF, Berlin-Brandenburg JFF.
Festiwal KAMERA DAWIDA (WJFF) – obok retrospektyw i stałych sekcji tematycznych – to również konkurs filmów fabularnych i dokumentalnych, krótko- i pełnometrażowych. Filmy kwalifikowane do konkursu głównego to produkcje uznanych twórców, a także debiuty młodych filmowców z Polski i całego świata. Międzynarodowe Jury ocenia filmy w 4 kategoriach:
Najlepszy film festiwalu – Grand Prix
Najlepsza Pełnometrażowa Fabuła
Najlepszy Pełnometrażowy Dokument
Najlepsza Krótkometrażowa Fabuła lub Dokument
Werdykt Jury prezentowany jest podczas Gali Zamknięcia festiwalu.
Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy jest partnerem festiwalu. Na pokazy festiwalowe w CKF wstęp wolny, obowiązują wejściówki.
Wydarzenie jest współfinansowane przez Polski Instytut Sztuki Filmowej