Wielkość A A A
Kontrast A A

Aktualności

zobacz więcej
zobacz więcej
zobacz więcej
95. URODZINY ANDRZEJA WAJDY
06-03-2021
|

95. URODZINY ANDRZEJA WAJDY

6 marca Andrzej Wajda obchodziłby 95. urodziny. Rok 2021 jest dla Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy rokiem jubileuszu – 95. rocznicy urodzin naszego patrona, honorowego obywatela miasta Warszawy.

Mimo, że od ponad czterech lat nie ma go z nami, doświadczamy codziennie inspiracji jego twórczością, pracowitością i postawą obywatelską, a nade wszystko, ciekawością świata i dążeniem do prawdy i wolności. Jak co roku, 6 marca, wspominamy Andrzeja Wajdę ukazując coraz młodszym odbiorcom jego artystyczną i intelektualną spuściznę. Tworzenie i rozwijanie CKF w każdym z jego obszarów, jest wyrazem uznania dla spuścizny po Reżyserze. W grudniu zeszłego roku CKF sfinalizowało umowę najmu żoliborskiego „Kina Tęcza”, także z myślą o tym, żeby po jego rewitalizacji rozwinąć działalność programową w dzielnicy, w której Andrzej Wajda żył i tworzył.

Nie tylko w roku jubileuszowym, ale na co dzień, misja programowa CKF, zgodnie ze swoim statutem odnosi się do patrona Andrzeja Wajdy, najwybitniejszego polskiego reżysera filmowego, współtwórcy Szkoły Polskiej, autora przełomowych arcydzieł sztuki filmowej, nauczyciela i mentora wielu pokoleń polskich filmowców, twórcy oddanego idei demokracji. Działające w Warszawie od końca 2018 roku Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy kształtowane jest jako nowoczesna instytucja, której celem jest szerzenie kultury filmowej i kształtowanie świadomego widza. Kluczowy element działalności Centrum to szeroko rozumiana edukacja filmowa, edukacja widzów, ułatwianie zrozumienia i poruszania się we współczesnym świecie coraz bardziej zdominowanym przez ruchome obrazy oraz kulturę cyfrową.

Instytucja, która powstała jako hołd dla Mistrza i miejsce, w którym jego twórczość i myśl będą mogły pozostać żywe i obecne, przez cały rok 2021 organizować będzie wydarzenia przypominające dorobek reżysera - debaty, podcasty, seanse filmowe. Już ponad miesiąc przed jubileuszową datą - 1 lutego - otworzyliśmy plenerową wystawę werków do filmów Wajdy autorstwa Renaty Pajchel pod tytułem „WERKI. WAJDA. Renata Pajchel”. Ekspozycja z Galerii Plenerowej Łazienek Królewskich dobiegła końca, jednakże w związku z częściowym odmrożeniem ograniczeń pandemicznych, CKF zaprasza odbiorców w każdy weekend marca (od godz. 10:00 – 16:00) do swojej siedziby w Alejach Ujazdowskich, gdzie można podziwiać jej multimedialną odsłonę.

W dniu otwartych drzwi w siedzibie CKF,  zarówno 6. marca, w dniu urodzin Wajdy, jak i w każdy weekend marca, będzie można także podziwiać dzieło „Sgraffito – Wszystko na sprzedaż”.  Ponieważ chcieliśmy, by dekoracja ta stanowiła sama w sobie dzieło sztuki malarskiej, tak bliskiej reżyserowi, zdecydowaliśmy o wykonaniu ilustracji ściennej w technice sgrafitto. Pracę tę powierzyliśmy artyście, specjalizującemu się w tej technice, Marcinowi Bogusławskiemu. Inspiracją stały się robocze szkice Andrzeja Wajdy. W pracy wykorzystano szkic twórcy do filmu „Wszystko na sprzedaż” (nr katalogowy 73/05), pochodzący z cyfrowych zbiorów Archiwum Andrzeja Wajdy, prowadzonego przez Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha. Przy tej okazji zachęcamy do odwiedzania muzeum Manggha, jak również zapoznania się, na stronach internetowych muzeum, z niesamowitym archiwum Mistrza, którego coraz obszerniejsze fragmenty są digitalizowane i udostępniane szerokiej publiczności.

W dwóch marcowych podcastach produkowanego przez CKF Nowego Tygodnika Kulturalnego również będziemy zastanawiać się, z okazji okrągłego jubileuszu: Czy w polskim środowisku filmowym jest ktoś, kto czuje widownię jak Wajda? O jakiej Polsce chciałby zrobić dziś film? Co udało się  do tej pory zrealizować z zapisu testamentu artystycznego Andrzeja Wajdy? Czy dojdzie do powstania wystawy stałej w Krakowie? Na jakim etapie są prace Tadeusza Lubelskiego nad opracowaniem ponad 500 notesów reżysera przechowywanych w jego archiwum i kiedy mogą się takiej publikacji spodziewać czytelnicy? Gościem specjalnym podcastu emitowanego 12 marca będzie Krystyna Zachwatowicz-Wajda.

We współpracy z FINA i TR Warszawa planujemy debatę o języku audiowizualnym Teatrów Telewizji Andrzeja Wajdy, w kontekście cyfryzacji spektakli teatralnych, ich nowego życia w trybie online oraz dążenia do nowej formuły audiowizualnej na styku teatru, kina i multimediów, której poszukują współcześni twórcy teatralni. Temat ten jest dla nas szczególnie istotny w kontekście obserwowanej w tym roku globalnej cyfryzacji kultury w czasie pandemii, której CKF jest jednym z prekursorów na gruncie warszawskim. Debata odbędzie się na żywo w Internecie w drugiej połowie kwietnia.

Z okazji jubileuszu uruchomiliśmy na naszej stronie zakładkę „Wajda Online”, w której znaleźć można informacje o bieżących wydarzeniach związanych z okrągłą rocznicą urodzin Andrzeja Wajdy, jak również archiwalne, wyprodukowane przez nas w ciągu ostatnich dwóch lat materiały dotyczące artysty i jego dorobku, wśród których znajdzie się, między innymi, cykl podcastów „Rozmowy o patronie” Joanny Sławińskiej – wywiadów z aktorami oraz współpracownikami Andrzeja Wajdy, a także materiały filmowe z dyskusji i debat, które do tej pory odbyły w CKF. Michał Oleszczyk natomiast przygotowuje zaś specjalny odcinek swego podcastu „Spoilermaster” poświęcony filmowi „Dyrygent”.

Cieszymy się także, że eksplorowanie twórczości Wajdy nieustannie inspiruje innych. Zachęcamy widzów do uczestnictwa w szeregu wydarzeń realizowanych w marcu przez zaprzyjaźnione instytucje, media i partnerów CKF. Oto jak inni planują uczczenie jubileuszu urodzin naszego Patrona:

Platforma playkrakow.pl z okazji jubileuszu przygotowała dla swych widzów materiały: „Scoring4Wajda” – rejestrację koncertu z muzyką do filmów
i spektakli Andrzeja Wajdy, koncert odbył się 28 maja 2015 roku podczas 8. Festiwalu Muzyki Filmowej w Krakowie; film „Idea jest najważniejsza – architektoniczne pasje Andrzeja Wajdy” w reżyserii Krzysztofa Ingardena oraz koncert „Wajda. Fascynacje” przygotowany w tym roku przez Miasto Kraków we współpracy z Muzeum Manggha i Orkiestrą Sinfonietta Cracovia.

Szkoła Wajdy wspólnie z Polnisches Institut Wien i Stadtkino Wien zaprasza 9 marca na rozmowę online z Wojciechem Marczewskim i Agnieszką Smoczyńską, poświęconą twórczości Andrzeja Wajdy i jego wpływowi na kolejne pokolenia filmowców. Rozmowa odbędzie się w języku angielskim na kanale YouTube Instytutu Polskiego w Wiedniu.

W warszawskim kinie Iluzjon, w sobotę, 6 marca o 16:00 odbędzie się specjalny pokaz filmu „Ziemia Obiecana”.

W zaś wśród propozycji telewizyjnych w dzień urodzin Andrzeja Wajdy, znajdziemy dwa filmy dokumentalne: „Andrzej Wajda. Moje inspiracje”- obraz poświęcony inspiracjom malarskim w twórczości reżysera, oraz dokument „Andrzej Wajda. Róbmy zdjęcie”, będący zapisem pracy artysty na planie „Katynia”. Obie pozycje nada 6 marca kanał TVN Fabuła.

Również 6 marca o 16:00 na antenie TV Polonia w programie kulturalni.pl, będzie można wysłuchać rozmowy z dyrektorką CKF Joanną Rożen-Wojciechowską na temat Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy.

Zapraszamy wszystkich do włączenia się w jubileuszowy rok CKF poświęcony Andrzejowi Wajdzie.

---

Wajda Online: https://www.ckf.waw.pl/wajda-online O kolejnych inicjatywach
i planowanych wydarzeniach będziemy informować na naszej stronie internetowej
w zakładce „Wajda Online” oraz w mediach społecznościowych CKF.

Drzwi otwarte w CKF. W każdy weekend marca od 10:00 do 16:00 zapraszamy odwiedzających do siedziby CKF w Alejach Ujazdowskich 20. W programie: wystawa multimedialna „Werki. Wajda. Renata Pajchel” oraz „Sgraffito – Wszystko na sprzedaż”, wstęp wolny. Obowiązuje reżim sanitarny.

wróć do listy