Wielkość A A A
Kontrast A A

SKOK W DOK

zobacz więcej
zobacz więcej
zobacz więcej
MISJA I CEL
17-06-2021
|

SKOK W DOK. Laboratorium Pomysłów Dokumentalnych.


Eksperymentalny program twórczy dla osób z różnym doświadczeniem życiowym i filmowym, w ramach, którego wypracowujemy pomysły na filmy dokumentalne dla dzieci. 
 

Filmy dokumentalne dla dzieci cieszą się dużą popularnością w Niderlandach i krajach skandynawskich, w Polsce wciąż są mało znane i niewiele ich powstaje. Zmieniamy tę sytuację dzięki programowi SKOK w DOK, bo potrzebujemy jak nigdy dotąd medium, które pomoże nam w rozmowie z drugim człowiekiem, w zrozumieniu siebie i szybko zmieniającego świata. Film dokumentalny jest doskonałym do tego narzędziem! I każdy niezależnie od wieku powinien mieć do nich dostęp.

Podczas kilku całodniowych sesji, wraz z tutorami, dorośli uczestnicy pracują nad pomysłami filmów dla dzieci. Traktujemy naszych przyszłych odbiorców poważnie, dlatego nasze dorosłe pomysły konsultujemy z młodymi widzami. Nasi młodzi specjaliści będą też uczyć się podstaw tworzenie dokumentów i krytyczno-filmowej analizy. Program kończy publiczna prezentacja pomysłów (pitching) przed ekspertami w ramach naszego partnerskiego festiwalu Millennium Docs Against Gravity.

 

SKOK 1. Co robimy?
 

# Opracujemy pomysły na filmy dokumentalne dla dzieci opierające się na polskiej rzeczywistości i polskich bohaterach - w formie scenariusza, teasera, prezentacji (pitchingu) przed ekspertami.

# Młodzi ludzi poznają kino dokumentalne poprzez oglądanie, dyskutowanie i tworzenie prostych form dokumentalnych.

# Międzypokoleniowo zamienimy role - dzieci oceniają pomysły dorosłych, są w tym najlepsze!.

# Tworzymy twórczą i eksperymentalną atmosferę, będziemy dzielić się pomysłami i umiejętnościami - inaczej niż w szkole: tutaj błędy i potknięcia są mile widziane, bo z nich można najwięcej wynieść!

 

SKOK 2. Dla kogo?
 

# Dla dorosłych, którzy chcą stworzyć pomysły na filmy dokumentalne dla dzieci.  Zapraszamy filmowców, artystów na początku swojej drogi twórczej lub tych dla których film dokumentalny dla dzieci jest nowym, interesującym obszarem. Czekamy również bardzo na zgłoszenia nauczycieli, edukatorów, animatorów, rodziców, osoby pracujące z dziećmi, wszystkich tych, którzy “czują” film, mają pomysły i chcą popracować twórczo.

# Dla dzieciaków w wieku 10+, które chcą rozpocząć swoją przygodę z filmem dokumentalnym.

 

SKOK 3. Po co możesz to zrobić?
 

# Bo potrzebujemy wartościowych treści dla dzieci i młodych ludzi w Polsce, które opowiadają i analizują znaną i rozpoznawalną dla nich rzeczywistość.

# Bo praca z filmem dokumentalny otwiera na drugiego człowieka.

# Bo każdy z nas jest twórczy, z szkołą czy bez szkoły artystycznej.

# Bo warto poznawać nowe obszary i eksperymentować niezależnie od wieku.

# Bo jesteś ekspertem od swojego świata i możesz próbować o nim opowiedzieć.

 

Przykłady filmów dokumentalnych dla dzieci:
 

WYSŁUCHAJ, Listen, reż. Astrid Bussink/Niderlandy/2017/15 min.

trailer: https://vimeo.com/242718599 
 

Życie może czasami wydawać się przytłaczające, szczególnie gdy dorastasz. I nie zawsze jest łatwo porozmawiać z rodzicami lub przyjaciółmi o swoich problemach. W Holandii funkcjonuje tzw. Dziecięca Linia Pomocy, do której można zadzwonić i opowiedzieć o swoich problemach. 

 

GIOVANNI I JEGO WODNY BALET, Giovanni and the Water Ballet, reż. Astrid Bussink, Holandia 2014, 17 min

trailer: https://www.youtube.com/watch?v=G-0Gwvj48Oc 


Dziesięcioletni Giovanni jest jedynym chłopcem w świecie pełnym strojów kąpielowych, zatyczek do nosa, brokatowych kosmetyków i plotkujących dziewczyn. Od czterech lat jego marzeniem jest zostanie pierwszym chłopcem, który weźmie udział w duńskich zawodach w pływaniu synchronicznym. Nie doskwiera mu to, że w szkole się z niego śmieją, bo czuje, ze przynajmniej robi to, co kocha. 

 

LATAJĄCA ANNE, Flying Anne, reż. Catherina Van Campen, Holandia 2010, 21 min

trailer: https://www.youtube.com/watch?v=wz2XjoHzJok 


Tytułowa Anne ma tiki spowodowane wrodzoną chorobą mózgu, zespołem Tourette’a. Choroba każe Anne robić różne rzeczy, na które wcale nie ma ochoty. Jeden z tików polega na tym, że mimo woli wszystko liże, nawet najbardziej okropne rzeczy. Mimo to stara się prowadzić życie typowej 11-latki: pierwsza miłość, kłótnie z siostrą. Boi się tylko, że koledzy w szkole nie zrozumieją jej choroby. 

Nagrody m.in : 

2011 Hot Docs Toronto oraz  Międzynarodowy festiwal  Visions du Réel in Nyon - najlepszy film dokumentalny krótkometrażowy; 
IDFA Amsterdam Kids&Docs - najlepszy film dokumentalny dla dzieci

wróć do listy