Filmy dokumentalne dla dzieci cieszą się dużą popularnością w Niderlandach i krajach skandynawskich, w Polsce wciąż są mało znane i niewiele ich powstaje. Zmieniamy tę sytuację dzięki programowi SKOK w DOK, bo potrzebujemy jak nigdy dotąd medium, które pomoże nam w rozmowie z drugim człowiekiem, w zrozumieniu siebie i szybko zmieniającego się świata. Film dokumentalny jest doskonałym do tego narzędziem! I każdy niezależnie od wieku powinien mieć do nich dostęp.
Podczas kilkunastu całodniowych sesji, wraz z tutorami, dorośli uczestnicy pracują nad pomysłami filmów dla młodej widowni. Traktujemy naszych przyszłych odbiorców poważnie, dlatego nasze dorosłe pomysły konsultujemy z młodymi widzami i widzkami. Nasi młodzi eksperci uczą się podstaw tworzenie dokumentów i krytyczno-filmowej analizy. Program kończy publiczna prezentacja pomysłów (pitching) przed międzynarodowymi ekspertami w ramach Forum Filmu Dokumentalnego Dla Młodej Widowni podczas naszego partnerskiego festiwalu Millennium Docs Against Gravity.
⇒ Opracujemy pomysły na filmy dokumentalne dla młodych widzów opierające się na polskiej rzeczywistości i polskich bohaterach - w formie treatmentu, teasera, prezentacji (pitchingu) przed ekspertami.
⇒ Młodzi ludzi poznają kino dokumentalne poprzez oglądanie, dyskutowanie, analizę i tworzenie form dokumentalnych.
⇒ Międzypokoleniowo zamienimy role – młodzi oceniają pomysły dorosłych, są w tym najlepsze!
⇒ Tworzymy twórczą i eksperymentalną atmosferę, dzielimy się pomysłami i umiejętnościami - inaczej niż w szkole: tutaj błędy i potknięcia są mile widziane, bo z nich można najwięcej wynieść!
⇒ Dla dorosłych, którzy chcą stworzyć pomysły na filmy dokumentalne dla młodej widowni. Zapraszamy filmowców, artystów na początku swojej drogi twórczej lub tych dla których film dokumentalny dla młodych jest nowym, interesującym obszarem. Czekamy również bardzo na nauczycieli, edukatorów, animatorów, rodziców, osoby pracujące z dziećmi, wszystkich tych, którzy “czują” film, mają pomysły i chcą popracować twórczo.
⇒ Dla młodych ekspertów w wieku 12-16 lat, którzy chcą rozpocząć swoją przygodę z filmem dokumentalnym.
⇒ Bo potrzebujemy wartościowych treści dla dzieci i młodych ludzi w Polsce, które opowiadają i analizują znaną i rozpoznawalną dla nich rzeczywistość.
⇒ Bo praca z filmem dokumentalny otwiera na drugiego człowieka.
⇒ Bo każdy z nas jest twórczy, ze szkołą czy bez szkoły artystycznej.
⇒ Bo warto poznawać nowe obszary i eksperymentować niezależnie od wieku.
⇒ Bo jesteś ekspertem od swojego świata i możesz próbować o nim opowiedzieć.
Życie może czasami wydawać się przytłaczające, szczególnie gdy dorastasz. I nie zawsze jest łatwo porozmawiać z rodzicami lub przyjaciółmi o swoich problemach. W Holandii funkcjonuje tzw. Dziecięca Linia Pomocy, do której można zadzwonić i opowiedzieć o swoich problemach.
Dziesięcioletni Giovanni jest jedynym chłopcem w świecie pełnym strojów kąpielowych, zatyczek do nosa, brokatowych kosmetyków i plotkujących dziewczyn. Od czterech lat jego marzeniem jest zostanie pierwszym chłopcem, który weźmie udział w duńskich zawodach w pływaniu synchronicznym. Nie doskwiera mu to, że w szkole się z niego śmieją, bo czuje, ze przynajmniej robi to, co kocha.
Tytułowa Anne ma tiki spowodowane wrodzoną chorobą mózgu, zespołem Tourette’a. Choroba każe Anne robić różne rzeczy, na które wcale nie ma ochoty. Jeden z tików polega na tym, że mimo woli wszystko liże, nawet najbardziej okropne rzeczy. Mimo to stara się prowadzić życie typowej 11-latki: pierwsza miłość, kłótnie z siostrą. Boi się tylko, że koledzy w szkole nie zrozumieją jej choroby.
Nagrody m.in: 2011 Hot Docs Toronto oraz Międzynarodowy festiwal Visions du Réel in Nyon - najlepszy film dokumentalny krótkometrażowy;
IDFA Amsterdam Kids&Docs - najlepszy film dokumentalny dla dzieci