Wielkość A A A
Kontrast A A

Sounds Of Silents

zobacz więcej
zobacz więcej
zobacz więcej
Sounds Of Silents - idea
11-08-2023
|

 

W dniach 15–17 września w kinie Muranów i Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy odbędą się dedykowane pamięci Anny Sienkiewicz-Rogowskiej Warszawskie Dni Filmu Niemego.

 

SOUNDS OF SILENTS to niecodzienne połączenie klasyki kina niemego: odrestaurowanych filmów pełno- i krótkometrażowych, w tym ręcznie barwionych, z wykonywanymi na żywo unikatowymi aranżacjami współczesnych gwiazd sceny muzycznej z Polski i Ukrainy: Marcina Maseckiego, Jerzego Rogiewicza, Julka Płoskiego, Zoi Michailovej aka Facheroia oraz Baascha. Projekcje poprzedzą wprowadzenia filmoznawcze.

Uzupełnieniem seansów z muzyką na żywo będą warsztaty kreatywne dla dzieci i młodzieży oraz debata poświęcona roli menedżerów kultury.

Oryginalne połączenia niemych filmów z nowoczesnymi brzmieniami stanowią atrakcyjny program zarówno dla miłośniczek i miłośników kina, jak i fanek i fanów muzyki. Cenimy różnorodność. Splatamy gatunki – dramat, slapstick, formy eksperymentalne. Filmy wybitnych twórców stawiamy obok dzieł anonimowych. Dźwięki będą meandrować między jazzem a muzyką elektroniczną. Dzieci zaprosimy do kreatywnej zabawy edukacyjnej, a dorosłych do rozmowy o odpowiedzialności w sektorze kultury. W sprzecznościach widzimy odbicie rzeczywistości i pole do dialogu oraz tworzenia nowych wartości.

W programie filmowym znalazły się m.in.: arcydzieło „Ziemia” Ołeksandra Dowżenki, pierwsza dokumentalna symfonia miejska „Berlin. Symfonia wielkiego miasta” Waltera Ruttmanna, ostatni niemy film René Claira „Dwóch nieśmiałych”, zestaw najstarszych krótkometrażowych filmów z bohaterkami w rolach głównych – „Pierwsze wredne baby kina”, a także rzadko pokazywana czechosłowacka komedia „Kochanki starego przestępcy” Svatopluka Innemanna. Filmy będą wyświetlane z napisami polskimi i angielskimi.

Seanse będą niepowtarzalną okazją do wysłuchania oryginalnych aranżacji i improwizacji w wykonaniu muzyków z Polski i Ukrainy. Zagrają: Marcin Masecki, Jerzy Rogiewicz, Julek Płoski, Zoi Michailova aka Facheroia oraz Baasch.  

Rozrywkę łączymy z edukacją i potrzebą dialogu branżowego. Dzieci i młodzież zapraszamy na warsztaty, a przedstawicieli branży na otwartą dyskusję podczas debaty poświęconej roli i znaczeniu menedżerów kultury. 

Wydarzenie dedykujemy pamięci Anny Sienkiewicz-Rogowskiej, zasłużonej dla Warszawy i szkół w całym kraju animatorki kultury, która kochała nieme kino, wierzyła w edukację oraz inkluzywność, i z którą miałyśmy i mieliśmy szczęście pracować.

 

Organizatorzy: Fundacja Ex Anima, Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy, Siostry Archeo

Współfinansowanie: Miasto Stołeczne Warszawa, Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej, Dekada S.A.

Partnerzy: Kino Muranów, Czeskie Centrum

Partnerzy programowi: Deutsche Kinemathek (Berlin), EYE Filmmuseum (Amsterdam), La Cinémathèque française (Paryż), San Francisco Silent Film Festival, Národní filmový archiv (Praga), Det Danske Filminstitut (Kopenhaga), Dovzhenko Centre (Kijów) 

Patronaty medialne: ARTE, SpoilerMaster – Podcast do słuchania po seansie, TOK FM 

Oprawa graficzna: Ola Kot

 

Wydarzenie SOUNDS OF SILENTS. Warszawskie Dni Filmu Niemego jest współfinansowane przez miasto stołeczne Warszawę i Fundację Współpracy Polsko-Niemieckiej (Stiftung für deutsch-polnische Zusammenarbeit).

wróć do listy