Wielkość A A A
Kontrast A A

Aktualności

zobacz więcej
zobacz więcej
zobacz więcej
Rewolucje przeprowadza się przez telefon. Krótki film o Tadeuszu Mazowieckim PREMIERA
03-09-2021
|

Jest jeszcze dużo do zrobienia

Premiera filmu krótkometrażowego „Rewolucje przeprowadza się przez telefon. Krótki film o Tadeuszu Mazowieckim” oraz debata o współczesnych formach obywatelskości.

Premiera filmu krótkometrażowego o Tadeuszu Mazowieckim „Rewolucje przeprowadza się przez telefon” w reżyserii Małgorzaty Świderskiej odbędzie się podczas festiwalu Millennium Docs Against Gravity w barze Studio, który mieści się w Pałacu Kultury i Nauki. Spotkamy się z reżyserką filmu oraz porozmawiamy o współczesnych formach zaangażowania społecznego i obywatelskiego. Tadeusz Mazowiecki, jako ikona walki o wolność, będzie punktem wyjścia do debaty na temat form i strategii zaangażowania obecnie.

Film „Rewolucje przeprowadza się przez telefon” powstał na bazie archiwalnych nagrań z lat 80-tych, pochodzących z różnych okresów życia Tadeusza Mazowieckiego. Kontrapunktem do tej opowieści są dynamiczne animacje i alternatywna muzyka. Reżyserka, Małgorzata Świderska, postanowiła w odbrązawiający i popkulturowy sposób przedstawić postać Mazowieckiego i ogromną zmianę społeczną i polityczną, którą przyniosły porozumienia Okrągłego Stołu skutkujące zakończeniem PRL. Tadeusz Mazowiecki, pierwszy premier wolnej Polski, zabiera nas w podróż przez kolejne etapy transformacji ustrojowej. Zastanawia się, słucha i ostro negocjuje. Czy ma świadomość, że stoi na czele rewolucji? Czego możemy się od niego nauczyć dzisiaj? Jakie wartości i ideały przyświecały tej przemianie?

Film „Rewolucje przeprowadza się przez telefon” został  wyprodukowany  przez Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy na zlecenie Urzędu m.st. Warszawy. Za postprodukcję obrazu, składającego się z materiałów archiwalnych odpowiedzialna była firma Fixafilm, która ma w swoim dorobku ponad 220 zrekonstruowanych i zremasterowanych tytułów klasyki kina.

Małgorzata Świderska

Reżyserka filmowa i telewizyjna, autorka filmów dokumentalnych, realizacji spektakli operowych, trailerów filmowych i filmów reklamowych. Doktorantka i wykładowczyni łódzkiej szkoły filmowej, tutorka międzynarodowego programu rozwoju filmów dokumentalnych Doc Lab Poland. Autorka filmu dokumentalnego “Poużywajmy sobie. Historia polskiego wzornictwa”, nagradzanego i pokazywanego na kilkudziesięciu festiwalach designu, w Polsce i na świecie. Współzałożycielka organizacji Kobiety Filmu zrzeszającej polskie filmowczynie. Szefowa platformy VOD Warszawa uruchomionej 1 września 2021 przez Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy.

Wydarzenie towarzyszy Nagrodzie Prezydenta m.st. Warszawy dla osób młodych działających na rzecz społeczeństwa obywatelskiego im. Tadeusza Mazowieckiego. Nagroda dedykowana jest zaangażowanym, pełnym pasji i wchodzącym w dorosłość obywatelkom i obywatelom. Jej celem jest uhonorowanie młodych ludzi nagrodą imienia człowieka, który zawsze czuł odpowiedzialność – za kraj, świat i ludzi, zwłaszcza tych potrzebujących wsparcia. Tadeusz Mazowiecki doceniał energię, entuzjazm i pomysły młodych ludzi. Przyznając nagrodę, pomysłodawcy chcą podkreślić znaczenie głosu młodego pokolenia i efektów włączenia go we wspólną przestrzeń działania, jaką jest miasto.

Młodzieżowe Strajki Klimatyczne, niezależne dziennikarstwo, działania związane z prawami kobiet, lobbing społeczny, wiralowe posty na mediach społecznościowych, outujące się sportsmanki, na zakończonej niedawno olimpiadzie w Tokio. To tylko kilka bieżących tematów zajmujących dzisiaj aktywistki i aktywistów.

Jak działać? Dlaczego działamy? Co sprawia, że nam się chce? Jakie działania skłaniają nas do partycypacji? Czego nauczył nas Tadeusz Mazowiecki? W jakim kierunku powinniśmy podążać obecnie? Jakie zmiany są potrzebne, aby było lepiej? Podczas debaty spróbujemy odpowiedzieć między innymi na te pytania.

PLAN WYDARZENIA:

18.00 – premiera filmu pt. „Rewolucje przeprowadza się przez telefon. Krótki film o Tadeuszu Mazowieckim”

18.15 – spotkanie z twórczynią filmu Małgorzatą Świderską, które poprowadzi Magdalena Juszczyk

18.45 – debata pn. „Jest jeszcze dużo do zrobienia” z udziałem Jakuba Kocjana, Justyny Sucheckiej, Janki Świerżewskiej oraz Kuby Wygnańskiego, którą poprowadzi Agata Szczęśniak

Jest jeszcze dużo do zrobienia, dlatego podczas debaty zastanowimy się, co i jak możemy robić każdego dnia. Jak działać? Dlaczego działamy? Co sprawia, że nam się chce? Jakie działania skłaniają nas do partycypacji? Czego nauczył nas Tadeusz Mazowiecki? W jakim kierunku powinniśmy podążać obecnie? Jakie zmiany są potrzebne, aby było lepiej? Mamy nadzieję, że w międzypokoleniowej debacie doszukamy się wspólnie nowoczesnych i historycznych form zaangażowania.

Debatę poprowadzi:

Agata Szczęśniak

Redaktorka, dziennikarka, pracuje w OKO.Press. Wcześniej w "Gazecie Wyborczej". Współzałożycielka i wieloletnia wicenaczelna "Krytyki Politycznej". Z wykształcenia socjolożka, studiowała też filozofię i stosunki międzynarodowe.

Uczestniczki i uczestnicy debaty:

Jakub Kocjan  

Studiuje prawo na Uniwersytecie Warszawskim oraz Global business, finance and governance w Szkole Głównej Handlowej. Wyróżniony Nagrodą Prezydenta Warszawy dla osób młodych działających na rzecz społeczeństwa obywatelskiego im. Tadeusza Mazowieckiego „za działania prodemokratyczne i antyfaszystowskie, a w szczególności za aktywną obronę niezależności sądownictwa”. Stypendysta Ministra Nauki za znaczące osiągnięcia naukowe w dziedzinie nauk prawnych. Absolwent czteroletniego programu stypendialnego Fundacji im. Prof. Geremka. Odbył praktyki w Zespole ds. Prawa Pracy i Zabezpieczenia Społecznego w Biurze Rzecznika Praw Obywatelskich. Udziela bezpłatnych porad z prawa pracy w Klinice Prawa UW oraz dla związków zawodowych. Współzakładał w 2017 roku Studencki Komitet Antyfaszystowski na UW. W Akcji Demokracji od 2017 roku jako stały wolontariusz przy kampanii sądowej, a od 2018 zawodowo – jako kampanier. Zajmuje się walką o państwo prawa i kampanią w obronie niezależności sądów, a wcześniej także kampanią antyfaszystowską. Odpowiada także za fundraising i analizę danych w kampaniach Akcji. Jest laureatem I edycji Nagrody im. Tadeusza Mazowieckiego.

Justyna Suchecka

Dziennikarka edukacyjna z 13-letnim stażem, od 2019 roku związana z TVN24.pl, autorka książki "Young Power. 30 historii o tym, jak młodzi zmieniają świat", w 2020 roku zdobyła nagrodę Grand Press w kategorii dziennikarstwo specjalistyczne.

Jan Jakub Wygnański

Socjolog, absolwent Uniwersytetu Warszawskiego, stypendysta Uniwersytetu Yale. Działacz opozycji demokratycznej.   W latach 80-tych.  Koordynator niezależnego ruchu samokształceniowego w warszawskich liceach. Sekretarz Henryka Wujca. Uczestnik rozmów Okrągłego Stołu. Jeden z animatorów ruchu organizacji pozarządowych w Polsce od początku lat 90-ych. Współtwórca m.in. Banku Danych o Organizacjach Pozarządowych prowadzonego przez Stowarzyszenie Klon/Jawor oraz Ogólnopolskiej Federacji Organizacji Pozarządowych.  Badacz społeczeństwa obywatelskiego, wolontariatu i filantropii w Polsce. Założyciel i obecnie Prezes Zarządu Fundacji STOCZNIA https://stocznia.org.pl/

Współtwórca Funduszu Obywatelskiego gromadzącego środki na rzecz inicjatyw chroniących ład demokratyczny w Polsce https://www.funduszobywatelski.pl/

Członek Kapituły nagrody im Anody – Rodowicza przyznawanej przez Muzeum Powstania Warszawskiego. Felietonista kwartalnika Więź. Laureat m.in. Nagrody im. Andrzeja Bączkowskiego, Nagrody Totus Tous, Nagrody im. Ks. J. Tischnera, Odznaczony Krzyżami Kawalerskim i Oficerskim Polonia Restituta, Senior Ashoka Fellow.  Żonaty, 3 dzieci. Mieszka w Warszawie

Janka Świerżewska  

Aktywistka społeczna klimatyczna i ekologiczna. Działa głównie w inicjatywie dzikie Karpaty. Inspiruje osoby do działania, starając się łączyć różne walki wiedząc ze jako ostatnie pokolenie chce żyć wspólnie na żywej planecie, z elementarnym bezpieczeństwem i równością. Jest edukatorką i studiuje Etnologię i Antropologię Kulturową.

wróć do listy