W czwartek 28 listopada w Studiu U20 w Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy odbył się inauguracyjny pokaz produkcji w ramach projektu TEATROTEKA, realizowanego przez Wytwórnię Filmów Dokumentalnych i Fabularnych. Przed nami kolejne pokazy i spotkania z gośćmi, realizowane w ramach cyklu, którego partnerem jest CKF.
„O doglądaniu draceny” to groteskowy obraz społeczności niewielkiego miasteczka – Skuczna. W tej opowieści – począwszy od tytułu – nic nie jest jednoznaczne. Początkowo przedstawione wydarzenia i wątki zdają się nie przystawać do siebie, nie łączą się w jedną, spójną historię. Fabuła jest zagmatwana, wszystko opiera się na podtekstach i niedomówieniach. Aura tajemnicy unosi się nad mieszkańcami Skuczna, a w tle jakiś konflikt z burmistrzem, jakaś afera, jakiś przemysłowiec organizujący charytatywne bale z udziałem maturzystek, jakieś stowarzyszenie udzielające pomocy jakimś ofiarom… Nie bez powodu nasuwa się skojarzenie z „Miasteczkiem Twin Peaks”. Miejscem, w którym poszczególne wątki i historie skupią się w końcu, jak w soczewce, jest miejscowy Salon Wróżb, w którym dwie licencjonowane wróżki, Tamara i Oksana, stawiają wróżby chętnym mieszkańcom Skuczna przez 24 godziny na dobę. Sztuka wyłoniona w konkursie Stowarzyszenia Autorów ZAiKS i WFDiF na utwór dla TEATROTEKI w 2021 roku.
Gościnią wydarzenia będzie reżyserka Dominika Montean-Pańków.
Dwudziestokilkuletni bohaterowie, dziewczyna i chłopak, emigrują z Polski do Niemiec. Podejmują niskopłatną pracę, z czasem ona dostaje się na studia, on traci zajęcie w magazynie i wpada w złe towarzystwo. Dziewczyna lepiej zna język, poznaje nowych znajomych. To budzi w chłopaku zazdrość, zagubienie i frustrację. Coraz częściej upija się, nie wraca na noce do domu, staje się wobec partnerki agresywny. Konflikt narasta, związek rozpada się, wydarzenia prowadzą nieuchronnie do tragicznego finału, w którym on stanie się Sprawcą, a ona Ofiarą. Całą historię poznajemy z perspektywy każdego z bohaterów: oboje, niezależnie od siebie, relacjonują rozpad ich związku, zamieszczając posty, fotki i filmy na Facebooku. Jednocześnie, ich historia staje się treścią internetowego streamu, emitowanego „na żywo” programu z gatunku reality show pod nazwą „Taniec z ofiarą”.
► wydarzenie na Facebooku
Projekt Wytwórni Filmów Dokumentalnych i Fabularnych o charakterze artystycznym i edukacyjnym. TEATROTEKA to nowy etap w myśleniu o ekranizacjach teatralnych, tak w kontekście artystycznym, jak i realizacyjnym. Ekranizacje tworzone przez młodych, często debiutujących twórców, przy wsparciu technologii i infrastruktury filmowej, pozwalają na realizację ciekawych, nowatorskich utworów. Projektowi od samego początku przyświeca również cel jego szerokiej dystrybucji i dostępności. Ideą projektu jest wykorzystanie potencjału technologii filmowej do ekranizacji najbardziej wartościowych osiągnięć „młodej” polskiej dramaturgii teatralnej. Sztuki współczesne, to teksty napisane często w formie „postdramatycznej”, odmienne w swej stylistyce i konwencji od klasycznego dramatu.
TEATROTEKA to również przestrzeń dla reżyserów młodego i średniego pokolenia, którzy pomimo znaczącego niekiedy dorobku teatralnego i wykształcenia w tym kierunku, nie mieli dotąd możliwości stworzenia własnego i oryginalnego dzieła audiowizualnego. Projekt, realizowany z udziałem specjalistów planu filmowego skupionych wokół WFDiF, ma im to umożliwić.
Ekranizacje Teatroteki odnoszą sukcesy na międzynarodowych festiwalach, m.in. na Międzynarodowym Festiwalu WORLDFEST w Houston, gdzie w ciągu ostatnich trzech lat produkcje TEATROTEKI zdobyły zagrody Gold, Silver i Platinum Remi. Wielkim sukcesem świadczącym o zupełnie nowej jakości jaką Teatroteka wnosi we współczesne ekranizacje teatralne jest nagroda Grand Prix Festiwalu Dwa Teatry 2015.
Od 2017 roku odbywa się dedykowany festiwal Teatroteka FEST, który przedstawia spektakle TEATROTEKI szerokiej widowni i nagradza ich twórców. A od roku 2023 Teatroteki pokazywane są na festiwalu Młodzi i Film w Koszalinie, gdzie biorą udział w jednym z konkursów. W latach 2018 oraz 2021 teksty do produkcji TEATROTEK zostały wyłonione w konkursie organizowany przez Stowarzyszenie Autorów ZAiKS oraz Wytwórnię Filmów Dokumentalnych i Fabularnych.
Do roku 2024 w ramach projektu TEATROTEKA powstało ► ponad 80 oryginalnych realizacji.