Wielkość A A A
Kontrast A A

Aktualności

zobacz więcej
zobacz więcej
zobacz więcej
Festiwale Filmowe i premiery teatralne na VOD Warszawa!
22-10-2021
|

Pierwszy festiwal filmowy i dziewięć premier teatralnych czyli jesień na VOD Warszawa.

Jeden z najważniejszych, warszawskich festiwali teatralnych Ciało/Umysł, premierowo zaprezentuje podcasty i filmy z tegorocznej 20 edycji. Do platformy dołączył Teatr Nowy m.in. ze spektaklem „Sonata Widm” reż. Marcusa Öhrna, który jest jednym z najbardziej interesujących reżyserów w Europie. W piątek premierę online będzie miała „(Maska)rada Gminy”, spektakl wyprodukowany przez Teatr Młyn, gdzie w obsadzie zobaczymy między innymi Jarosława Boberka.

Listopad zapowiada się pod hasłem festiwali filmowych. Pierwszym z nich będzie festiwal CINEMAFORUM, który na początku listopada pokaże online debaty i spotkania masterclass z dziedziny branży filmowej. Festiwal 5 Smaków oraz Warsaw Jewish Film Festival Kamera Dawida to kolejne jesienne festiwale, na które zapraszamy już dziś.

Jesienny sezon kulturalny na platformie VOD zapowiada się bardzo różnorodnie i ciekawie. Jest to doskonałe, cyfrowe odzwierciedlenie tego, co dzieje się w warszawskich instytucjach i organizacjach pozarządowych.

Październik i początek listopada to kilka ważnych premier teatralnych oraz pierwszy festiwal filmowy – CINEMAFORUM, 20. Międzynarodowe Forum Filmów Krótkometrażowych, który w dniach 3 - 7.11.2021, zagości na VOD.Warszawa.

MUZYKA

W poniedziałek 25.10.2021, o godz. 19:30 zapraszamy na dwa koncerty w formule live stream, które będą transmitowane prosto ze studia Polskiego Radia im. Władysława Szpilmana.

Michał Górczyński, koncert pt. „Hymn o Nieszczęsnym Rozbitku"

Michał Górczyński, absolwent warszawskiej Akademii Muzycznej w klasie klarnetu, to jednen z najciekawszych improwizatorów i eksperymentatorów muzycznych w naszym kraju. Kilka lat temu zapoczątkował intrygujący projekt "muzyka do języków", gdzie różne kulturowo tradycje poetyckie doznają magicznego wręcz połączenia z jego autorską muzyką.Do udziału w "Hymnie o nieszczęsnym rozbitku" Górczyński zaprosił nietuzinkowych przedstawicieli sceny muzyki improwizowanej: doskonałego perkusistę Pawła Szpurę i wybitnego kontrabasistę Jacka Mazurkiewicza. Skład uzupełnia postać wyjątkowa, syryjski śpiewak i perkusjonalista Adeb Chamoun, którego rodzinne korzenie sięgają terenów zamieszkanych przez Jazydów.

Krzysztof Dys, koncert pt. „Trzy Rozmowy”

Wybitny pianista i improwizator Krzysztof Dys wykształcenie muzyczne zdobył w poznańskiej Akademii Muzycznej. W dorobku ma liczne, prestiżowe nagrody na polu muzyki klasycznej i jazzowej oraz pełną sukcesów współpracę z czołowymi postaciami naszej jazzowej sceny. Jego wyjątkową wrażliwość i nietuzinkową osobowość artystyczną, a nawet swego rodzaju osobliwość muzyczną doceniają liczni słuchacze i świat krytyki muzycznej.

TEATR:

Dziś, w piątek 22.10 o 19:00, premierę online będzie miała „(Maska)rada Gminy”, spektakl wyprodukowany przez Teatr Młyn, gdzie w obsadzie zobaczymy Jarosława Boberka, Zuzannę Fijewską-Maleszę, Agatę Kołodziejczyk i Bartosza Mazura. Muzykę do spektaklu stworzył Filip Dreger. Teatr Młyn planuje jeszcze 2 premiery teatralne online. Spektakl „Córka” będzie dostępna od 29.10, a premiera „Niedzielnego popołudnia” jest zaplanowana na 5 listopada.

„(Maska)rada Gminy”, reż. Natlia Fijewska-Zdanowska

W pewnej gminie, w pewnym kraju, pewien Wójt postanawia wyjść naprzeciw społecznym oczekiwaniom. Aby usatysfakcjonować wszystkich mieszkańców zatrudnia dwóch zastępców – konserwatystę Adama i liberałkę Ewę. Ukrytym celem Wójta jest wspieranie społecznych podziałów, dzięki czemu będzie mógł dłużej utrzymać swoje stanowisko. Plan wydaje się idealny. Wójt nie przewidział jednak, że niespodziewanie Adam i Ewa zapałają do siebie zakazanym uczuciem… Nie przewidział także, że on sam ulegnie urokowi pokornej asystentki Wiesi Znikłej, która niczym cień ogarnia urzędowe problemy… (MASKA)RADA GMINY to artystyczny bunt przeciwko podziałom, a przede wszystkim zabawna, ostra satyra na współczesną rzeczywistość. Spektakl zadaje pytania o to, co kryje się za wygłaszanymi światopoglądami, oraz, jak to się stało, że pozwoliliśmy na tak silną polaryzację naszego społeczeństwa.

W dzień zaduszny 1.11 premierę będzie miał wyjątkowy spektakl „Sonata Widm”, reż. Marcus Ohrn.

Sonata widm Augusta Strindberga to pierwszy zrealizowany przez Öhrna tekst dramatyczny. Jesteśmy świadkami widowiska grozy, w którym Öhrn włamuje się do tekstu Strindberga, docierając tą metodą do jego najgłębszych struktur i znaczeń.

Tytułowe widma to my sami, nasze prawdziwe ja. Öhrn jest przekonany, że dziś odcięliśmy się od wszystkiego, co psuje nasz wizerunek. Jesteśmy bardzo fit, mówimy tylko to, co poprawne, ale w ciemności zachowujemy się zupełnie inaczej. Żyjemy w złudzeniu, że jesteśmy dobrzy, ale nie jesteśmy. Punkowy Strindberg czy po prostu punkowy teatr Öhrna to doświadczenie, które na zawsze odmienia poglądy na teatr i jego subwersywną moc. Öhrn wykopuje Strindberga z grobu i każe mu wampiryzować nasz święty, moralny spokój.
Markus Öhrn to jeden z najbardziej interesujących reżyserów europejskich, odważnie proponujący własną teatralną poetykę wywiedzioną ze sztuki wideo. Jego trylogia: Contes d'amour, We Love Africa and Africa Loves Us oraz Bis zum Tod była prezentowana na najbardziej prestiżowych festiwalach teatralnych w Europie.

Na jesień zostały zaplanowane również premiery spektakli „Morderstwo (w) Utopii” Grzegorza Laszuka z repertuaru Komuny Warszawa – komedii kryminalnej w klasycznym oświeceniowym stylu ze Slavojem Žižkiem jako czarnym charakterem oraz „LAST: Wacław Niżyński” Dawida Żakowskiego z repertuaru Sztuki Nowej – performatywno-choreograficznej wystawy realizowanej przez międzynarodową grupę artystów łączących różne dziedziny sztuki.

FILMY I FESTIWALE FILMOWE:

We wtorek 26.10 o godzinie 16:00 odbędzie się streaming live z ogłoszenia pełnego programu 15. edycji Azjatyckiego Festiwalu Pięć Smaków. W specjalnym studio na żywo, które gościnnie poprowadzą Katarzyna Borowiecka i Adriana Prodeus. Wraz organizatorami opowiedzą o największych hitach festiwalu, ideach stojących za wyborami, i tegorocznymi fascynacjami i tematami.. Tegoroczne studio festiwalowe realizowane jest we współpracy z VOD Warszawa i Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy.

3 listopada startuje 20. Festiwal CINEMAFORUM to Międzynarodowe Forum Filmów Krótkometrażowych. Podobnie jak w ubiegłym roku Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy jest partnerem festiwalu.

W dniach 3 - 7 listopada CINEMAFORUM zaprezentuje online debaty i spotkania masterclass o kluczowych zagadnieniach dotyczących branży filmowej. Jest to pierwszy festiwal filmowy, który zagości na platformie VOD.Warszawa!

Tegoroczna, 19 edycja Festiwalu Filmów o Tematyce Żydowskiej – Kamera Dawida będzie miała swoja odsłone online na platformie dla warszawskiej kultury. Kilkadziesiąt premierowych filmów z całego świata będzie dostępnych dla widzów i widzek bez wychodzenia z domu. Jednym z nich będzie film otwarcia „Neighbours”. Oparty na przeżyciach reżysera Mano Khalila, świetnie zagrany i zrealizowany film, w którym początkowe idylliczne obrazy krainy dzieciństwa w duchu “Amarcord” i “Cinema Paradiso” ustępują miejsca brutalnej rzeczywistości świata dorosłych. Wśród aktorów znaleźli się uchodźcy z obozów w irackim Kurdystanie. „Neighbours” otrzymał nagrodę Film Critics Jury Prize - San Francisco Jewish Film Festival 2021.

Centrum Kultury Filmowej w ramach obchodów Roku Andrzeja Wajdy udostępniło na platformie działa swojego Patrona. Widzowie znajdą wśród nich m.in. „Powidoki” ostatni film Andrzeja Wajdy oraz „Tatarak” z niesamowitą kreacją Krystyny Jandy. Mamy też prawdziwą gratkę dla pasjonatów kina czyli filmy dokumentalne pokazujące teatralne oblicze Andrzeja Wajdy. Film „Aktorzy przyjechali” to zapis happeningu Szekspirowskiego, który odbył się 14 września 2009 roku na Długim Targu w Gdańsku. Na zaproszenie Andrzeja Wajdy na 20 scenach wystąpiło jednocześnie 80 polskich aktorów, którzy przedstawili sceny i monologi Williama Szekspira. „Biesy” po latach to film pokazujący proces powstania spektaklu “Biesy”, który od premiery w 1971 roku był nieprzerwanie grany przez 14 lat na deskach Teatru Starego w Krakowie. W czasach „rozwiniętego socjalizmu” spektakl nie znajdował uznania w oczach władzy i Reżyser nigdy nie uzyskał zgody na chociażby sfilmowanie spektaklu w całości. Zachowały się jedynie fragmenty, które z dumą prezentujemy.

wróć do listy