Wielkość A A A
Kontrast A A

Aktualności

zobacz więcej
zobacz więcej
zobacz więcej
URODZINY VOD WARSZAWA: SERIALE DLA DZIECI
10-09-2022
|

 

We wrześniu mija rok od uruchomienia platformy VOD Warszawa. W związku z tym dwa dostępne na niej seriale dokumentalne dla dzieci od 10 września do 31 października będzie można oglądać za darmo. A to dopiero początek urodzinowych atrakcji! 

Do wszystkich odcinków powstały materiały edukacyjne, które ułatwią nauczycielom przeprowadzenie lekcji z ich wykorzystaniem, a rodzicom – rozmowę z dziećmi po ich obejrzeniu.

„Dzieci z Jedwabnego Szlaku” to dziesięć autentycznych historii dziewczynek i chłopców z odległych krajów leżących wzdłuż dawnej drogi handlowej pomiędzy Chinami a Bliskim Wschodem i Europą – Mongolii, Kirgistanu, Bangladeszu, Indii, Nepalu, Azerbejdżanu, Gruzji, Birmy, Chin i Uzbekistanu. Tym, co łączy ich historie, jest odwaga, z którą dzieci idą za tym, w co wierzą i co czują – nawet w trudnych życiowych sytuacjach, kiedy nie zawsze dostają to, na co zasługują lub o czym marzą. Chociaż bohaterki i bohaterowie poszczególnych odcinków mówią innym językiem i żyją kilka tysięcy kilometrów od Polski, w zupełnie innych warunkach, odmiennym otoczeniu i diametralnie inaczej wygląda ich dzień, są zaskakująco podobni do nas – cieszą ich te same rzeczy, odczuwają podobne obawy, są tak samo przywiązani do rodziny i przyjaciół.

„Sport Kids. Młodzi Sportowcy” to wciągające, pełne zwrotów akcji historie sześciorga dzieci mieszkających w różnych krajach (m.in. w Danii, Japonii i Republice Południowej Afryki), uprawiających różne dyscypliny sportowe i mających własne marzenia do spełnienia. Sport jest tu motorem napędowym narracji, jednak filmy ukazują to, co kryje się pod powierzchnią: problemy związane z dorastaniem i stereotypami, presją ze strony rodziców, poświęcenie, przyjaźń, pierwszą miłość i o wiele więcej. To tematy, z którymi na co dzień stykają się dzieci na całym świecie i problemy, których większość z nas doświadczyła w pewnym momencie swojego życia.

Platforma VOD Warszawa została zaprojektowana z myślą o warszawskich instytucjach kultury i organizacjach pozarządowych, a przede wszystkim – ich publiczności. Jej idea powstała podczas spotkań grupy cyfrowej i jest wynikiem wspólnej pracy wielu osób z warszawskich teatrów, muzeów, fundacji i stowarzyszeń oraz zespołu Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy. Wspólnota instytucji, organizacji pozarządowych i ludzi kultury, bycie razem pod jednym adresem internetowym, współpraca i efekt skali to tylko niektóre hasła, które za nią stoją. Budowę VOD Warszawa sfinansowało m.st. Warszawa.

wróć do listy