Wielkość A A A
Kontrast A A

Aktualności

zobacz więcej
zobacz więcej
zobacz więcej
Za granicą, czyli w Polsce. Dzień Solidarności z Uchodźcami
15-10-2022
|

 

Historie uchodźczyń i uchodźców są do siebie zbliżone – opierają się na determinacji, by wieść godne i bezpieczne życie w miejscu, w którym człowiek spotyka się z szacunkiem, a jego podstawowe prawa są szanowane. Te historie – często najsmutniejsze – znamy z doniesień medialnych, relacji, wywiadów. Ich źródłem może być też film, który dodatkowo jest doskonałym narzędziem rozwijania wrażliwości, empatii i świadomości, dlatego w weekend 15-16 października Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy udostępni za darmo filmy z cyklu „Za granicą, czyli w Polsce” na platformie VOD Warszawa.

Ostatnie wydarzenia na naszych granicach i to, co działo się w kraju, pokazały, że chętniej pomagamy tym, którzy są do nas podobni. Tymczasem naszej pomocy potrzebuje każdy, kto ucieka przed przemocą, represjami czy głodem – bez względu na kolor skóry, wyznanie lub region, z którego pochodzi. Sytuacja polityczna w wielu miejscach na świecie sprawia, że potrzebujemy coraz więcej zwykłej międzyludzkiej solidarności, a coraz mniej nieufności – także w Polsce.

Oglądanie filmów nie rozwiązuje wszystkich problemów, z którymi musimy się mierzyć, ale ułatwia walkę z uprzedzeniami, pozwala zmienić perspektywę, odnaleźć w sobie wrażliwość, na której możemy budować postawę solidarności i która karmi chęć pomagania innym – mówi Joanna Rożen-Wojciechowska, dyrektorka Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy. – Są takie sytuacje, kiedy musimy reagować natychmiast, bo zagrożone jest ludzkie życie i zdrowie. Kiedy zaangażowaliśmy się jako CKF w projekt DOK NA GRANICY realizowany przed dokumentalistów w lasach na polsko-białoruskim pograniczu, kiedy otworzyliśmy Miejsce Spotkań U20 dla uchodźczyń z Ukrainy, kiedy uruchomiliśmy zbiórkę pieniędzy wspólnie z Festiwalem Filmowym Ukraina!, nie było czasu na namysły. Po prostu to zrobiliśmy. Pomagaliśmy tak, jak umieliśmy – podobnie jak wiele innych instytucji, organizacji i zwykłych, pięknych ludzi. Teraz, kiedy mamy chwilę, by się zastanowić, co dalej, wyciągamy jeden wniosek – dalej potrzebujemy silnej solidarności. A tę można budować na zrozumieniu i empatii, które wspaniale się rozwijają zasilane mądrą treścią. Dlatego wracamy do filmu – oglądajmy, pozwólmy sobie na zmianę perspektywy, na poznanie „obcego” i pomagajmy.

Przegląd filmów “Za granicą, czyli w Polsce” opowiadających o kulturze i tradycjach innych państw – obok wystawy Agaty Kubis, tekstu Doroty Borodaj, debaty o dokumentowaniu prawdy i materiałów innych warszawskich instytucji i organizacji – jest dostępny bezpłatnie na platformie VOD Warszawa: https://vod.warszawa.pl

Premierowo na platformie zostaną pokazane dodatkowo dwa filmy:

Otelo płonie, reż. Sara Blecher, RPA 2011

Jest rok 1989, a system apartheidu dogorywa. Południowoafrykańskie służby specjalne usiłują wywołać walki międzyetniczne, które doprowadzą do nieuniknionego rozpadu kraju. Na tle tych wydarzeń historycznych dorastają 16-letni Otelo Buthelezi, jego młodszy brat Ntwe i jego najlepszy przyjaciel Nowy Rok. Po wizycie w domu na plaży, w którym pracuje ich nowy znajomy Modise, zarażają się miłością do surfowania. Wkrótce poznają świat zupełnie nowych przeżyć, oferujący nieznaną dotychczas wolność pośród fal i odcięcie od społecznych realiów kraju.

Beti i Amare, reż. Andy Siege, Ethiopia / Niemcy 2014

W 1936 roku na Etiopię napadają włoskie wojska Mussoliniego, siejąc zniszczenie i stosując bezlitosny terror jako zasadniczą metodę walki. Młoda Etiopka o imieniu Beti, uciekając przed najeźdźcami, znajduje schronienie w odciętej od wojny i świata wiosce, na południowych obrzeżach kraju. Kiedy zbliżają się włoskie wojska, Beti musi poradzić sobie z głodem, pragnieniem, a także seksualnym napastowaniem ze strony lokalnej milicji. Gdy najgorsze wydaje się nieuniknione, z nieba spada meteoryt, a w środku tajemniczy obcy Amare. Czy okaże się ratunkiem czy też złem wcielonym?

wróć do listy