Wielkość A A A
Kontrast A A

Aktualności

zobacz więcej
zobacz więcej
zobacz więcej
LUTY / WYSTAWA NA EKRANIE W STUDIO U20
06-02-2023 19:00
|

Zapraszamy na cotygodniowe spotkania z filmem o sztuce w ramach cyklu WYSTAWA NA EKRANIE.

Spotykamy się w każdy poniedziałek o 19:00 w Studio U20 (Aleje Ujazdowskie 20):

06.02.2023 | godz. 19:00 | pokaz filmu „Frida Kahlo. Ikoniczna artystka”

13.02.2023 | godz. 19:00 | pokaz filmu „Edward Hopper. Amerykańska love story”

20.02.2023 | godz. 19:00 | pokaz filmu „Leonardo. Dzieła wszystkie”

27.02.2023 | godz. 19:00 | pokaz filmu „Osobliwy świat Hieronymusa Boscha”

WYSTAWA NA EKRANIE (Exhibition on Screen) to prezentacja kolekcji najwybitniejszych artystów malarstwa z najważniejszych muzeów na całym świecie. Na dużym ekranie, w znakomitej jakości obrazu HD są pokazane wystawy tematyczne, uchwycone w specjalny, dostosowany do warunków kinowych sposób. Arcydzieła malarstwa, rzeźby i grafiki będzie można oglądać na kinowym ekranie z różnych perspektyw, zaś wędrówce po salach galeryjnych i muzealnych towarzyszą historie dzieł, biografie artystów, wypowiedzi ekspertów analizujących styl i technikę obrazów.

FRIDA KAHLO. IKONICZNA ARTYSTKA

Ten niezwykle angażujący film zabiera nas w podróż przez życie jednej z najbardziej rozpoznawalnych ikon kobiecości – Fridy Kahlo. Zrealizowany został we współpracy z tymi, którzy znali Magdalenę Carmen Fridę Kahlo y Calderón osobiście, studiowali jej sztukę i opiekowali się jej dorobkiem. 

Prezentując kluczowe dzieła i wywiady ze światowej sławy kuratorami, reżyser tego dokumentu kinowego eksploruje wraz z widzami fascynującą symbolikę i motywy obrazów Kahlo. Wykorzystując medium filmowe, by z bliska przyjrzeć się twórczości Kahlo, odkrywa jej prawdziwy geniusz. Ten osobisty i intymny film nie tylko pokazuje bogactwo kolorów na obrazach Kahlo, ale też oferuje uprzywilejowany dostęp do jej prac i źródła jej gorączkowej kreatywności – niezrównanej żądzy życia. Dzieła tej meksykańskiej malarki inspirowane są meksykańską sztuką ludową. Łączą realizm formy z elementami symbolizmu i surrealizmu, zawierają też wątki autobiograficzne. 

HOPPER. AMERYKAŃSKA LOVE STORY

Dzieła Edwarda Hoppera to chyba najbardziej rozpoznawalna i wpływowa sztuka w USA. Jego jednym z najpopularniejszych obrazów olejnych są Nocne marki z 1942 roku, znane także pod pierwotniejszym tytułem: Nocne jastrzębie – a to dlatego, że postać mężczyzny siedzącego przy barze ma nos przypominający dziób tych ptaków. Hopper czerpał z wielkiego Degasa, z niego zaś Mark Rothko, Banksy, Alfred Hitchcock (dom na wzgórzu w Psychozie) czy David Lynch, a nawet twórcy serialu Simpsonowie – wszyscy oni inspirowali się wyjątkowym sposobem, w jaki Hopper uwieczniał amerykańskie życie. 

Kim był ten walczący o sławę młody nowojorski ilustrator? Jaki wpływ na jego późniejszą twórczość miała jego żona Josephine Nivison, która zrezygnowała z obiecującej kariery artystycznej, by zostać jego menedżerką? Hopper początkowo malował plenerowe obrazy w duchu impresjonizmu, a od lat 20. XX wieku dominującym tematem w jego twórczości stało się współczesne miasto amerykańskie i jego mieszkańcy (Dom przy torach kolejowych z 1925 roku, Wczesny niedzielny poranek z roku 1930 czy Biuro w nocy z roku 1940). Przedstawiani przez Hoppera ludzie i rzeczy zdają się istnieć poza realnym czasem i przestrzenią, co nadaje jego obrazom niemal metafizyczny charakter. 

LEONARDO. DZIEŁA WSZYSTKIE

Leonardo da Vinci to bez wątpienia najbardziej znany artysta, teoretyk sztuki, pisarz, architekt i uczony wszech czasów. Jego geniuszowi poświęcono już niezliczone ilości dokumentów, programów telewizyjnych, reportaży i filmów fabularnych. Nadal jednak nie zbadano wystarczająco dokładnie najważniejszego elementu, który składa się na fenomen Leonarda - jego sztuki.

Phil Grabsky już po raz drugi zajmuje się Leonardem. Jego pierwszy film z 2011 roku (inaugurujący cykl "Exhibition on Screen" jego pomysłu) omawiał tylko dzieła artysty z okresu mediolańskiego. Teraz widzowie zobaczą "Monę Lisę", "Ostatnią Wieczerzę", "Damę z łasiczką" i wszystkie inne ocalałe dzieła. Niektóre z nich nigdy przedtem nie były prezentowane szerokiej publiczności. Część została niedawno poddana renowacji.

Film "Leonardo. Dzieła wszystkie" skupia się również na życiu Leonarda, jego wynalazkach, umiejętnościach rzeźbiarskich, militarnym doświadczeniu i talencie do polityki. To dokument, który w pełni przedstawia jego historię. Zdjęcia realizowano na całym świecie, również w Muzeum Narodowym w Krakowie.

OSOBLIWY ŚWIAT HIERONYMUSA BOSCHA

Film powstał podczas niezwykłej wystawy, dzięki której w jednym miejscu, rodzinnym mieście Boscha w Holandii, zgromadzono praktycznie wszystkie jego najważniejsze obrazy i rysunki, rozsiane na co dzień na całym świecie. Tę olbrzymią ekspozycję odwiedziło prawie pół miliona zwiedzających dziwiąc się ekscentrycznym wizjom Boscha.

Film Grabsky’ego zadaje pytanie kim był Hieronymus Bosch? Dlaczego jego dziwne i fantastyczne obrazy stały się tak popularne? Jak twórczość tego niderlandzkiego malarza łączy sztukę średniowieczną i świat renesansowy? Skąd czerpał inspirację, skąd mogły się wziąć jego niekonwencjonalne i ponadczasowe, pełne skomplikowanej symboliki, wizje?

Patronat:

wróć do listy