Wielkość A A A
Kontrast A A

Aktualności

zobacz więcej
zobacz więcej
zobacz więcej
LUTY / KLUB FILMOWY U20. FILMOWI RYZYKANCI
08-02-2023 19:00
|

Zapraszamy na cotygodniowe spotkania KLUBU FILMOWEGO U20. Filmowi ryzykanci, który poprowadzi edukatorka i krytyczka filmowa i popkulturowa Kaja Klimek.

Spotykamy się w każdą środę o 19:00 w Studio U20 (Aleje Ujazdowskie 20)

Filmowi Ryzykanci to dziesięć spotkań, dziesięć filmów i dziesięć oryginalnych wizji filmowych. Ich twórcy to prawdziwi ryzykanci. Działają zgodnie z zasadą: kto nie ryzykuje, ten... nie zrobi nowatorskiego, porywającego, przykuwającego widza do ekranu filmu. To, jak żonglują formą filmową, jak bawią się językiem kina zaskakuje i imponuje, ale bywa, że tumani i przestrasza. Przyda się zatem mały przewodnik w postaci pogadanki przed seansem, która zwróci uwagę na najważniejsze wątki, chwyty filmowe i tematy charakterystyczne dla tych filmowych eksperymentów.

Kaja Klimek - Edukatorka, tłumaczka i krytyczka filmowa i popkulturowa. Nieustannie dyskutuje o filmach i serialach – z widzami, gdy tylko nadarzy się okazja, z twórcami na festiwalach, z innymi krytykami w mediach, ze studentami na Uniwersytetach Warszawskim i SWPS, i co najważniejsze: z dzieciakami i młodzieżą w ramach programów edukacji filmowej. Prowadzi program Seriaale w TVN Fabuła oraz Warsztat Filmowy w Red Carpet TV. W każdy piątek w Dzień Dobry TVN opowiada o filmach. W internecie działa jako Kajutex (YT, FB, IG, TT - jako kajutex.pl).

08.02 – „IO” reż. Jerzy Skolimowski

Główny temat spotkania: Osioł w roli głównej. Odwrócenie postaci bohatera

Zwierzęta na ekranie kojarzą nam się z kinem przyrodniczym albo słodkimi przyjaciółmi z kreskówek. Tutaj jest inaczej: mistrz polskiego kina zmienia perspektywę i szuka formy, by opowiedzieć o życiu bohatera, którym jest wędrujący przez świat osiołek. I nie boi się zapytać, czym stają się w tym ujęciu człowiek i jego świat.

15.02 – „Atak paniki” reż. Paweł Maślona

Główny temat spotkania: scenariusz nielinearny. Konstrukcja, możliwości i wyzwania

Atak paniki -  Ludzkie lęki, panika i stres - oto temat debiutu Pawła Maślona, ale dzięki mistrzowskiemu montażowi Agnieszki Glińskiej to też wrażenie, które narasta w widzu. Bohaterów w sytuacji kryzysowej znajdziemy tu wielu, bo to przykład filmu wielowątkowego, rzadkiego dobra w polskim kinie.

Zwykli ludzie zostają wrzuceni w wir nieoczekiwanych zdarzeń. Przypadek całkowicie odmienia ich życia. Autorka poczytnych kryminałów spotyka się na kolacji ze swoim byłym mężem. Małżeństwo wraca z wakacji w Egipcie. Nie spodziewają się, że w samolocie czeka ich traumatyczna przygoda. Nastolatek pierwszy raz w życiu pali trawkę, a młoda dziewczyna ponosi ogromne ryzyko podczas niezapowiedzianej wizyty koleżanek. Panna młoda zaczyna rodzić na własnym weselu, a z pomocą przychodzi jej psi psycholog. W tym czasie kelner wykorzystuje resztki sił i nadziei, by ocalić planetę!

22.02 – „Wieża. Jasny dzień” reż. Jagoda Szelc

Główny temat spotkania: realizm magiczny w świecie rzeczywistym

Niby to opowieść o rodzinie, która spotyka się z okazji komunii najmłodszej bohaterki, ale jednak medytacja o narodzinach nowego świata. A może jeszcze coś innego? W filmie Jagody Szelc nic nie jest jednoznaczne. Struktura realistycznego dramatu rozpada się na naszych oczach, gdy magia i  suspens rozsadzają ekran.

Patronat:

wróć do listy