Wielkość A A A
Kontrast A A

Aktualności

zobacz więcej
zobacz więcej
zobacz więcej
NAGRODZONE PROJEKTY PROGRAMU SKOK W DOK.
|

Przyznano nagrody dla projektów filmów powstających w ramach programu SKOK W DOK. Laboratorium pomysłów dokumentalnych i 5. Forum Filmu Dokumentalnego dla Młodej Widowni. Nagrody przyznało Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy, które jest organizatorem programu i Forum, oraz partnerzy obu wydarzeń. Laury wręczono podczas cyklu wydarzeń branżowych MDAG Industry, odbywających się w ramach festiwalu filmów dokumentalnych Millennium Docs Against Gravity.

Jury branżowe uhonorowało nagrodami i wyróżnieniami 3 tytuły rozwijane w trakcie programu SKOK W DOK: projekt filmu „Stając się tym mężczyzną” Martyny Nitkowskiej i Weroniki Perłowskiej, „Siedzący w domu” Katarzyny Piórek oraz „Ostatnie Lato” Eleanory Iadkouskayej i Jana Jurczaka.


NAGRODA STOWARZYSZENIA FILMOWCÓW POLSKICH dla najlepszego projektu filmu dokumentalnego dla młodej widowni została przyznana Martynie Nitkowskiej i Weronice Perłowskiej, autorkom projektu „Stając się tym mężczyzną”. W uzasadnieniu jurorskim czytamy: – To projekt, który porusza bardzo ważny, a często pomijany temat – trudności, z jakimi borykają się dorastający chłopcy, poszukiwanie nowych wzorców męskości, unikanie stereotypów i starych, złych schematów. 


Ten sam projekt filmu otrzymał również WYRÓŻNIENIE MILLENNIUM DOCS AGAINS GRAVITY. Jak podkreślali jurorzy i jurorki:
– Reżyserki postanowiły zająć się wchodzącymi w dorosłość chłopcami, grupą rzadko reprezentowaną w polskim dokumencie. Mamy poczucie że ze spotkania wrażliwości reżyserek i młodych bohaterów powstanie portret grupy społecznej, który wymknie się stereotypom i spojrzy głębiej na ich psychikę i warunki, które ich formują.


Eleanora Iadkouskaya, Jan Jurczak otrzymali NAGRODĘ MILLENNIUM DOCS AGAINS GRAVITY za projekt filmu „Ostatnie lato”. – To była szybka i jednogłośna decyzja – czytamy w werdykcie jurorskim. – Postanowiliśmy nagrodzić projekt, który jest na bardzo ważny temat, którego twórcy są blisko bohaterów, który gwarantuje wysoką jakość filmową. Po rozmowie z twórcami wiemy, że film będzie miał dobrą i przemyślaną strukturę. Po prostu już na tym etapie wiemy, że to będzie bardzo dobry film.


NAGRODA FESTIWALU FILMÓW DOKUMENTALNYCH DLA MŁODEJ WIDOWNI LET’S DOC przypadła w udziale Katarzynie Piórek, która pracuje nad projektem „Siedzący w domu”. Uzasadniając werdykt jury podkreślało: – Nagradzamy projekt filmu, który porusza bardzo aktualny temat związany z kondycją psychiczną młodych ludzi, relacjami ze szkołą i systemem, który może być bardzo destrukcyjny. Takie filmy chcemy pokazywać na naszym festiwalu LET'S DOC. Wierzymy bardzo w osobiste zaangażowanie reżyserki, które też pokazała, uczestnicząc w programie developmentowym LET'S DOC, jeżdżąc między Sztokholmem (gdzie film powstaje) a Warszawą.

PROGRAM SKOK W DOK ORAZ FORUM FILMU DOKUMENTALNEGO DLA MŁODEJ WIDOWNI

Dotychczas odbyły się cztery edycje programu developmentowego SKOK W DOK. Część pomysłów, nad którymi pracowano podczas warsztatów, jest już w fazie produkcji (np. „Król Maciuś Pierwszy” Jaśminy Wójcik, „Jest G.” Marka Głuszczaka), a inne miały już swoje premiery: „Dziewczyńskie historie” Agi Borzym, „Pinki” Ewy Martynkien i Wojciecha Szczupaka. Organizatorzy są w stałym kontakcie z inicjatywami działającymi na rzecz kina dokumentalnego dla młodej widowni w Europie, w szczególności z festiwalem IDFA, KinderDocs w Atenach, Ket & Doc w Belgii, m:brane w Szwecji. Przedstawicieli tych inicjatyw gościli na 5. Forum Filmu Dokumentalnego dla Młodej Widowni. Więcej informacji na ten temat można znaleźć pod ► TYM LINKIEM.


5. Forum Filmu Dokumentalnego dla Młodej Widowni to finał czwartej edycji programu SKOK W DOK. W tym roku wydarzenie wsparli: Millennium Docs Against Gravity, Ambasada Królestwa Niderlandów w Polsce, Stowarzyszenie Filmowców Polskich, Krakowskie Biuro Festiwalowe, Krakow Film Commission, Krajowa Izba Producentów Audiowizualnych oraz Stowarzyszenie Otwarte Dziki Bez.


Wszystko po to, by sukcesywnie tworzyć sieć wsparcia i ekosystem działający na rzecz powstawania polskich filmów dokumentalnych dla młodych widzów. Mamy marzenie, żeby w polskich kinach, telewizji, programach edukacyjnych pojawiały się polskie filmy dokumentalne dla dzieci opowiadające o młodych ludziach, których widzowie mogą spotkać w szkole, na podwórku, podczas rozwijania swoich zainteresowań. Żeby tak się stało, musimy produkować w Polsce filmy dokumentalne dla młodych, a instytucje i organizacje, które mogą ten proces wesprzeć, powinny dostrzec w tym potencjał, a także misję. 

REKRUTACJA DO 5. EDYCJI PROGRAMU SKOK W DOK

Rekrutacja do 5. edycji programu SKOK W DOK jest otwarta i potrwa do 20 sierpnia. Zachęcamy wszystkich, którzy mają pomysł na film dokumentalny dla młodej widowni do kontaktu z nami. Rekrutacja jest skierowana zarówno do filmowców i filmowczyń, edukatorów i edukatorek, twórców i twórczyń, jak również do młodych ekspertów i ekspertek. Osoby najbardziej zaangażowane mają szansę zostać Jurorami i Jurorkami na Festiwalu Filmów Dokumentalnych dla Młodej Widowni LET’S DOC w kwietniu 2025. W imieniu Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy spośród filmów z całego świata wybiorą Najlepszy Film Dokumentalny dla Młodej Widowni.


REKRUTACJA DLA MŁODYCH KRYTYKÓW I MŁODYCH KRYTYCZEK

Szukamy osób w wieku 12-16 lat, które zostaną ekspertami/ekspertkami i będą oceniać pomysły dorosłych na filmy dokumentalne dla młodej widowni – w myśl zasady „nic o Was, bez Was!”. Młodzi eksperci/ ekspertki wezmą udział w 6 warsztatach - od października 2024 do kwietnia 2025, podczas których będziemy przygotowywać się do konstruktywnej krytyki i analizy filmowej poprzez oglądanie i rozmawianie o filmach dokumentalnych dla młodej widowni, poznanie ABC języka filmu dokumentalnego oraz ćwiczenie krytycznego myślenia i sztuki argumentacji.

Rekrutacja do programu trwa do 14 października 2024. Żeby się zarejestrować, trzeba ► WYPEŁNIĆ FORMULARZ ONLINE


REKRUTACJA DLA DOROSŁYCH

Program SKOK W DOK jest „zerówką” dokumentalną. Od września 2024 do maja 2025, podczas 11 spotkań warsztatowych i konsultacyjnych będziemy pracować nad pomysłem na film dokumentalny dla młodego widza, przechodząc etapy: konkretyzowania tematu, poszukiwania bohatera/bohaterów, tworzenia dokumentacji, przygotowania pakietu produkcyjnego (treatment, teaser, eksplikacja reżyserska, pitch-deck). Każde spotkanie będzie dotyczyć innego tematu i będzie kończyć się zadaniem do wykonania między warsztatami.

Rekrutacja do programu trwa do 14 października 2024. Żeby się zarejestrować, trzeba ► WYPEŁNIĆ FORMULARZ ONLINE.

PEŁNA LISTA NAGRÓD I WYRÓŻNIEŃ DLA NAJLEPSZYCH PROJEKTÓW FILMÓW DOKUMENTALNYCH DLA MŁODEJ WIDOWNI, WRĘCZONYCH PODCZAS MDAG INDUSTRY 2024

NAGRODA STOWARZYSZENIA FILMOWCÓW POLSKICH 
dla najlepszego projektu filmu dokumentalnego dla młodej widowni
dla Martyny Nitkowskiej i Weroniki Perłowskiej za projekt „Stając się tym mężczyzną” 


NAGRODA FESTIWALU FILMÓW DOKUMENTALNYCH DLA MŁODEJ WIDOWNI LET’S DOC
dla najlepszego projektu filmu dokumentalnego dla młodej widowni
dla Katarzyny Piórek za projekt „Siedzący w domu” 


NAGRODA MILLENNIUM DOCS AGAINST GRAVITY
dla najlepszego projektu filmu dokumentalnego dla młodej widowni
dla Eleanory Iadkouskayej i Jana Jurczaka za projekt „Ostatnie Lato”


WYRÓŻNIENIE MILLENNIUM DOCS AGAINST GRAVITY
dla najlepszego projektu filmu dokumentalnego dla młodej widowni 
dla Martyny Nitkowskiej i Weroniki Perłowskiej
za projekt „Stając się tym mężczyzną”

wróć do listy