Wielkość A A A
Kontrast A A

SKOK W DOK

zobacz więcej
zobacz więcej
zobacz więcej
5. FORUM FILMU DOKUMENTALNEGO DLA MŁODEJ WIDOWNI
|

Zapraszamy do udziału w Forum (9 maja, czwartek, godz. 10:00-17:00 Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie) wszystkie osoby sympatyzujące z ideą polskiego filmu dokumentalnego dla młodej widowni - filmowców, filmowczynie, producentów, dystrybutorów, edukatorów, edukatorki, nauczycieli i nauczycielki, rodziców. W ramach Forum opowiemy o idei programu SKOK W DOK. Laboratorium pomysłów dokumentalnych – dlaczego warto tworzyć i finansować polskie kino dokumentalne dla młodych widzów. Opowiemy, jak to wygląda z perspektywy Niderlandów i festiwalu IDFA. Najważniejszą częścią programu będą prezentacje siedmiu projektów z czwartej edycji programu, którym przyznane zostaną przez naszych partnerów nagrody dla najlepszych projektów. Forum jest doskonałym momentem do wspólnej wymiany pomysłów i tworzenia sieci wsparcia marki polskich filmów dokumentalnych dla młodych widzów.

► FORMULARZ ZGŁOSZENIOWY

PROGRAM 5. FORUM FILMU DOKUMENTALNEGO DLA MŁODEJ WIDOWNI

9 maja (czwartek), godz. 10:00 - 17:00 Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie  

10:00-10:30 – otwarcie Forum

10:30-11:15 - studium przypadku (case study) analizujące potrzeby młodych widzów w kontekście filmu dokumentalnego oparte o doświadczenie reżyserskie i programerskie (IDFA) - prowadzenie Niki Padidar

11:15-11:45 – przerwa kawowa

11:45- 13:05 pitching projektów rozwijanych w ramach 4. edycji programu SKOK W DOK. Laboratorium pomysłów dokumentalnych – część 1 (w języku angielskim)

13:05-13:20 przerwa

13:20-14:40 pitching projektów rozwijanych w ramach 4. edycji programu SKOK W DOK. Laboratorium pomysłów dokumentalnych – część 2 (w języku angielskim)

14:40-15:30 przerwa obiadowa

15:30-17:00 spotkania one-to-one dla projektów 

15:00-16:30 – warsztaty „Jak nakręcić ich na dokument” dla nauczycieli, nauczycielek, edukatorek i edukatorów (w języku polskim) - prowadzenie: reżyserki Jaśmina Wójcik i Katarzyna Lesisz

----------------------------------
NIKI PADIDAR jest reżyserką. Jej debiutancki dokument „Ninnoc” zdobył 7 międzynarodowych nagród, m.in. na Berlinale i IDFA. Jej drugi film dokumentalny i pierwszy pełnometrażowy „All You See” był filmem otwierającym IDFA 2022 i zdobył nagrodę dla „najlepszego filmu dokumentalnego” przyznawaną przez holenderską Gildię Reżyserów. Niki reżyseruje, pisze, wymyśla nowe koncepcje i tworzy historie dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Specjalizuje się w pracy z młodzieżą. W 2023 stworzyła autorską selekcję filmów do konkursu Youth Documentary na festiwalu IDFA. Niki urodziła się w Iranie. Studiowała fotografię na New School University w Nowym Jorku, odbyła rok orientacyjny w Akademii Sztuki Rietveld i uzyskała tytuł magistra na Uniwersytecie w Amsterdamie, specjalizując się w „Młodzieży i mediach” oraz „Reprezentacji w mediach”.

KATARZYNA LESISZ - absolwentka reżyserii w Szkole Filmowej w Łodzi. Autorka krótkometrażowego filmu dokumentalnego „Tańczę dla ciebie" (2018), który zdobył nagrodę główną na festiwalu IDFA w ramach Kids & Docs Competition. Laureatka Nagrody Filmowej Małopolski na Festiwalu Filmów Fabularnych w Gdyni, Grand Prix na festiwalu w Wenecji Ca' Foscari Short Film Festival za film „Saszka" (2018). Autorka krótkometrażowych filmów dokumentalnych „My Brother’s Life”, „A New Tomorrow” oraz filmu fabularnego „Taka nasza gra" pokazywanych na licznych festiwalach zagranicznych i krajowych. 

JAŚMINA WÓJCIK - artystka wizualna, reżyserka, autorka nastawionych na nasłuch, partycypacyjnych akcji społeczno-artystycznych. Zajmuje się włączaniem i oddawaniem podmiotowości społecznościom pozbawionym widzialności i możliwości wypowiedzi. Reżyserka pełnometrażowego dokumentu kreacyjnego “Symfonia fabryki Ursus” (2018). Od kilku lat zaangażowana w edukację empatyczną poprzez opracowywanie autorskich praktyk kreacji artystycznej wypowiedzi dzieci. Oddaje sprawczość i podmiotowość dzieciom traktując je jako współtwórców i zapraszając do dialogu. Obecnie koncentruje się głównie na oddolnych praktykach edukacji, czego efektem będzie jej nowy film na podstawie powieści Janusza Korczaka Król Maciuś Pierwszy.

---------------------------
Organizator: Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy 

Partnerzy: Millennium Docs Against Gravity, Ambasada Królestwa Niderlandów w Polsce, Krakowskie Biuro Festiwalowe, Krakow Film Commission, Krajowa Izba Producentów Audiowizualnych, Stowarzyszenie Otwarte Dziki Bez 

Sponsor nagrody dla najlepszego projektu filmu dokumentalnego dla młodej widowni o wartości 3000 zł brutto: Stowarzyszenie Filmowców Polskich

► REGULAMIN PRZYZNAWANIA NAGRÓD W RAMACH PROGAMU SKOK W DOK

wróć do listy