Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy oraz Wydawnictwo Universitas zapraszają na premierę „Notesów” Andrzeja Wajdy – czterotomowego projektu wydawniczego w opracowaniu prof. Tadeusza Lubelskiego oraz dr Agnieszki Morstin. Wydarzenie odbędzie się w środę 9 października o godzinie 18:00 w Studio U20. Rozmowę z redaktorami książki poprowadzi dr Piotr Śmiałowski.
Andrzej Wajda (6.03.1926–9.10.2016) zaczął swoje codzienne notatki w kalendarzyku na rok 1942. Po kilkuletniej przerwie regularne zapisy w notesach prowadził od września 1948 roku, coraz częściej uzupełniając je rysunkami, i czynił to niemal do samej śmierci. Prawie siedemdziesiąt lat systematycznej diarystyki – dokonanie bezprecedensowe! Początkowo te odręczne notatki służyły mu głównie do roboczego zapisywania bieżących pomysłów, stopniowo zaczął je traktować jako pozostawianie świadectwa, aż stały się nieodzownym nawykiem. Wajda nie ćwiczył się w pisaniu, lecz pisał tak, jak żył – pracując nad sobą, by móc być twórcą. W toku lektury tych czterech tomów poznajemy go innego niż wtedy, gdy byliśmy jego widzami. Otrzymujemy zaproszenie na poligon ćwiczebny ich autora, gdzie odbywa on nieustanne manewry i projektuje kolejne strategie twórcze, planuje wypowiedzi, ale też rejestruje wszystko, co go spotyka, od rozmów z ludźmi, przez obejrzane wystawy i przeczytane lektury, po sny z ostatniej nocy. Czytając wpisy z kolejnych dekad, obserwujemy, jak z wchodzącego w życie pod ciśnieniem perswazji ideologicznej młodzieńca Wajda przeradza się w autora filmowego, by stać się jednym z najważniejszych artystów swojej epoki.
Rozmowa wokół „Notesów” Andrzeja Wajdy poprzedzona zostanie 20-minutowym pokazem filmu „Na dnie popiołu gwiaździsty dyjament” (realizacja: Stanisław Janicki).
9 października 2024 (środa), godz. 18:00
Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy
Al. Ujazdowskie 20, 00-478 Warszawa
Współwydawcą książki jest ► Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha.
Publikacja powstała dzięki wsparciu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej oraz Stowarzyszenia Filmowców Polskich.