Wielkość A A A
Kontrast A A

Aktualności

zobacz więcej
zobacz więcej
zobacz więcej
13 GRUDNIA PREMIERA OSTATNIEGO ODCINKA NOWEGO TYGODNIKA KULTURALNEGO
|

Od 13 grudnia na kanale YouTube CKF oraz tradycyjnie w wersji audio na platformach podcastowych dostępny jest 56. odcinek Nowego Tygodnika Kulturalnego, zrealizowany dzięki wsparciu Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy. To finałowy odcinek programu w tej formule. A zarazem wyjątkowe podsumowanie drogi, która pokazała, że rozmowy i dyskusje o kulturze i sztuce są ponadczasowe, a ich miejsce w przestrzeni publicznej – niezastąpione.

Po burzliwej historii, która zaczęła się od usunięcia z telewizji publicznej, Nowy Tygodnik Kulturalny stał się symbolem walki o wolność słowa i niezależną refleksję o kulturze. Dzięki wsparciu Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy oraz społeczności wiernych Patronów i Patronek, program nie tylko przetrwał, lecz także zyskał nową jakość, stając się przestrzenią dla głębokich rozmów o filmie, literaturze, teatrze, muzyce i sztukach wizualnych.

Po latach budowania przestrzeni dla rozmów o kulturze i sztuce, Nowy Tygodnik Kulturalny kończy swoją działalność. Finałowy odcinek, zrealizowany dzięki wsparciu Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy, to podsumowanie niezwykłej drogi – programu, który stał się symbolem wolności słowa, odpowiedzialności społecznej i walki o wartości, które są fundamentem każdej demokracji: swobody wypowiedzi, pluralizmu oraz rzetelnej debaty publicznej.

Dzięki wsparciu CKF oraz zaangażowaniu społeczności Patronów i Patronek na platformie crowdfundingowej, Nowy Tygodnik Kulturalny znalazł swoje nowe miejsce w internecie. Wierni widzowie i nowi odbiorcy mogli co najmniej raz w miesiącu słuchać rozmów o literaturze, teatrze, kinie, sztuce i muzyce w duchu szacunku dla wiedzy, różnorodności opinii i pasji.

Realizacja Nowego Tygodnika Kulturalnego to nie tylko projekt medialny, lecz także wyraz głębokiej odpowiedzialności społecznej. Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy, biorąc na siebie odpowiedzialność za ratowanie programu, pokazało, że kultura wymaga ochrony i wsparcia, zwłaszcza w czasach, gdy pluralizm mediów jest zagrożony.

„Od samego początku chcieliśmy dać słuchaczom i widzom miejsce, gdzie kultura będzie omawiana z szacunkiem i pasją, bez kompromisów jakościowych. Wierzymy, że niezależna refleksja o kulturze to fundament wolnego społeczeństwa, a Nowy Tygodnik Kulturalny był tego symbolem” – mówi Joanna Rożen-Wojciechowska, dyrektorka CKF.

W ciągu swojej działalności Nowy Tygodnik Kulturalny stworzył 56 odcinków, goszcząc wybitnych artystów, krytyków i ekspertów, którzy dzielili się swoją wiedzą i przemyśleniami, byli to m. in. Agnieszka Holland, Maja Komorowska, Krystyna Janda, Andrzej Chyra, Jan Klata, Maria Peszek, Dorota Masłowska, Filip Springer, Jan Emil Młynarski, Jerzy Radziwiłowicz, Agnieszka Smoczyńska czy Grzegorz Jarzyna. W programie poruszano tematy związane z najważniejszymi wydarzeniami artystycznymi i kulturalnymi w Polsce i na świecie.

ODCINEK #056 ► zobacz na YT CKF

Prowadzenie: Agnieszka Szydłowska

Goście: Bogusław Deptuła, Karolina Felberg, Szymon Kloska, Adam Gawęda, Magda Sendecka, Marcin Sendecki

Goście specjalni: Maria Ząbska

TEMATY ODCINKA

FILM:
00:08:14 - 1)„W pokoju obok”. Reż. Pedro Almodóvar. Gutek Film. Premiera 27 grudnia 2024 r.
00:16:00 oraz 01:19:48 - 2) „To nie mój film”. Reż. Maria Zbąska. Mówi Serwis Dystrybucja. Premiera 25 grudnia 2024 r.

LITERATURA:
00:17:32 - 1) Jadwiga Malina „Przysłona”. Wydawnictwo Cyranka.
00:26:30 - 2) Patryk Zalaszewski „Luneta z rybiej głowy”. Wydawnictwo Czarne.
00:32:00 - 3) Jul Łyskawa „Prawdziwa historia Jeffreya Watersa i jego ojców”. Wydawnictwo Czarne.

KOMIKS:
00:41:30 - 1) Magazyn komiksowy „Produkt 24”. Kultura Gniewu.
00:45:20 - 2) Krzysztof Gawronkiewicz & Krystian Rosenberg „Achtung Zelig! Druga wojna”. Kultura Gniewu.
00:50:54 - 3) „Kobieta, życie, wolność”. Opracowanie zbiorowe pod red. Marjane Satrapi. Timof Comics.

SZTUKI WIZUALNE:
00:57:48 - 1) „Obłęd. Przypadek Mariana Henela – lubieżnika z Branic”. Muzeum Narodowe we Wrocławiu. Do 16 lutego 2025 r.
01:07:18 - 2) Wystawa To wszystko da się zrealizować z okazji 30-lecia powstania Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha w Krakowie, 01.12.2024 - 09.03.2025
01:11:01 - 3) „ANDRZEJ WRÓBLEWSKI (1927-1957) In the First Person”. Spectra Art Space Fundacji Rodziny Staraków w Warszawie. Od 11 grudnia 2024 r.

MUZYKA POWAŻNA:
01:12:19 - 1) Mieczysław Kosz „Debiut. Jazz Jamboree ‘67/’68”, Polskie Radio S.A., Agencja Muzyczna

wróć do listy