filtruj wydarzenia

pokaż archiwalne wydarzenia

Wielkość A A A
Kontrast A A

Kalendarium

25.11.2024 17:00

WARSZTAT DLA RODZICÓW I OPIEKUNÓW: O WŁASNOŚCI, ZYSKACH I WŁADZY

KRÓTKO I NA TEMAT. FILMY KRÓTKOMETRAŻOWE JAKO NARZĘDZIE EDUKACYJNE

WARSZTAT DLA RODZICÓW I OPIEKUNÓW: O WŁASNOŚCI, ZYSKACH I WŁADZY

W poniedziałek 25 listopada o godzinie 17:00 zapraszamy na kolejne spotkanie online dla rodziców i opiekunów z cyklu „KRÓTKO I NA TEMAT. Filmy krótkometrażowe jako narzędzie edukacyjne”. Tym razem skupimy się na temacie własności intelektualnej, jaką są obrazy ważnych dla ludzkości wydarzeń, a które znajdują się w archiwach agencji fotograficznej Getty Images. Porozmawiamy o materiałach archiwalnych, domenie publicznej i zadamy sobie pytanie kto ma prawo do historii zatrzymanych w archiwach, a inspiracji dostarczy nam film „Historia świata według Getty Images” (reż. Richard Misek). Spotkanie poprowadzi filmoznawczyni, trenerka, producentka i autorka materiałów edukacyjnych Katarzyna Górkiewicz. 

KRÓTKO I NA TEMAT. Filmy krótkometrażowe jako narzędzie edukacyjne
25.11.2024 | godz. 17:00 – 20:00
Czas trwania: 180 minut
► ZAPISY

Kierownik szkolenia: Małgorzata Bazan, malgorzata.bazan@wcies.edu.pl

Współorganizator: Warszawskie Centrum Innowacji Edukacyjno-Społecznych i Szkoleń

Wydarzenie finansuje Urząd m.st. Warszawy

ONLINE

28.11.2024 18:00

POKAZ „TAŃCA Z OFIARĄ” I SPOTKANIE Z GOŚĆMI

TEATROTEKA WFDiF

POKAZ „TAŃCA Z OFIARĄ” I SPOTKANIE Z GOŚĆMI

W czwartek 28 listopada zapraszamy do Studia U20 w Centrum Kultury Filmowej im. Andrzejaw Wajdy na pokaz produkcji „Taniec z ofiarą” w reżyserii Luizy Budejko, który odbędzie w ramach projektu TEATROTEKA, realizowanego przez Wytwórnię Filmów Dokumentalnych i Fabularnych. 

„Taniec z ofiarą” został nagrodzony na 42. Koszalińskim Festiwalu Debiutów Filmowych za reżyserię oraz role Aleksandry Piotrowskiej i Macieja Zychowicza. 

​Dwudziestokilkuletni bohaterowie, dziewczyna i chłopak, emigrują z Polski do Niemiec. Podejmują niskopłatną pracę, z czasem ona dostaje się na studia, on traci zajęcie w magazynie i wpada w złe towarzystwo. Dziewczyna lepiej zna język, poznaje nowych znajomych. To budzi w chłopaku zazdrość, zagubienie i frustrację. Coraz częściej upija się, nie wraca na noce do domu, staje się wobec partnerki agresywny. Konflikt narasta, związek rozpada się, wydarzenia prowadzą nieuchronnie do tragicznego finału, w którym on stanie się Sprawcą, a ona Ofiarą. Całą historię poznajemy z perspektywy każdego z bohaterów: oboje, niezależnie od siebie, relacjonują rozpad ich związku, zamieszczając posty, fotki i filmy na Facebooku. Jednocześnie, ich historia staje się treścią internetowego streamu, emitowanego „na żywo” programu z gatunku reality show pod nazwą „Taniec z ofiarą”.

Gośćmi wydarzenia będą reżyserka Luiza Budejko i Maciej Wojtyszko. Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy jest partnerem pokazu. 

TEATROTEKA to projekt Wytwórni Filmów Dokumentalnych i Fabularnych o charakterze artystycznym i edukacyjnym.

WSTĘP WOLNY, obowiązują ► WEJŚCIÓWKI

STUDIO U20: Aleje Ujazdowskie 20, Warszawa

30.11.2024 12:00

CINEMINI. ZOBACZYĆ MUZYKĘ 6+

TRAMPOLINA DO KINA. POKAZY FILMOWE I WARSZTATY RODZINNE.

CINEMINI. ZOBACZYĆ MUZYKĘ 6+

Trampolina do Kina dołączyła do projektu edukacji filmowej dla najmłodszych Cinemini Europe, w ramach którego zapraszamy na warsztat inspirowany filmem „Color Box”.


Dzięki Cinemini Europe chcemy dać dzieciom, rodzicom i opiekunom możliwość odkrywania różnorodnego świata ruchomego obrazu w interesujący i zabawny sposób. Wierzymy, że nie chodzi tu przede wszystkim o zrozumienie filmu, ale raczej o jego przeżycie. Oglądając, odtwarzając i zastanawiając się nad ruchomym obrazem, chcemy stymulować rozwój kreatywności i krytycznego myślenia oraz rozbudzać miłość do filmu.


„Color Box”, reż. Len Lye, Wielka Brytanie, 1935.
„Color Box” to abstrakcyjny film eksperymentalny, który pierwotnie powstał jako reklama brytyjskiej poczty. Film został nakręcony bez użycia kamery. Kształty i kolory zostały namalowane bezpośrednio na taśmie. Całemu filmowi towarzyszy jazzowa kubańska melodia, wszystkie elementy wizualne są zgodne z ideą kompozycji: obrazy stają się nutami, sekwencje melodiami, kolory nastrojami, ruch elementów graficznych staje się zmianą tonu, film staje się muzyką wizualną. Rok powstania filmu (1935) był nagłym i nieoczekiwanym wybuchem koloru, muzyki i ruchu pośród czarno-białych i częściowo niemych filmów.


Podczas warsztatu obejrzymy (nie raz!) eksperymentalny film animowany, namalowany bezpośrednio na celuloidzie, w którym kolorowe smugi tańczą po ekranie przy akompaniamencie muzyki. Zamkniemy oczy i puścimy film jeszcze raz. „Jakie obrazy mogą pasować do muzyki?”. Zobaczmy też film bez dźwięku i stworzymy ścieżkę dźwiękową do ruchomego obrazu, wydając melodie, odgłosy, dźwięki ustami, rękami lub stopami. Sprawdzimy co to takiego taśma filmowa 35 mm i w jaki sposób można na niej malować, zachowując przy tym precyzję. Sami też coś spróbujemy namalować – oczywiście na taśmie filmowej! Warsztat poprowadzi Anna Szary.


Anna Szary - historyczka sztuki, edukatorka, kuratorka wystaw, autorka tekstów o sztuce. Doświadczenie zbierała w różnych instytucjach kultury (Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku, Galeria Labirynt w Lublinie, Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie, Muzeum Warszawy), obecnie związana z Muzeum Łazienki Królewskie. Stała współpracowniczka Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy.


Cena biletu: 15 zł/13.50 zł z Kartą Warszawiaka (liczba biletów: 20).
Formuła warsztatów rodzinnych oznacza, ze należy kupić bilet zarówno dla dziecka jak i dorosłego uczestnika. Podczas wydarzenia dzieci pozostają pod opieką swoich opiekunów.
Czas trwania: 90 minut


Uczestnictwo w warsztatach oznacza akceptację ► Regulaminu.

STUDIO U20: Aleje Ujazdowskie 20, Warszawa

01.12.2024 16:00

Pokaz filmu „Pacemaker” i spotkanie z reżyserem

19. FESTIWAL FILMÓW AFRYKAŃSKICH AFRYKAMERA 2024

Pokaz filmu „Pacemaker” i spotkanie z reżyserem

W niedzielę 1 grudnia o godz. 16:00 zapraszamy na pokaz filmu „Pacemaker” oraz spotkanie z reżyserem. Wydarzenie organizwoane jest we współpracy z The Warsaw House Foundation i odbywa się w ramach 19. Festiwalu Filmów Afrykańskich AFRYKAMERA. 

„Pacemaker”, reż. Christopher Lennertz, Brian Vincent Rhodes | 2023 | USA | 9 min. 
Krótka historia o nauce miłości i akceptacji. Dziadka i jego wnuka. Dziadka, który może nie wszystko od razu rozumie, ale zależy mu na jego wnuku i więzi między nimi. Ta bajka być może często rozmija się z rzeczywistością, ale czy nie tym właśnie powinna być bajka. Morał jest prosty, ale tak samo jest z akceptacją wobec innej płciowości i seksualności. Nie trzeba wszystkiego rozumieć, ale należy być otwartym i wspierać osoby, na których nam zależy.

Po filmie odbędzie się Q&A z reżyserem Brianem Vincentem Rhodesem.

Uwaga! Spotkanie będzie prowadzone w języku angielskim.

WSTĘP WOLNY! Liczba miejsc ograniczona 

Wymagana jest ► REJESTRACJA NA POKAZ 

► Więcej informacji

STUDIO U20: Aleje Ujazdowskie 20, Warszawa

06.12.2024 06:00

NOWY TYGODNIK KULTURALNY

PREMIERA / PODCAST # 055

Nowy Tygodnik Kulturalny - merytoryczne i burzliwe dyskusje o kulturze, znani goście, lubiani prowadzący. Nowe miejsce, nowa energia, gorące spory, wolność i wielkie emocje. Zapowiedzi, premiery, recenzje, wydarzenia, zjawiska, kultura na wyciągnięcie ręki! Film, seriale, literatura, teatr, muzyka popularna i klasyczna, sztuki wizualne, gry, telewizja - wszystko w jednym miejscu!

online / VOD Warszawa / YouTube

07.12.2024 12:00

ODKRYWCY ANIMACJI. TROCHĘ HISTORII, TROCHĘ PRAKTYKI! 9+

ODKRYWCY ANIMACJI. TROCHĘ HISTORII, TROCHĘ PRAKTYKI! 9+

ODKRYWCY ANIMACJI. TROCHĘ HISTORII, TROCHĘ PRAKTYKI! 9+

Trochę historii, trochę praktyki! Na warsztatach uczestnicy poznają klasykę polskiej animacji dla dzieci i wykonają zainspirowane obejrzanymi filmami animacje. Dowiedzą się jakie kolory miała plastelina za czasów ich rodziców, jak nauka wyszła z lasu i który polski filmowiec zrobił najwięcej filmów o misiach. Spróbują kilku różnych technik animacji, zaczynając od wycinanki a kończąc na….no właśnie, żeby tego się dowiedzieć, trzeba przyjść na warsztaty. 


Co będziemy robić:
-oglądać filmy i fragmenty najważniejszych polskich animacji z ostatnich 70 lat
-rozmawiać o obejrzanych filmach i technikach w jakich były wykonane
-robić krótkie animacje inspirowane poznanymi filmami.


Zrobimy wycinankę z Gapiszonem. Wzorując się na serii filmów o Gapiszonie wg Bohdana Butenko uczestnicy przygotują ruchome postaci i wprawią je w ruch. Film nakręcimy w czerni i bieli, żeby zobaczyć jak kolory wyglądają na monochromatycznej taśmie. Warsztat poprowadzi Magdalena Bryll.


Magdalena Bryll – reżyserka, absolwentka łódzkiej Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej. Pracowała między innymi przy oscarowym Piotrusiu i Wilku. Prowadzi warsztaty z animacji poklatkowej na terenie całego kraju dla dzieci, młodzieży i dorosłych.


Cena biletu: 15 zł/13.50 zł z Kartą Warszawiaka (ilość biletów: 16).
Aby wziąć udział w warsztacie należy kupić bilet zarówno dla dorosłego uczestnika jak i dziecka. Są to warsztaty rodzinne, w których udział biorą dzieci wraz z rodzicami/opiekunami. Nie ma możliwości zostawienia dzieci samodzielnie.
Czas trwania: 90 minut


Uczestnictwo w warsztatach oznacza akceptację ► Regulaminu.

STUDIO U20: Aleje Ujazdowskie 20, Warszawa

12.12.2024 18:00

Pokaz filmu „La Strada” reż. Federico Fellini

KANON FILMOWEJ KLASYKI

Pokaz filmu „La Strada” reż. Federico Fellini

Zapraszamy na cykl Kanon Klasyki Filmowej, a w nim pokaz filmu „La Strada” w reżyserii Federico Felliniego. Pokaz poprzedzi prelekcja kuratorki Diany Dąbrowskiej, która zaprezentuje sylwetkę twórcy, wprowadzi w tematykę dzieła, przybliży realia polityczno-społeczne jego powstania. Po filmie zachęcamy widzów do udziału w dyskusji.

KANON KLASYKI FILMOWEJ
19 listopada 2024 (wtorek), godz. 18:00
pokaz filmu „La Strada”, reż. Federico Fellini
rok produkcji: 1954
czas: 94 min.

Delikatna Gelsomina (wspaniała Giulietta Masina) zostaje wykupiona od matki przez wędrownego siłacza Zampano (Anthony Quinn). Prosty i brutalny mężczyzna angażuje dziewczynę do objazdowych występów, traktując ją jak niewolnicę. Uzależniona od swego właściciela bohaterka początkowo próbuje uciec, ale po jakimś czasie tworzy się między nimi tajemnicza więź. Wsparciem dla Gelsominy staje się przypadkowo poznany linoskoczek o pseudonimie Szalony, dzięki któremu artystka odzyskuje poczucie własnej wartości.

Federico Fellini uznawał „La stradę” za swój przełomowy film – to tutaj pożegnał się z neorealizmem i zwrócił w stronę realizmu magicznego, który wypełnił jego późniejszą twórczość.

WSTĘP WOLNY

STUDIO U20: Aleje Ujazdowskie 20, Warszawa

13.12.2024 06:00

NOWY TYGODNIK KULTURALNY

PREMIERA / PODCAST # 056

Nowy Tygodnik Kulturalny - merytoryczne i burzliwe dyskusje o kulturze, znani goście, lubiani prowadzący. Nowe miejsce, nowa energia, gorące spory, wolność i wielkie emocje. Zapowiedzi, premiery, recenzje, wydarzenia, zjawiska, kultura na wyciągnięcie ręki! Film, seriale, literatura, teatr, muzyka popularna i klasyczna, sztuki wizualne, gry, telewizja - wszystko w jednym miejscu!

online / VOD Warszawa / YouTube

14.12.2024 12:00

SZTUKA W KADRZE. KADRY Z OBRAZÓW 8 +

TRAMPOLINA DO KINA. POKAZY FILMOWE I WARSZTATY RODZINNE.

SZTUKA W KADRZE. KADRY Z OBRAZÓW 8 +

Historia sztuki jest pełna arcydzieł, które do dzisiaj inspirują twórców, także filmowych. Słynne obrazy pojawiają się nie tylko w produkcjach biograficznych o artystach, ale także w tych nie związanych ze sztuką. Warsztaty będą okazją do wytropienia scen dla których wzorem były malarskie płótna. Będzie można poznać historie kryjące się w obrazach, a także wykonać własny kolaż łączący ich fragmenty. Warsztat poprowadzi Anna Szary.


Anna Szary - historyczka sztuki, edukatorka, kuratorka wystaw, autorka tekstów o sztuce. Doświadczenie zbierała w różnych instytucjach kultury (Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku, Galeria Labirynt w Lublinie, Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie, Muzeum Warszawy), obecnie związana z Muzeum Łazienki Królewskie. Stała współpracowniczka Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy.


Cena biletu: 15 zł/13.50 zł z Kartą Warszawiaka (liczba biletów: 20)
Formuła warsztatów rodzinnych oznacza, ze należy kupić bilet zarówno dla dziecka jak i dorosłego uczestnika. Podczas wydarzenia dzieci pozostają pod opieką swoich opiekunów.
Czas trwania: 90 minut


Uczestnictwo w warsztatach oznacza akceptację ► Regulaminu.

STUDIO U20: Aleje Ujazdowskie 20, Warszawa