Wielkość A A A
Kontrast A A

SKOK W DOK

zobacz więcej
zobacz więcej
zobacz więcej
Co nowego w drugiej edycji programu SKOK W DOK?
07-03-2022
|

Wzbogaceni doświadczeniem pierwszej edycji SKOKU W DOK w październiku ruszyliśmy do pracy z nową grupą uczestników, którą poznaliście w poprzednim wpisie. Kolejne fale pandemii nie sprzyjają robieniu filmów dokumentalnych, ale nasi uczestnicy nie poddają się. 

Aby jak najbardziej ułatwić kontakt i zmniejszyć ryzyko również podczas tej edycji zdecydowaliśmy się na prowadzenie naszego “laboratorium” online. 

PROGRAM DLA DOROSŁYCH

W tym roku podzieliliśmy spotkania na krótsze w ciągu tygodnia i dłuższe w weekendy, zależało nam na zachowaniu pewnego rytmu pracy.

1. Konsultacje w grupie - podczas spotkań uczestnicy dostają uwagi od naszych tutorów Katarzyny Lesisz oraz Maciej Cuske. Na początku otrzymali zestaw pytań, który ma im pomóc w dochodzeniu do tego, o czym będzie ich film. Metoda ciągłego drążenia i sprawdzania czy wiem, o co mi chodzi świetnie się sprawdza - odpowiedzi na pytania uczestnicy aktualizują przy każdej sesji. Ważną częścią tych spotkań jest również wymiana uwag pomiędzy uczestnikami, dzielenie się pomysłami, tropami, ale też co bardzo ważne trudnościami typu “też tak mam!”.

2. Konsultacje indywidualne - dodatkowo pomiędzy naszymi grupowymi spotkaniami uczestnicy spotykają się indywidualnie z tutorami. 

3. Spotkania z gośćmi specjalnymi - podczas tych krótszych spotkań uczestnicy otrzymają praktyczną dawkę wiedzy, mają one trochę charakter wyrównawczy. Na koniec każdego spotkania dostają zadanie do wykonania. 

 - wprowadzenie do dokumentacji i wywiadów - spotkanie z reżyserką Lidią Dudą.

 - wprowadzenie do treatmentu, logline’u i synopsisu, eksplikacji reżyserskiej- spotkanie z producentkami Katarzyną Ślesicką i Karoliną Śmigiel

​​ - wprowadzenie do teaserów/ trailerów/ scena

4. Pitching z dziećmi - podobnie jak w tamtym roku młodzi eksperci będą dawać uwagi do pomysłów na filmy dokumentalne. Pitching przed dziećmi będzie pierwszym wystąpieniem dorosłych na szerszym forum, które ma na celu zaprezentować pomysł. W dodatku przed swoją potencjalną publicznością, która jest wyjątkowo szczera, spostrzegawcza i dociekliwa.

5. Warsztaty przygotowujące do pitchingu z międzynarodowymi ekspertami - o tym niebawem więcej

6. Finałowy pitching na 19. Millennium Docs Against Gravity w maju - 3. Forum Filmu Dokumentalnego dla Dzieci

PROGRAM DLA MŁODYCH

Drugą bardzo ważną częścią programu są warsztaty dla naszych młodych specjalistów, którzy w trakcie naszych spotkań przygotowują się do roli krytyków filmowych. Ich końcowym zadaniem będzie ocenienie pomysłów dorosłych uczestników. Warsztat mają dwie części, we własnym gronie młodzi poznają zarówno język filmowy jak i uczą się formułować własne zdanie, dobierając odpowiednie argumenty. Natomiast podczas wspólnych spotkań z dorosłymi uczestnikami rozmawiamy o zadanym do obejrzenia filmie dokumentalnym. Dzięki temu dorośli uczestnicy uczą się perspektywy młodych osób, tego w jakich sposób odbierają różne treści, jaką mają wrażliwość, na co zwracają uwagę, jakiego używają języka. 

NAGRODY!

W tym roku dużą nowością są nagrody, które mogą zdobyć nasi uczestnicy podczas finałowego pitchingu. Nasz partner - festiwal filmowy Millennium Docs Against Garvity - ufundował nagrodę 7.000 zł dla filmu o największym potencjale. Natomiast Fundacja im. Władysława Ślesickiego zaprasza jedno z uczestników do programu DOC DEVELOPMENT POLAND.

wróć do listy