Wielkość A A A
Kontrast A A

SKOK W DOK

zobacz więcej
zobacz więcej
zobacz więcej
2022 ze SKOKIEM W DOK
01-02-2023
|

2022 obfitował w wydarzenia związane z filmem dokumentalnym dla młodej widowni i rozwojem naszego programu SKOK w DOK:

3. FORUM FILMU DOKUMENTALNEGO DLA MŁODEGO WIDZA

Forum odbyło się 17.05.2022 w Kinotece i było wydarzenie branżowym współorganizowanym przez festiwal Millennium Docs Against Gravity. 

Forum poprzedziły warsztaty dla uczestników 2 edycji programu SKOK w DOK z reżyserką pokazywanego na festiwalu filmu “Od tej chwili wszystko było inaczej” - Eef Hilgers (12.05.2022) i producentką filmową Anną Wydrą (13.05.2022). Warsztaty miały na celu rozwój projektu i przygotowanie do pitchingu podczas Forum.

Forum rozpoczęło się od przywitania przez Katarzynę Ślesicką - zastępczynię dyrektorki Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy, Karola Piekarczyka - dyrektora artystycznego Millennium Docs Against Gravity, Martina van Djik - attache kulturalnego w Ambasadzie Królestwa Niderlandów w Warszawie i Macieja Dydo - dyrektora Krajowej Izby Producentów Audiowizualnych. 

Następnie odbył się pokaz filmu “Od tej chwili wszystko było inaczej” w reż. Eef Hilgers oraz rozmowa z terapeutkę dzieci i młodzieży Patrycją Rzepecką oraz Karoliną Giedrys, twórczynią programów edukacyjny opartych o film i psychologię pt. “Non-fiction - dlaczego może być pomocne do pracy w szkole w czasie kryzysów”. 

Sercem forum były pitchingi 6 pomysłów na filmy z drugiej edycji Skoku w Dok. Laboratorium Pomysłów Dokumentalnych. Uczestnicy prezentowali swoje pomysły przed zaproszonymi gośćmi z branży filmowej. W ramach forum wyprodukowaliśmy też katalog projektów w języku angielskim. 

Wśród ekspertów znaleźli się:

- Meike Statema - szefowa działu rozwoju talentów festiwalu IDFA

- Astrid Bussink - reżyserka filmowa m.in. filmy: “Giovanni i jego wodny balet”, “Wysłuchaj”

- Ulla Haestrup - konsultantka dokumentalna, specjalistka od dokumentów dla dzieci i młodzieży

- Małgorzata Prociak - KIPA sekcja dokumentalna, producentka filmowa

- Katarzyna Kostecka - Canal+

- Michał Kosmala - Mazowiecki FF

- Katarzyna Malinowska - Studio Munka

-  Artur Markiewicz - Redaktor Programujący TVP ABC

- Agnieszka Rostropowicz-Rutkowska - producentka filmowa

- Małgorzata Staroń - producentka filmowa

- Adam Ślesicki - Fundacja Filmowa im. Władysława Ślesickiego, program Doc Lab Poland i Doc Development

- Wojciech Diduszko - MDAG

- Karol Piekarczyk - MDAG

- Ania Stadnik - Festiwal Filmowy Kino w Trampkach

Po pitchingach uczestnicy SKOKu w DOK i eksperci rozmawiali podczas indywidualnych spotkań stolikowych - spotkania miały formę konsultacji. 

W tym samym czasie w sali kinowej odbywały się warsztaty “Wymiennik pomysłów na filmy dokumentalne dla dzieci”, który miał zachęcić nauczycieli/nauczycielki, edukatorów/edukatorki, filmowców/ filmowczynie do dzielenia się pomysłami na tematy filmów, kontaktami do potencjalnych bohaterów/bohaterek i łączenia w interdyscyplinarne zespoły.

Partnerzy wydarzenia przyznali swoje nagrody dla najlepszego projektu:

- Festiwal Millennium Docs Against Gravity – nagroda finansowa

- Fundacja Filmowa  im. Władysława Ślesickiego – zaproszenie do udziału w programie Doc Development.

W Forum wzięło udział ok. 80 osób.

 

WARSZTATY NA ROZGRZEWKĘ

Po Forum wystartowaliśmy z rekrutacją do 3. edycji programu SKOK w DOK. Laboratorium pomysłów dokumentalnych. 

W ramach rekrutacji zorganizowaliśmy 3 warsztaty online dla potencjalnych uczestników i osób zainteresowanych tematem - “Warsztaty na rozgrzewkę”  rozpoczęliśmy od totalnych podstaw, czyli oglądania filmów dokumentalnych i wspólnego rozmawiania. Następnie, wykorzystując metodę design thinking, szukaliśmy pomysłów na filmy i sprawdzaliśmy, czy są on realne do zrealizowania.

 

8 czerwca godz. 17-20 / online - o tym, jak wygląda rynek kina dokumentalnego dla młodej widowni w innych krajach, omawianie przykładów

22 czerwca godz. 17-20 / online - warsztaty z empatyzacji, szukania pomysłu i robienia dobrego researchu. 

6 lipca godz. 17-20 / online - warsztaty z definiowania tematu filmowego i wstępu do dokumentacji.

 

Warsztaty były prowadzone przez koordynatorki merytoryczne projektu - Karolinę Śmigiel i Dianę Gaik ze Stowarzyszenia Filmowego Dziki Bez. 

Partnerem warsztatów było Krakowskie Biuro Festiwalowe.

Do warsztatów na rozgrzewkę zgłosiło się ok. 30 osób.

NAGRODA DLA NAJLEPSZEGO FILMU DOKUMENTALNEGO DLA MŁODEJ WIDOWNI

Podczas festiwalu Millennium Docs Against Gravity przyznaliśmy po raz pierwszy w historii Nagrodę dla najlepszego filmu dokumentalnego dla młodej widowni. W skład jury weszły młode ekspertki z poprzednich edycji programu SKOK w DOK. Nagroda została wręczona filmowi “Iran: Woda, wiatr, pył i chleb” w reż. Mahdi Zamanpoor Kiasari podczas oficjalnej gali zamknięcia festiwalu. Nagroda ma charakter finansowy.

Zależy nam, żeby rozwijać pomysł z nagrodą, którą przyznają młodzi ludzie, gdyż to oni są grupą odbiorczą filmów oraz ekspertami od swojego własnego świata.

 

3. SKOK W DOK. LABORATORIUM POMYSŁÓW DOKUMENTALNYCH - WARSZTATY

WARSZTATY DLA DOROSŁYCH UCZESTNIKÓW

W ramach rekrutacji dorosłych uczestników otrzymaliśmy 17 zgłoszeń pomysłów na filmy - z częścią osób spotkaliśmy się na rozmowach rekrutacyjnych online, w których brała udział koordynatorka merytoryczna projektu - Karolina Śmigiel oraz tutorka programu, reżyserka - Katarzyna Lesisz. Wybraliśmy  9 uczestników i 8 pomysłów na filmy:  m.in. o nastoletniej bohaterce, która próbuje odnaleźć się na nowo w rzeczywistości po opuszczeniu Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego; eksperymentalny dokument o dziewczynkach i ich doświadczeniu ADHD, o neuroróżnorodności; o podwórku i relacjach między dzieciakami, które na nim spędzają czas lub po prostu się mijają; o 12-letniej dziewczynce, która przybyła do Polski z Ukrainy z mamą i przez kolejny rok będzie się uczyła w szkole plastycznej, o zawieszeniu w dwóch światach i próbie odnalezienia się w nowej sytuacji; o doświadczeniu dzieci z rodzin patchworkowych, co czują, czego się boją.

Uczestnicy od września 2022 wraz z tutorami - Katarzyną Lesisz oraz Maciejem Cuske i zaproszonymi ekspertami pracują nad rozwojem swoich pomysłów na filmy dokumentalne oraz dokumentacją. 

Od września do grudnia 2022 odbyło się 5 spotkań warsztatowych: 3 na żywo i 1 w formie online oraz 1 konsultacje indywidualne (online). Uczestnicy spotkali się też z zaproszonymi ekspertkami:

- o dokumentacji rozmawiali z reżyserką Lidią Dudą

- o psychologicznych aspektach pracy z dziecięcym bohaterem z psycholożką, terapeutką dzieci i młodzieży Patrycją Rzepecką.


WARSZTATY DLA MŁODYCH EKSPERTÓW

W ramach rekrutacji do grupy młodych ekspertów otrzymaliśmy 20 zgłoszeń z całej Polski - młodzi ludzie w wieku od 12 do 16 roku życia. Do projektu zaprosiliśmy 15 uczestników. Celem warsztatów online jest:

- oglądanie i rozmawianie o filmach dokumentalnych dla młodej widowni

- poznanie abc języka filmu

- ćwiczenie krytycznego myślenia i sztuki argumentacji.

Podczas warsztatów (26.10.2022, 9.11.2022, 23.11.2022, 14.12.2022) pracowaliśmy wokół takich tytułów jak: “Bracia” reż. Hilt Lochten, “Tańczę dla ciebie” reż. Erlend E. Mo, “Mistrz szermierki” reż. Simon Lereng Wilmont, “Wysłuchaj” reż. Astrid Bussink. 

W warsztatach oprócz młodych ekspertów brali udział również dorośli uczestnicy projektu - celem wspólnych warsztatów jest wymiana doświadczeń, uczenie się od siebie nawzajem i budowanie partnerskiej relacji. 

Partnerem warsztatów było Krakowskie Biuro Festiwalowe.

 

PANEL DYSKUSYJNY: Going International with Docs (30.09.2022)

W ramach współpracy ze Stowarzyszeniem Nowe Horyzonty, podczas organizowanego przez nich Forum KIDS KINO INDUSTRY przygotowaliśmy panel dyskusyjny o potencjalnej zagranicznej koprodukcji i dystrybucji filmów dokumentalnych dla młodych widzów i zarządzaniu ryzykiem. Panel miał formułę online.

Zaproszeni eksperci:

- Ingvil Giske - producentka, Medieoperatørene (Norwegia)

- Kateřina Hager - producentka, Bohemian Productions (Czechy)

- Aleksandra Derewienko - agentka sprzedaży, Cat&Docs (Francja)

- Meike Statema, szefowa działu rozwoju talentów, IDFA (Niderlandy)

- Marije Veenstra, szefowa działu edukacji, IDFA (Niderlandy)

Moderatorką panelu była Karolina Śmigiel - koordynatorka merytoryczna programu SKOK w DOK.

W panelu uczestniczyło ok. 30 słuchaczy. 

 

MIĘDZYNARODOWA WYMIANA DOŚWIADCZEŃ NA INTERNATIONAL DOCUMENTARY FILM FESTIVAL AMSTERDAM 

Nasz projekt został zaproszony na festiwal IDFA w Amsterdamie. Podczas festiwalu uczestniczyliśmy w premierowych pokazach filmów dokumentalnych dla dzieci oraz panelach dyskusyjnych poświęconych rozwojowi kina dokumentalnego dla młodej widowni w Europie. Przygotowaliśmy też listę zagranicznych ekspertów oraz wystosowaliśmy wstępne zaproszenia na 4. Forum Filmu Dokumentalnego dla Młodej Widowni, które odbędzie się w maju 2023 podczas Millennium Docs Against Gravity.

wróć do listy