Wielkość A A A
Kontrast A A

SKOK W DOK

zobacz więcej
zobacz więcej
zobacz więcej
1. FORUM FILMU DOKUMENTALNEGO DLA MŁODEJ WIDOWNI
|

Chcesz poznać kino dokumentalne dla dzieci? Zastanawiasz się, czy możesz tworzyć takie filmy w Polsce? Szukasz inspiracji? Interesuje cię perspektywa dziecięca w kinie?

Nie wiesz, czy program Skok w Dok. Laboratorium jest dla Ciebie? Spotkaj się z nami 15 stycznia w Ambasadzie Holandii na Forum kina dokumentalnego dla dzieci. Poznasz przykłady filmów dokumentalnych dla dzieci, porozmawiasz z twórcami z Polski i Holandii, będziesz miał/miała szansę wzmocnić swoje twórcze siły i otworzyć się na świat młodych ludzi.

PROGRAM:

-- 9:30 - 10:00 | Rejestracja i poranna kawa
-- 10:00 - 10:50 | Start i projekcja filmów dokumentalnych dla dzieci ze zbioru Millennium Docs Against Gravity
-- 10:50 - 11:10 | Po co kino dokumentalne dla dzieci? O różnicy między filmem dokumentalnym dla dzieci i o dzieciach - prezentacja argumentów i punktów widzenia (Karolina Śmigiel i Diana Gaik - pomysłodawczynie i twórczynie projektu, Katarzyna Ślesicka - producentka, dyrektorka działu edukacji CKF)
-- 11:10 - 11:25 | Przerwa na kawę i rozmowy
-- 11:25 - 12:40 | Wystąpienie Meike Statema (IDFA Kids&Docs) + Q&A
-- 12:40 - 14:10 | Wystąpienie Astrid Bussink (reżyserka m.in. “Giovanni i wodny balet”, “Listen”) + Q&A
-- 14:10 - 15:00 | Lunch
-- 15:00 - 16:00 | Jak szukać tematu do filmu dokumentalnego dla dzieci? Co może być tematem w filmie dokumentalnym dla dzieci? - Katarzyna Lesisz i Maciej Cuske (reżyserzy i tutorzy programu Skok w Dok)
-- 16:00 - 16:10 | Przerwa na kawę i i rozmowy
-- 16:10 - 17:15 | Warsztaty do wyboru:
I Jak pracować z dziećmi? O psychologii dziecka i nastolatka - prowadzenie Patrycja Rzepecka, psycholożka (rekomendowany dla twórców bez doświadczenia w pracy z dziećmi i młodymi ludźmi)
II Jak stymulować proces twórczy/kreatywny? - prowadzenie Paulina Czapska, trenerka, edukatorka (rekomendowany dla osób rozpoczynających przygodę z tworzeniem)
-- 17:15-17:30 | Podsumowanie i zamknięcie Forum

W ramach forum będziemy rozmawiać o:

Po co kino dokumentalne dla dzieci? O różnicy między filmem dokumentalnym dla dzieci i o dzieciach.
Jak powstają filmy dokumentalne dla dzieci w Holandii?
Jak wygląda praca nad filmem dokumentalnym dla dzieci?
Jak szukać tematu do filmu dokumentalnego dla dzieci? Co może być tematem?
Jak pracować z dziećmi? O psychologii dziecka i nastolatków.
Jak stymulować proces twórczy/kreatywny?

W trakcie Forum będzie można spotkać się z:

Astrid Bussink - reżyserka kilku filmów dokumentalnych dla dzieci: “Wool Fever”, “The Hideout” (2010) i “Giovanni i wodny balet” (2014), który został nagrodzony wieloma międzynarodowymi nagrodami, w tym IDFA, Berlinale i Full Frame. W 2018 zrealizowała film dokumentalny dla dzieci “Listen” o telefonicznej linii zaufania dla dzieci.

Meike Statema - jest dyrektorką ds. Edukacji na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Dokumentalnych w Amsterdamie (IDFA), odpowiedzialną za programy festiwalowe dla młodych widzów i IDFAcademy. Aby stymulować nowe talenty i produkcję filmów dokumentalnych na wysokim poziomie, IDFAcademy organizuje międzynarodowe programy szkoleniowe dla początkujących twórców filmowych.

Katarzyna Lesisz – absolwentka reżyserii w Szkole Filmowej w Łodzi. Autorka krótkometrażowego filmu dokumentalnego „Tańczę dla ciebie” (2018), który zdobył nagrodę główną na festiwalu IDFA w ramach Kids & Docs Competition.

Maciej Cuske - polski reżyser, scenarzysta i operator. Ukończył kurs dokumentalny w Szkole Wajdy. Autor filmów dokumentalnych : "Kuracja" (2004), "Antykwariat" (2005), „Elektryczka” (2006), "Na niebie na ziemi" (2007), "Wieloryb z Lorino" (2019). Wraz z Zespołem Paladino zrealizował portret Andrzeja Wajdy na planie filmu "Katyń": „Andrzej Wajda. Róbmy zdjęcie!" (2009). Jest autorem dwóch filmów dokumentalnych, w których zbliżył się do dziecięcego świata : "Dekalog III. Pamiętaj abyś dzień święty święcił" (2008) oraz "Daleko od miasta" (2011). Z grupą przyjaciół współtworzył film fabularny "Stacja Warszawa" (2014). Jest ekspertem w Polskim Instytucie Sztuki Filmowej, członkiem Polskiej Akademii Filmowej, wykładowcą w Szkole Wajdy, przeprowadził kilkadziesiąt warsztatów filmowych dla młodzieży w Polsce i za granicą a także kurs filmowy dla nauczycieli. Jest współtwórcą w swoim mieście Bydgoskiej Kroniki Filmowej, miejsca edukacji filmowej dla młodzieży.

Paulina Czapska - zawodowo zajmuje się rozmawianiem o rozwiązaniach. Stwarza przestrzeń do ćwiczenia się w nowych sposobach myślenia i działania. Pracuje jako terapeutka, coach i trenerka. Od ponad 10 lat wspiera osoby indywidualne i organizacje w poszerzaniu kompetencji zawodowych i osobistych. Projektuje programy edukacyjne i rozwojowe, prowadzi warsztaty i całe procesy wspierające zespoły różnych firm i instytucji kultury w lepszej komunikacji, generowaniu nowych rozwiązań i planowaniu strategicznym.

Patrycja Rzepecka - psycholożka. Zajmuje się diagnozą rozwoju dziecka (intelektualnego, emocjonalnego, społecznego) i rozpoznaniem indywidualnych zasobów oraz obszarów problemowych w funkcjonowaniu młodego człowieka. Naukowo interesuje się wspieraniem rozwoju i rozwijaniem kreatywności u dzieci. Członkini Polskiego Towarzystwa Psychologicznego (PTP). W Akademickim Centrum Psychoterapii Uniwersytetu SWPS prowadzi terapię dziecięcą, zajęcia grupowe dla dzieci, a także zajmuje się psychoedukacją dzieci, rodziców oraz nauczycieli..

Katarzyna Ślesicka - zastępczyni dyrektorki Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy; kulturoznawczyni, absolwentka Podyplomowego Studium Menedżerów Kultury (SGH) oraz prestiżowego międzynarodowego programu kształcącego producentów filmowych EAVE. Współautorka programu DOC LAB POLAND, największego w Polsce programu wspierającego i promującego twórców i producentów filmów dokumentalnych, organizowanego cyklicznie przez Fundację Filmową im. Władysława Ślesickiego od 2015 roku.

Pomysłodawczynie projektu:
Karolina Śmigiel – producentka filmowa, członkini zarządu UNI-SOLO Studio, gdzie produkuje filmy dokumentalne, współzałożycielka Stowarzyszenia Filmowego Dziki Bez, koordynatorka Festiwalu Myśli Abstrakcyjnej oraz projektu Skok w dok. Laboratorium pomysłów dokumentalnych. Absolwentka kulturoznawstwa na UW, podyplomowych studiów dla menedżerów kultury w SGH. Wykłada w Warszawskiej Szkole Filmowej na Wydziale Organizacji Produkcji Filmowej. Od wielu lat zajmuje się edukacją filmową, produkcją wydarzeń filmowych. Jest dyrektorką artystyczną Międzynarodowego Festiwalu dla Dzieci i Młodzieży Kino w Trampkach. Stworzyła autorską kolekcję filmów polskich dla dzieci dla Filmoteki Narodowej — Instytutu Audiowizualnego.

Diana Gaik – zajmuje się tworzeniem projektów kulturalnych, edukacyjnych, społecznych od poziomu koncepcyjnego po produkcję i promocję. Jest absolwentką socjologii oraz dziennikarstwa spec. fotografia na UW. Od wielu lat związana jest z festiwalem Millennium Docs Against Gravity oraz Akademią Dokumentalną, gdzie zajmuje się programem wydarzeń towarzyszących. Jest prezeską Stowarzyszenia Filmowego Dziki Bez, w ramach którego zajmuje się projektami interdyscyplinarnymi takimi jak: Festiwal Myśli Abstrakcyjnej poświęcony idei nauki przez całe życie, portalem literacko-podróżniczym Książki na drogę, tworzeniem filmów dokumentalnych dla dzieci oraz prowadzeniem warsztatów filmowych w ramach działań Doki.pl.

Wydarzenie jest współfinansowane przez Ambasadę Królestwa Niderlandów w Warszawie. Program Skok w Dok jest wspólną inicjatywą głównego organizatora Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy oraz partnerów: Stowarzyszenia Filmowego Dziki Bez, Millennium Docs Against Gravity, Akademii Dokumentalnej i Festiwalu Kino w Trampkach.

wróć do listy