Andrzej Wajda, nigdy więcej wojny – EDUKACJA, czyli 96. urodziny Patrona w Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy.
filtruj wydarzenia
Andrzej Wajda, nigdy więcej wojny – EDUKACJA, czyli 96. urodziny Patrona w Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy.
Prezentujemy Państwu drugą odsłonę Rozmów o Patronie – Andrzeju Wajdzie. Tym razem prowadząca te spotkania według autorskiego scenariusza Joanna Sławińska rozmawiała z sześciorgiem aktorów face to face, w formule wywiadów radiowych.
Centrum Kultury Filmowej w ramach obchodów Roku Andrzeja Wajdy zaprasza widzów do obejrzenia jego wybranych filmów na platformie VOD Warszawa. Program wydarzeń upamiętnia 5. rocznicę śmierci mistrza kina i honorowego obywatela Warszawy, która przypada 9 października.
Andrzej Wajda zadebiutował w teatrze w 1959, rok po premierze „Popiołu i diamentu”, już jako uznany reżyser filmowy. Nie miał teatralnego wykształcenia ani wcześniejszego doświadczenia, pracował jednak z aktorami, między innymi Zbigniewem Cybulskim i Tadeuszem Łomnickim, dla których teatr był misją, fascynacją i uosobieniem prawdziwego kontaktu i rozmowy z widzem.
"Niewinni czarodzieje" to naoczny dowód na niezwykle silne związki środowiska polskich jazzmanów i filmowców. To jednocześnie pierwszy obraz Polskiej Filmografii Jazzowej, w którym widzimy autentyczne gwiazdy polskiego jazzu końca lat 50, m.in. Komedę, Andrzeja Trzaskowskiego, Jana Zylbera i Idona Wojciechowskiego. To film o pokoleniu, które pokochało jazz i w jazzie odnalazło ucieczkę od szarej smutnej codzienności.
W Klubie Filmowym Wajda gościliśmy Maję Komorowską. Jej niezapomniane kreacje (m.in. „Wesele”, „Panny z Wilka”, „Katyń”, „Za ścianą”) nabrały nowych odcieni dzięki rozmowie aktorki z Joanną Sławińską, dziennikarką Polskiego Radia.
95. urodziny Andrzeja Wajdy tematem marcowego numeru Magazynu Filmowego! Znajdziecie w nim m.in. wywiad z Krystyną Zachwatowicz-Wajdą, rozmowę z Joanną Rożen-Wojciechowską, dyrektorką Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy oraz artykuł o naszej wystawie "WERKI. WAJDA. Renata Pajchel". Zapraszamy do lektury!
W przestrzeni naszej siedziby zaprojektowaliśmy miejsce w formie słupa ogłoszeniowego, które zostało pomyślane jako tło do dekoracji a zarazem mini-wystawa upamiętniająca naszego patrona. Ponieważ chcieliśmy, by dekoracja ta stanowiła sama w sobie dzieło sztuki malarskiej, tak bliskiej reżyserowi, zdecydowaliśmy o wykonaniu ilustracji ściennej w technice sgrafitto.
W naszym przewodniku znajdziecie Państwo aktualne informacje o tym, które z filmów Andrzeja Wajdy można obejrzeć online z legalnego źródła. Maraton czas zacząć!
Zachęcamy również do zapoznania się z poniższą zakładką "Filmografia Wajdy", w której znajdziecie Państwo obszerne opracowanie filmów Mistrza.
Jeszcze w styczniu 2020 roku przeżyliśmy w CKF wieczór, który zapisał się w naszej pamięci jako wielkie wydarzenie artystyczne. Zespół Marcin Wasilewski Trio podjął wyzwanie, jakim była reinterpretacja utworów muzycznych znanych z filmów Andrzeja Wajdy. Koncert w warszawskim OCH-TEATR odbył się 25 stycznia 2020 r., gdy świat wyglądał zupełnie inaczej. Historyczne nagranie, które dziś udostępniamy, to wspomnienie szczególnego momentu tego wieczoru.
Zachęcamy do obejrzenia rozmowy z Andrzejem Wajdą autorstwa Kręcioła.tv. Spotkanie odbyło się na Przystanku Woodstock w 2010 roku.
"Andrzeja Wajdę oraz jego przeuroczą i bardzo ciepłą małżonkę – Krystynę Zachwatowicz ściągnęliśmy na Festiwal przy okazji kręcenia przez niego filmu „Katyń”. Film już był nakręcony, montowany i namawialiśmy Pana Andrzeja, aby kawałek był pokazany Woodstockowiczom. Filmu w końcu nie pokazaliśmy, ale za to rozmowa potoczyła się o całej, ogromnej twórczości Pana Andrzeja, o nim samym, o tym wszystkim, co wie każdy, i o tym co mogliśmy usłyszeć po raz pierwszy." wspominał Jurek Owsiak.
Z okazji 95. urodzin Andrzeja Wajdy przypominamy trzy odcinki "Programu obowiązkowego" telewizji Kino Polska. Pierwszy z nich to "Rozmowy przy świątecznym stole o filmie "Wesele" Andrzeja Wajdy." Kolejne dwa programy poświęcone są trzem innym filmom naszego patrona: "Kronice wypadków miłosnych", "Pannom z Wilka" oraz "Popiołom". Spotkania poprowadziła współpracująca z Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy dziennikarka Magdalena Juszczyk.
Przypominamy serię wykładów zrealizowanych przez Akademię Polskiego Filmu na temat inspiracji malarskich w filmach Andrzeja Wajdy. Pozostałe wykłady z serii oraz inne filmy o twórczości Andrzeja Wajdy możecie obejrzeć Państwo na stronie Akademii Polskiego Filmu.
6 marca 2021 Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy obchodzi jubileusz 95. rocznicy urodzin swojego patrona, wybitnego reżysera Andrzeja Wajdy. Z tej okazji Centrum planuje wiele wydarzeń upamiętniających jego kreatywny dorobek i ukazujących te aspekty jego twórczości oraz działalności społecznej, które wciąż nie są dobrze znane szerokiej publiczności.
Pierwszym tegorocznym wydarzeniem kulturalnym inicjującym wydarzenia z cyklu „95. Urodziny Wajdy”, będzie plenerowa wystawa fotograficzna „WERKI. WAJDA. Renata Pajchel”, na którą chcemy zaprosić mieszkańców stolicy już w lutym 2021 i która jest hołdem dla dwójki wybitnych artystów, którzy związali ze sobą swoje zawodowe życie – reżysera, którego nie ma z nami od blisko 5 lat i artystki fotografii zmarłej latem zeszłego roku.
„Krótko obcięte włosy, rogowe okulary i aparat fotograficzny. Do tego dusza artysty, która sprawiała, że jej zdjęcia tchnęły prawdą i życiem” – tak opisywała Renatę Pajchel Barbara Hollender w prasowym wspomnieniu po śmierci artystki w lipcu 2020.
Gościem Magdaleny Juszczyk jest Andrzej Krakowski, doktor sztuki filmowej, profesor City College of New York, wykładowca wielu uczelni w USA. Rozmawiamy o Renacie Pajchel, wybitnej fotosistce, którą pożegnaliśmy 10 lipca 2020 r. Andrzej Krakowski na dorobek artystki ma spojrzenie filmowca i prywatnego świadka jej poczynań zawodowych, z Renatą Pajchel związany był bardzo blisko od wczesnej młodości. Rozmawiamy o jej pracy, ale także o tym jak powstawała relacja i wyjątkowa więź obojga filmowców. Ta opowieść da wiele do myślenia o Polsce minionych dekad, o kinie i jego twórcach, o lojalności, przyjaźni i wierności własnym wyborom.
Zapraszamy do oberzenia dyskusji o filmach Mistrza z udziałem wybitnych gości ze świata filmu. Rozmowy toczyły się w dużej mierze wokół filmów "Powidoki", "Wesele", "Danton"oraz "Człowiek z żelaza".