Wielkość A A A
Kontrast A A

Aktualności

zobacz więcej
zobacz więcej
zobacz więcej
Andrzej Wajda: Róbmy zdjęcie!
29-10-2021
|
źródło: Wajda School – kadr z filmu „Andrzej Wajda: Róbmy zdjęcie!”

Andrzej Wajda na lekcjach

Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy we współpracy z Wajda School przygotowało specjalny pokaz filmu dokumentalnego „Andrzej Wajda: Róbmy zdjęcie!” dla szkół. Uczniowie i uczennice po seansie wezmą udział w warsztatach, które poprowadzi jeden z jego reżyserów – Maciej Cuske. Dodatkowo na platformie VOD Warszawa nauczyciele znajdą film „Zemsta” oraz scenariusz lekcji na jego podstawie przygotowany przez Annę Równy.

 

„Andrzej Wajda: Róbmy zdjęcie!” w reżyserii Macieja Cuske, Thierrego Paladino, Marcina Sautera i Piotra Stasika (Zespół Filmowy Paladino) to niezwykły zapis kilkumiesięcznych zmagań, pokazujący atmosferę pracy i ogrom filmowej maszynerii. Film jest jednocześnie najprawdziwszym, osobistym portretem Mistrza Polskiego Kina i laureata Oscara. W 1957 roku, wspólnie z „Siódmą pieczęcią” Ingmara Bergmana, Andrzej Wajda zdobył Srebrną Palmę w Cannes za „Kanał”. Teraz, po 50 latach spotykamy go – już jako autora wielu znaczących dzieł, jak: „Popiół i diament”, „Człowiek z marmuru”, czy „Danton” – podczas pracy nad jednym z najważniejszych filmów w swojej karierze. „Katyń” opowiada o skrywanej przez dziesiątki lat masakrze, dokonanej przez Sowietów na tysiącach polskich oficerów podczas II-ej Wojny Światowej. Jednym z nich był ojciec Andrzeja Wajdy.

Podczas kręcenia zdjęć „Katynia” czterech młodych twórców filmów dokumentalnych, byłych studentów Andrzeja Wajdy, dostało szansę przyjrzenia się z bliska pracy Mistrza nad tą osobistą historią. Towarzyszyli mu w momentach zmęczenia, porażek, radości oraz podczas rozmów z ludźmi. To właśnie na planie filmowym, możemy się przekonać, jaki Andrzej Wajda jest naprawdę – niezwykły ze względu na swą wrażliwość, pasję, precyzję oraz poczucie misji.

Uczniowie i uczennice warszawskich szkół będą mogli obejrzeć go na pokazie przygotowanym specjalnie dla nich w Studiu U20. Po filmie spotkają się z jednym z jego twórców - Maciejem Cuske (wykładowcą Wajda School) - na warsztatowej rozmowie o robieniu filmów, poszukiwaniu swojej drogi artystycznej i roli autorytetu w procesie twórczym.

Maciej Cuske – jeden z twórców filmu „Andrzej Wajda: Róbmy zdjecie!” i innych nagradzanych dokumentów, wśród których największe sukcesy odniosły takie filmy jak: „Kuracja” (2004) – m.in. Nagroda Publiczności na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym „Tofifest”, Dyplom Uznania na Krakowskim Festiwalu Filmowym w Konkursie Polskim; „Antykwariat” (2005) – m.in. Nagroda Specjalna „Złoty Lajkonik” na Krakowskim Festiwalu Filmowym, Brązowa Iglica na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym „Ofensiva”. W roku 2007 nakręcił film dokumentalny pt. „Na niebie, na ziemi” portretujący polskich badaczy UFO. Razem z grupą Paladino zrealizował dokument „Andrzej Wajda: Róbmy zdjęcie!” (2008). Dwa lata wcześniej Paladino, w skład którego oprócz Cuske wchodzą także: Thierry Paladino, Marcin Sauter i Piotr Stasik, otrzymała Nagrodę Artystyczną miasta Torunia im. Grzegorza Ciechowskiego. W 2013 roku zadebiutował filmem fabularnym „Stacja Warszawa” – pełnometrażową produkcją wyreżyserowaną wspólnie przez pięciu reżyserów. Współscenarzysta nagradzanego filmu Mateusza Rakowicza „Romantik” (2016). Razem z Marcinem Sauterem prowadzi w Bydgoszczy Bydgoską Kronikę Filmową. Jest jednym z trzech tutorów prowadzących w Szkole Wajdy kurs dokumentalny DOK PRO oraz jednym głównych prowadzących Skok w Dok. Laboratorium Filmów Dokumentalnych dla Dzieci w CKF. Jego najnowszy film dokumentalny „Wieloryb z Lorino” otrzymał w 2020 roku Srebrny Róg na Krakowskim Festiwalu Filmowym w Międzynarodowym Konkursie Dokumentalnym oraz nagrody za najlepszy montaż i dla najlepszego producenta, a na Festiwalu Millennium Docs Against Gravity nagrodę za najlepszą produkcję w Konkursie Polskim.

Partnerem wydarzenia jest Wajda School.

Centrum Kultury Filmowej w ramach obchodów Roku Andrzeja Wajdy udostępniło na platformie VOD Warszawa dzieła swojego Patrona oraz materiały edukacyjne do wykorzystania w szkole. Nauczyciele znajdą tam już film „Zemsta” oraz scenariusz lekcji języka polskiego dla uczniów klas VII lub VIII szkół podstawowych. To pierwszy z cyklu sześciu scenariuszy lekcji, odwołujących się do tytułów tekstów literackich wymienionych jako obowiązkowe i uzupełniające w podstawie programowej języka polskiego, po które przed laty sięgnął Andrzej Wajda, realizując słynne adaptacje filmowe i teatralne. Opiera się na filmowej interpretacji "Zemsty", której pierwowzór literacki, jako lektura obowiązkowa, pojawia się w klasie VII/VIII szkoły podstawowej. Kolejne propozycje dotyczyć będą tytułów omawianych na lekcjach języka polskiego w szkole średniej. Jako drugi zostanie opublikowany scenariusz do filmu „Tatarak” również dostępnego na VOD Warszawa. Autorką opracowań jest Anna Równy, trenerka i metodyczka edukacji filmowej, autorka serii podręczników do języka polskiego “Między słowami”.

Dodatkowo widzowie znajdą na platformie m.in. „Powidoki” ostatni film Andrzeja Wajdy, „Tatarak” z niesamowitą kreacją Krystyny Jandy oraz prawdziwą gratkę dla pasjonatów kina czyli filmy dokumentalne pokazujące teatralne oblicze Andrzeja Wajdy. Film „Aktorzy przyjechali” to zapis happeningu Szekspirowskiego, który odbył się 14 września 2009 roku na Długim Targu w Gdańsku. Na zaproszenie Andrzeja Wajdy na 20 scenach wystąpiło jednocześnie 80 polskich aktorów, którzy przedstawili sceny i monologi Williama Szekspira. „Biesy” po latach to film pokazujący proces powstania spektaklu “Biesy”, który od premiery w 1971 roku był nieprzerwanie grany przez 14 lat na deskach Teatru Starego w Krakowie. W czasach „rozwiniętego socjalizmu” spektakl nie znajdował uznania w oczach władzy i Reżyser nigdy nie uzyskał zgody na chociażby sfilmowanie spektaklu w całości - zachowały się jedynie fragmenty.

na zdjęciu powyżej: kadr z filmu „Andrzej Wajda: Róbmy zdjęcie!”, źródło: Wajda School

wróć do listy