Wielkość A A A
Kontrast A A

Aktualności

zobacz więcej
zobacz więcej
zobacz więcej
2. edycja programu SKOK W DOK, czyli laboratorium pomysłów na filmy dokumentalne dla dzieci
27-10-2021
|

SKOK W DOK to program twórczy dla osób z różnym doświadczeniem życiowym  i filmowym, jedyny tego typu w Polsce, w ramach którego wypracowywane są  pomysły na filmy dokumentalne dla dzieci – przy ich aktywnym udziale: dzieci konsultują pomysły dorosłych.  

“Dzięki partnerstwu z branżowymi organizacjami – festiwalem filmowym Millennium Docs Against Gravity oraz Fundacją Filmową im. Władysława Ślesickiego mamy nadzieję wnieść znaczącą zmianę: przekonać polskich widzów do oglądania filmów dokumentalnych dla dzieci, a filmowców - do ich tworzenia.” Tak o misji projektu mówi Joanna Rożen-Wojciechowska, dyrektorka Centrum Kultury Filmowej. 

W czasie rekrutacji do 2. edycji programu SKOK W DOK wpłynęły 34 zgłoszenia  i pomysły na filmy. Organizatorki i organizatorzy wybrali dziewięć projektów,  
które przez najbliższe miesiące będą rozwijane podczas warsztatów  i spotkań. Wybrane projekty oscylują wokół bardzo różnorodnych tematów. Jest pomysł na film o przygotowaniach do udziału w pardzie smoków oraz film o tym jak działa kraj, czyli o dziecku, które walczy o ważną dla siebie sprawę obywatelską. Uczestnicy i uczestniczki w swoich pomysłach nawiązują również do tematu sportu dziewczynek takich jak wspinaczka czy piłka nożna. Poszukują też współczesnych marzeń i planów na przyszłość za punkt wyjścia stawiając Teatr Komedii dla Dzieci. Bohaterowie i bohaterki przyszłych filmów dokumentalnych to dziewczynki mieszkające w bursie, młodzi obserwatorzy i obserwatorki ptaków oraz dzieci uczące się w ramach edukacji domowej. 

W sobotę 23.10 odbyło się pierwsze spotkanie w ramach 2. edycji programu SKOK W DOK poprowadzone przez pomysłodawczynie projektu, Karolinę Śmigiel i Dianę Gaik. Zaczęło się od wspólnych warsztatów dorosłych z młodymi ekspertami, ekspertkami, czyli dwunastoma dzieciakami w wieku od 10 do 16 lat. Podczas spotkania uczestnicy i uczestniczki zastanawiali się, czym jest film dokumentalny, jakie emocje towarzyszyły im  podczas projekcji filmu "Giovanni i jego wodny balet" (reż. Astrid Bussin, Niderlandy) oraz próbowali rozwikłać różnicę między tematem a historią zawartą w filmie (subject vs. story). 

Dorośli pracowali z tutorami - Katarzyną Lesisz i Maciejem Cuske nad wyobraźnią dokumentalną. Wychodząc od bardzo ogólnych pomysłów zgłoszonych do programu tutorzy próbowali skierować filmowców na tory myślenia o konkretnych scenach, działaniach i stworzenie planu dokumentacji. Zastanawiali się nad możliwymi tematami do realizacji, które kryją się w każdym pomyśle.  

W maju 2022 na festiwalu filmowym Millennium Docs Against Gravity odbędzie się prezentacja (pitching) wypracowanych pomysłów przed międzynarodowym gronem ekspertów: producentów, agentów sprzedaży, reprezentantów festiwali filmowych i stacji telewizyjnych. Najlepsze projekty zostaną nagrodzone: MDAG przyzna nagrodę finansową dla Najlepszego Projektu, a Fundacja Filmowa im. Władysława Ślesickiego nagrodę dla projektu o największym potencjale w postaci zaproszenia i sfinansowania udziału w programie Doc Development. 

Pierwsza edycja programu SKOK W DOK wystartowała w styczniu 2020 r.  

W ramach pierwszej edycji pracowaliśmy nad 6 pomysłami na filmy dokumentalne dla dzieci, między innymi “Dziewczyńskimi historiami” Agnieszki Borzym i “Królem Maciusiem I” Jaśminy Wójcik. Pierwsza edycja SKOKU W DOK zakończyła się pitchingiem podczas ostatniej, wrześniowej edycji festiwalu MDAG (2021), wzięli w nim udział przedstawiciele branży filmowej: nadawcy telewizyjni, dystrybutorzy, producenci  i reprezentanci festiwali filmowych.  

Partnerami - współorganizatorami tegorocznej edycji SKOK W DOK są: Stowarzyszenie Filmowe Dziki Bez, Festiwal Filmowym Millennium Docs Against Gravity, Fundacja Filmowa im. Władysława Ślesickiego, Krajowa Izba Producentów Audiowizualnych oraz Ambasada Królestwa Niderlandów w Polsce.   

Projekt współfinansuje Urząd m.st. Warszawy oraz Ambasada Królestwa Niderlandów.   

wróć do listy