Wielkość A A A
Kontrast A A

Aktualności

zobacz więcej
zobacz więcej
zobacz więcej
Realizacja scen intymnych na polskich planach filmowych
18-02-2022
|

Raport o stanie bezpieczeństwa

Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy od początku swojej działalności prowadzi badania poświęcone branży filmowej oraz z zainteresowaniem i uwagą przygląda się innym przedsięwzięciom realizowanym na tym samym polu, wspierając wybrane z nich. Kultura filmowa to nie tylko proces twórczy i jego recepcja, nie tylko krytyka i dyskusja o filmach, lecz także zbiór wielu rozmaitych elementów towarzyszących powstawaniu filmów, pracy na planie i poza nim – niekiedy trudnych, przemilczanych, dotykających kwestii etyki czy emocjonalnego dobrostanu i bezpieczeństwa osób ją wykonujących. Dlatego postanowiliśmy stworzyć przestrzeń do rozmowy o raporcie „Realizacja scen intymnych na polskich planach filmowych. Raport o stanie bezpieczeństwa” i zaprosić Państwa na konferencję mu poświęconą.

Ile aktorek przymuszano do rozebrania się bardziej niż wcześniej ustalono? Ilu aktorów doświadczyło przemocy psychicznej? Dla jakiej grupy sceny intymne stanowią wyzwanie? Jak często osoby pracujące na planach filmowych spotyka mobbing, przemoc psychiczna lub molestowanie słowne?

Odpowiedzi na te pytania poznamy na konferencji prasowej, która odbędzie się 25 lutego 2022 o godz. 10:00 w Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy (Aleje Ujazdowskie 20, Warszawa).

Zostaną na niej upublicznione wyniki badania „Realizacja scen intymnych na polskich planach filmowych. Raport o stanie bezpieczeństwa” przeprowadzonego przez socjologa dr. Marka Troszyńskiego i socjolożkę dr hab. Marię Theiss na zlecenie SZUSTOW. KUTLURA I KOMUNIKACJA.

Na badanie odpowiedziało 318 respondentów i respondentek, w tym 98 aktorów i aktorek, którzy wypełnili kwestionariusz składający się z 14 pytań. Badanie zostało zrealizowane techniką CAWI (ankieta przeprowadzana przez internet) w terminie od 15 września do 6 października 2021 roku.

Badanie było współfinansowane ze środków Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.

Partnerzy konferencji:

Gildia Reżyserów Polskich, Związek Zawodowy Aktorów Polskich, Stowarzyszenie Kobiet Filmowców.

Pełna wersja raportu do pobrania od 26 lutego 2022 r. na stronie:

https://www.bezpieczenstwo-film.pl

Plan konferencji

25 lutego 2022 r.

10:00-10:15 Wprowadzenie – Katarzyna Szustow, inicjatorka badania, koordynatorka scen intymnych, pierwsza polska członkini the European Intimacy Practitioners’ Guild

10:15-10:35 dr Marek Troszyński – prezentacja danych ilościowych

10:35-10:45 dr hab. Maria Theiss – prezentacja danych jakościowych

10:45-10:50 Radosław Śmigulski – Dyrektor PISF

10:45-10:55 podsumowanie, pytania z sali

11:00-11:30 wywiady 1:1 (w celu umówienia rozmowy prosimy o wcześniejsze zapisy: mgasiorowska@ckf.waw.pl)

Szczegóły organizacyjne:

forma: tylko offline (konieczne zapisy drogą mailową na adres: mgasiorowska@ckf.waw.pl)

limit miejsc dla osób niezaszczepionych: 10; osoby, które okażą dobrowolnie certyfikat COVID nie będą wliczani do limitu, przypominamy o konieczności przebywania w maseczce w trakcie konferencji oraz częstej dezynfekcji dłoni, prosimy o dostosowanie się do zaleceń obsługi)

miejsce: Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy (Ujazdowskie 20),

data i godzina: 25.02.2022, godz. 10:00-11:30

wróć do listy