Wielkość A A A
Kontrast A A

Aktualności

zobacz więcej
zobacz więcej
zobacz więcej
Trampolina do Kina NA ŻĄDANIE!
04-05-2022
|

Objazdowa pracownia filmowa

Zapraszamy szkoły podstawowe i przedszkola do współpracy z Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy. Możemy przygotować dla Państwa połączone z projekcjami warsztaty z zakresu kultury filmowej i zrealizować je w Studiu U20 (Aleje Ujazdowskie 20, Warszawa) lub w Państwa siedzibach w maju i czerwcu. 

Proponujemy Państwa uczniom udział w jednym z siedmiu warsztatów tematycznych, podczas których będą mogli sprawdzić w praktyce, czym zajmują się w swojej pracy zawodowej zaproszeni przez nas filmowcy. 

Każdy z warsztatów może być dopasowany do potrzeb programowych – dotyczyć lektury, patrona szkoły, ważnego wydarzenia, osoby bądź istotnych dla dzieci tematów, ekologii czy wartości. 

­­­Warsztat 1. SKOK W DOK – warsztaty dokumentalne dla młodego widza 

Wierzymy w moc filmów dokumentalnych dla dzieci, w ich różnorodność w pokazywaniu punktów widzenia i szerokiego spektrum emocji.  Zapraszamy do Centrum Kultury Filmowej na pokazy filmów dokumentalnych połączonych z pracą warsztatową w oparciu o podstawę programową obowiązującą w szkołach podstawowych. Wybór tematów i filmów ustalamy indywidualnie. 

Warsztat 2. Animacja poklatkowa. Spotkanie z twórcą filmów animowanych 

Dzieci zostaną filmowcami-amatorami! Poznają podstawy tworzenia animacji poklatkowej. Nauczą się budować scenariusz, zrobią storyboard, własnoręcznie wykonają scenografię i stworzą bohaterów. Wypróbują wiele technik plastycznych wykorzystywanych w filmie animowanym i zgłębią tajniki pracy dźwiękowca. Efektem warsztatów będzie zmontowany przez reżyserkę film. 

Warsztat 3. Przekładamy słowa na obrazy. Spotkanie z reżyserem 

Dlaczego reżyserzy filmują to, co pisarze opisują w książkach? Na ile sposobów możemy zobrazować ten sam tekst literacki? Przy pomocy dostępnych środków plastycznych nauczymy się przekładać słowa na obrazy. Dzięki pracy warsztatowej przekonamy się, co na planie robi szef wszystkich szefów, czyli reżyser. 

Warsztat 4. Urządzamy! Spotkanie ze scenografem 

Sprawdzimy, czym dokładnie zajmuje się scenograf i co to znaczy, że odpowiada za plastyczną oprawę filmu. Czego wymaga od scenografa reżyser i jak bardzo wszyscy muszą razem współpracować z innymi twórcami, żeby mógł powstać film. Własnoręcznie stworzymy scenografię do naszego filmu. Będziemy budować! 

Warsztat 5. Ubieramy! Spotkanie z kostiumografem 

Dowiemy się, czym różni się praca kostiumografa od pracy projektanta mody. Przy pomocy dostępnych środków plastycznych stworzymy kostiumy dla swoich bohaterów filmowych. To nic, że będą to namalowane postacie, być może następnym razem będziemy stroić już aktorów.  

Warsztat 6. Montujemy. Kreujemy! Spotkanie z montażystą 

Zapraszamy do eksperymentu, dzięki któremu dowiemy się, na czym polega „efekt Kuleszowa”. Sfilmujemy swoje twarze i zestawimy je z innymi obrazami. Część z nas zostanie aktorami, część stanie po drugiej stronie kamery, wszyscy natomiast pobawimy się w łączenie kadrów – na brystolu.  

Warsztat 7. Obrazy w ruch! Spotkanie z operatorem 

Dowiemy się, na czym polega praca operatora kamery i czemu służą zdjęcia w filmie. Zastanowimy się, dlaczego film jest tak bardzo podobny do malarstwa. Co to jest plan i kadr filmowy? Zrobimy storyboardy, przyjrzymy się kamerze, ale przede wszystkim będziemy się dobrze bawić!  

Każdy warsztat prowadzony jest przez zaproszonego artystę w ustalonym przez Państwa i potwierdzonym przez nas terminie. Trwa 2 godziny lekcyjne (90 minut). Program dostosowany jest do wieku dzieci.  

Koszt udziału w warsztatach: 30 zł (od ucznia) 

Zapisy i informacje: trampolina@ckf.waw.pl, tel. 797 936 336 

Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy – Studio U20 
Aleje Ujazdowskie 20, Warszawa 

wróć do listy